BUYUK BALIGIN MUCADELE KEYFINI HEP BERABER YASADIK

Büyük Balığın Mücadele Keyfini Hep Beraber Yaşadık

Balık avı turuna baba oğul geldiler. Büyük balık avı yapmak konusunda çok inançlıydılar. Hedeflerinde 10 Kg üstü bir büyük balık avı yapmak vardı. Bu işi başaracakları konusunda o kadar inançlıydılar ki, bu durum beni de çok motive etti. Bu kadar büyük bir inançla balık avına katılan arkadaşları görünce içim istekle dolar. O gün balık avı yapacağımız konusunda benim de bir tereddüdüm olmaz. Böyle günlerde sanki bize ayrılmış büyük balığı almaya gideriz. Her şey o kadar kolay olur ki, her seferinde şaşırıp kalırım. Hep kendime sorup dururum “her kes için bu iş neden bu kadar kolay olmuyor?” diye. Cevap ise “Allah’tan gönülden dileyene her istediği kolaylaştırır” olur. Başka bir şekilde bu durumu açıklamanın imkanı olmadığını düşünüyorum.

BUYUK BALIGIN MUCADELE KEYFINI HEP BERABER YASADIK

Balık Avı Tecrübesi Geliştirir

Ben yalnız ava çıktığımda, eğer balığın ihtiyaç olduğuna ve almam gerektiğine inanıyorsan av yapıyorum. Eğer balık avına öylesine çıkıyorsam; ya balık oltaya hiç vurmuyor, ya da balığı kaçırıyorum. Sadece tecrübe edinmek ile yetiniyorum. Her tecrübenin beni bir adım daha balık avı yapmaya yaklaştırdığını biliyorum. Bu yüzden balığa her şekilde çıkmaktan geri durmuyorum. Her deneyimi balık avı eğitiminin bir parçası olarak değerlendiriyorum.

BUYUK BALIGIN MUCADELE KEYFINI HEP BERABER YASADIK

Baba Oğlun Büyük Balık Avlama İnancı

Onların inancı o kadar fazlaydı ki, en kötü günde bile olsak av yapardık. Aksine o gün hava ve deniz muhteşemdi. İstek ve arzu en üst seviyedeydi. Olması gereken her şey fazlasıyla vardı. Bize de sadece denize açılmak ve oltaları denize bırakmak kalıyordu. Biz de öyle yaptık. Adrasan Koyunda oltayı suya bırakıp salarken bir yandan da oltaların nasıl kullanılacağını anlatıyordum. Daha salma işlemi bitmeden balık oltaya atladı. Anlatmayı ve oltayı salmayı yarıda bırakıp balığı çekmeye başladık. Arkadaşlar bu kadar çabuk balığın atlamasına çok şaşırmışlardı. Büyük bir sevinçle balığı tekneye kadar çektiler.

Daha ilk andan turun nasıl geçeceği belli olmuştu. Koy içinde bir balık daha aldık. İki tane yemimiz olunca oltaları topladık. Sonra Sulu Ada istikametine doğru hızlıca gitmeye başladık. Sulu Adanın boğaz kısmında büyük balık avı yapacaktık. Av yapacağımız yerin yakınında canlı yem için sadece bir olta çektik. Canlı yem o kadar hızlı bir şekilde oltaya takıldı ki, hen Akya Oltasını hazırladık. Hiç vakit kaybetmeden büyük balık avına başladık.

BUYUK BALIGIN MUCADELE KEYFINI HEP BERABER YASADIK

Büyük Balık Kaloma Boşalttığında Durmak Bilmiyordu

Akya Oltasını mavi derinliklere bırakalı 5 dakika olmuştu. Kaloma çok büyük bir şiddetle boşalmaya başladı. Hemen arkadaşlardan oltayı istedim. Balığa kaloma vermeye devam ederken tekneyi açık suya aldım. Arkadaşlar şokta beni izliyorlardı. Bir yandan da ne yapacağımızı anlatarak onları sakinleştirmeye çalışıyordum. Balığın kancaya geçtiğine ikna olunca kalomayı olması gereken ayara getirdim. Sonra arkadaşlara oltayı sarmaları için verdim.

Onlar mücadelenin zorluğunu görünce bir kere daha şoka girdiler. Onları tekrar sakinleştirip ava konsantre olmalarını sağladım. Onlar biraz sakinleşince mücadelemiz daha güçlü bir şekilde yeniden başladı. Ama balık çok sıkı mücadele ediyordu. Kalomayı boşaltmaya başladığında durmak bilmiyordu. Arada arkadaşlar balığın gücü karşısında ümitsizliğe kapıldıkları oluyordu. “Bu balığı çekmemiz mümkün olacak mı?” diye soruyorlardı. Bu durumda bende mücadeleye katılıp bu işin o kadarda zor olmadığını göstermeye çalışıyordum. Ama balık umulandan daha büyüktü.

BUYUK BALIGIN MUCADELE KEYFINI HEP BERABER YASADIK

Mücadelenin Şiddeti

Mücadele uzadıkça uzuyordu. Aslında niyetimiz avladığımız büyük balığı geri salmaktı. Ama bu kadar inatla mücadele eden çok büyük balık gücünü tüketmeden teslim olmayacak gibiydi. Bu durumda balığı geri salmak riske giriyordu. İlk büyük balıklarıyla mücadele eden arkadaşlara “verin balığı ben çekeyim” demekte olmazdı. Balık da inatla direniyordu. Sonunda balığı teknenin yanına getirdik. Ama balık iyice bitmişti. Balığı geri salacak durum yoktu. Bu kadar büyük balığı canlandırmak için uğraşmakta zordu. Çağre üretecek zaman da kalmamıştı. Bu durumda balığı tekneye aldık.

Hayalini Kurmadığın Balığı Görmek

Arkadaşlar balığı teknede görünce bir kez daha şoka girdiler. Bu kadar büyük bir balık hayal dahi etmemişlerdi. Balığı kaldırmak, fotoğraf veya video çekmek bile mümkün gözükmüyordu. Doğruca Adrasan Sahiline döndük. Balığı kıyıya çıkardığımızda arkadaşların etrafını büyük bir kalabalık sarmıştı. Herkes merakla balığa bakıyor ve sonrasında da fotoğraf video çekme telaşına düşüyorlardı. Bende bu arada onları kıyıda bırakıp tekneyi demirlemeye gittim. Kano ile karaya çıktığımda kıyıdan birkaç kişinin yardımıyla balığı arabaya taşıdılar. Sonra bizim eve götürdük. Arkadaşlara yiyecekleri kadar bir parça balık verim. Geri kalan balığın tamamını ihtiyaç sahiplerine dağıttık.

Güzel bir gün çok güzel bir balık avıyla son bulmuştu. Arkadaşların mutluluklarını anlatmaya kelimeler yetmezdi.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/50UO01H1yrA

Büyük Balığın Mücadele Keyfini Hep Beraber Yaşadık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.