BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Balık Avında Büyük Usta Pirzola Nikonun Hatırasına

BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Bugünkü balık avı turuna büyük bir ustayı anmak için çıktık. Kendi döneminde balık avı konusunda ustalığını herkese ispatlamış birisini anmak çok gurur vericiydi. Üstelik onun anısını büyük balık avı yaparak anmak daha güzel bir çaba oldu.

BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Pirzola Niko Ustanın Oğlu ve Arkadaşlarıyla Büyük Balık Avı

Sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluştuk. Tekneyle sahilden 200 – 300 m açıldıktan sonra oltaları suya bıraktık. Öncelikle koy içinde bir iki yemlik balık avladık. Sonra büyük balık avına başlayacağımız meraya doğru yol aldık. Yol boyunca çay içip sohbet ettik.

BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Arkadaşlarımız sadece büyük balık avı yapmak için Adrasan’a gelmişti. Bu yüzden tamamen büyük balık avı odaklıydık. Bu yüzden yemlik balık avında hiç vakit kaybetmek istemiyorduk. Yemlik balıklar da bizim bu beklentimizi karşılar gibi çabucak oltalara takıldı. Meraya yaklaşırken canlı yem için bir oltayı suya bıraktık. Hızla meraya doğru ilerlerken kaloma boşalmaya başladı. Canlı yem balığımız oltadaydı. Hemen çekip Akya Oltasını hazırlamaya başladık.

BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Büyük Balık Avı Başlıyor

Canlı yemle Akya Oltasının hazırlanması arkadaşların çok ilgisini çekti. Ölü balık üzerinde uygulamanın nasıl olduğunu bir kaç kez gösterdim. Bu arada Akya Oltası 40 m civarı bir derinlikte olacak şekilde sırtı çekmeye devam ediyorduk. Tam istediğimiz yere gelmiştik. Artık pür dikkat oltaya bakıyorduk. Her an büyük bir Akya oltamızı şenlendirebilirdi. Kısa süre içinde öyle de oldu. Bir anda olta hızla eğildi. Kaloma şiddetle boşalmaya başladı.

BALIK AVINDA BUYUK USTA PIRZOLA NIKONUN HATIRASINA

Büyük Balıkla Mücadele Başladı

Kaloma hızla boşalırken, arkadaşlar ilk defa büyük balık avı yapıyor olmanın heyecanını yaşıyordu. Bu durumda arkadaşları sakinleştirme işi bana düştü. Biraz sakinleşip balıkla daha doğru mücadele etmeye başladığımızda, tekneyi iyice açığa almıştık. Artık balığın oltayı taşlara dolama ihtimali kalmamıştı. Tekneyi durdurup motoru kapadım. Sakin bir ortamda balıkla mücadeleye devam ettik. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Bu şekilde herkes büyük balık avının heyecanı yaşıyordu. Büyük balığın gücünü hisseden avın heyecanını daha iyi anlıyordu. Büyük balık her zaman avcının beklediğinden daha güçlü mücadele ediyordu. Hiç ummadıkları büyük bir güç karşısında heyecanlarına hakim olmak zor oluyordu.

Herkes artık iyice yorulmuştu. Nihayet balık mari derinliklerde gözükmeye başladı. Yavaşça çekerek teknenin yanına getirdik. Uzanıp Akya’yı tekneye aldım. Arkadaşlar mücadelenin beklenmedik şaşkınlığından sonra balığın büyüklüğü karşısında bir kez daha şaşırdılar. Balığı bu kadar büyük beklemiyorlardı. Balığın şokunu üzerimizden atınca bu büyük balık avını Pirzola Niko’nun anısına ithaf etmeye karar verdik. Usta Niko’nun oğlu başta olmak üzere hepimiz çok duygulandık. Bir süre teknede derin bir sessizlik oldu. O an herkes eski anılarına dönmüştü. Bende büyük bir ustanın anısını böyle anmanın gururunu yaşıyordum. Böyle bir avı yapmış olmak çok güzeldi. Allah’a verdiği nimetler için şükredip Adrasan’a dönüşe geçtik. Yol boyunca çok keyifli sohbetlerimiz oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/_iirGk4xt4U

Balık Avında Büyük Usta Pirzola Nikonun Hatırasına

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.