BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Büyük Balık Avı Turu Niçin Yapılmalıdır :

BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Ufak Balıklara Büyüme Fırsatı Vermek İçin Yapılmalıdır

Amatör ve profesyonel balıkçı büyük balık avına yönelmelidir. Böylece ufak balıklar büyüme fırsatı bulur. Ufak balıklar büyürken ülkedeki balık stoku da büyür. Büyük balık rahat yem bulacağı için kısa sürede büyük balık stokunda da büyüme olur. Büyük balık miktarı artınca ufak balıklar diledikleri gibi göç etme imkanı bulamazlar. Bir yüzden meralara sıkışırlar. Üstelik göçle gelen ufak balıklar meralara rahatça girebilir. Ama istedikleri zaman çıkamazlar. Bu sayede meradaki ufak balık miktarında beklenenin üstünde bir artış olur. Bu durum büyük balıkların meralarda kalma süresini uzatır. Bu besin zincirinin hareket tarzıdır.

BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Balıkların Göç Etmesinin En Temel Sebepleri

  • İklim değişimi ve su sıcaklığındaki değişimler,
  • Üreme faaliyeti,
  • Beslenme ihtiyacı,
  • Temiz ve huzurlu ortam ihtiyacıdır.
BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Balığın Çoğalmasında En Büyük Etken Denizin Temiz Olmasıdır

Akdeniz balıklar için büyük bir çekim alanıdır. Bunda en büyük etken coğrafi şartların oluşturduğu iklim yapısıdır. Toros Dağları Akdeniz’e paralel uzanır. Bu yapı iç bölgede yaşanan karasal iklimim Akdeniz bölgesini olumsuz etkilemesini engeller. Ayrıca bu yapı sayesinde hakim rüzgar karadan denize doğru eser. Böylece kıyılarımız her zaman temiz kalır. Bu bizim denizlerimiz temiz tutuğumuz için değil, coğrafi şartlardan dolayı olur. Bu sayede Akdeniz devamlı temiz bir deniz olarak kalacaktır. Biraz da biz temiz tutarsak çok daha iyi olur. Bir de açıkların büyük tekneler tarafından kirletilmesini engellememiz gerekir.

BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Türkiye Kıyılarının Coğrafi Yapısı Üreme İçin Elverişlidir

Genellikle kıyılarımızın büyük kısmı çökelti yapıya sahiptir. Çökmelerin olduğu bütün meralar taştır. Taşlık yapı balık yuvası olmaya çok müsaittir. Bu bakımdan balıkların üreme için seçecekleri en önemli meralardır. Bu meralar aynı zamanda küçük balıklardan korunma alanlarıdır.

Bu meralarda besin zinciri çok güçlü bir yapıya sahiptir. Bu meralar rahatsız edilmediği durumda besin zincirini en üst düzeyde oluşturabilecek potansiyele sahiptir.

BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Büyük Avına Yönelmenin Önemi

Kıyıları balıkların üreme, beslenme, savunma alanları olarak kabul etmemiz gerekir. Bu bakımdan kıyıların balıklara bırakılması zorunludur. Kıyılar balıklara bırakıldığında çok kısa sürede büyük balık üretim alanlarına dönüşür.

BUYUK BALIK AVI TURU NICIN YAPILMALIDIR

Kıyılar büyük balık üretim alanlarına dönüştüğünde büyük balıklar hızla çoğalır. Büyük balık avına yönelen balıkçı daha rahat av yapma imkanına kavuşur. İhtiyacı olan balığı denizden daha az adet avlayarak sağlamaya başlar. Bu durum balıkların daha çok büyüyüp çoğalmasına fırsat verir. Bu meranın balık açışından zenginleşmesi anlamına gelir.

Ekonomik Verimlilik Ne Anlama Gelir

Balığın makul boylarda avlanması ve ufakların büyümesine imkan verilmesi ekonomik verimlilik anlamını taşımaktadır. Bu ülkenin gıda rezervlerini arttırdığı gibi, dünya gıda rezervlerine katkı sağlar. Balık avının ciddi ekonomi olmasının pek çok yolu vardır. Bunlardan en önemlisi BALIK AVI TURİZMİ dir.

Büyük Balık Avı Turu Niçin Yapılmalıdır

Sportif Balıkçılık Mantığı ile Balık Avı Turizmi

Balık avı turizmi, balığın çoğaltılmasında ki mantık kullanılarak yapılmalıdır. Bu durum ülkeye büyük gelirler sağlar. Aynı zamanda sportif balıkçılığın devreye sokularak balık rezervlerinin korunması sağlanır.

Balık avı turizmine katılanlar açısından sportif balıkçılık, balığı alıkoyarak yapılan balıkçılıktan çok daha büyük anlam taşımaktadır. “Neden sportif balıkçılık” diyene “dünya gıda rezervlerinin korunması ve gelecek nesillere daha refah içinde bir yaşam için” diyebiliriz.

Büyük Balık Avı Turu Niçin Yapılmalıdır

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/hLg-sJjptnA

Büyük Balık Avı Turu Niçin Yapılmalıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.