BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Balon Balıklarına Rağmen Akya Avlamanın Keyfi :

BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Balon Balıkları sistem dışı olan canlıları yer. Sistem dışı ne demektir? Sağlıklı, herhangi bir problemi olmayan canlılar sistem içidir. Sağlıksız ve problemli olan bütün canlılar da sistem dışıdır. Balon Balığının görevi denizi sağlıklı tutmaktır. Aynı Köpek balıkları gibi. Eğer sürüdeki bir Balon Balığı bir sebeple sistem dışı olursa, hiç tereddüt etmeden o Balon Balığını da yenir.

BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Oltalarımızda kullandığımız bütün yemler yaralı balık taklidi yaparak balık avlamamızı sağladığı için sistem dışıdır. Bu yüzden Balon balıklarının saldırısına uğrar. Denizdeki bütün mera alanları Balon Balıkları tarafından koruma altındadır. Merada görülen bir sistem dışılık balonların iş başı yapması ile son bulur. Akya Oltasında kullandığımız canlı ve ölü yemler de bu kapsamda olduğundan saldırıya maruz kalır. Bu yüzden yemi koruyarak ava devam etmek çok önemli bir beceridir. Bu sayede yem ve malzeme kaybetmeden büyük balık avı yapabiliriz.

BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Deniz Suyu Sıcaklığının Balık Avı Üzerine Etkisi

Bu sene deniz suyu sıcaklığında görülen ani değişimler balık davranışlarını çok etkiliyor. Ekim ayının sonuna geldiğimiz bu günlerde deniz soğuma çabası içine girdi. Oysa bu sene deniz suyu bütün katmanlarıyla geç ısındı. Eylül ortasına gelindiğinde daha yeni ısınma sürecini tamamlamıştı. Hava sıcaklığının 30 – 35 gün geriden gelmesi de bu durumun temel sebebiydi. Ekim ayının son günlerindeyken, aslında ağustos sonu sıcaklıklarını hissediyoruz. Bu yüzden denizin soğuması da gecikiyor. Bu durum deniz canlılarını çok etkiliyor. Neredeyse bütün yaz ve sonbahar boyunca denizde hiç oynak görmedik. Tabii bu denizde canlılık azaldı anlamına gelmiyor. Av verimliliğimizde çok az bir azalma oldu. Ama insanı coşkulandıran oynaklar çok az oldu.

BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Ekin ayının son on gününde yem balığı avı yapmak iyice zorlaşmaya başladı. Neyse ki, büyük balık avı o kadar zorlaşmadı. Büyük balık avını, Balon Balıklarının yemleri yeme çabası zorlaştırıyor. Balon Balıkları yüzünden daha fazla yem balığı avlama ihtiyacı oluyor. Yoksa normalde büyük balık avı için iki veya üç adet yem balığı yeterli olur. Balon Balığını hesaba katınca bu adet 4 – 5 adete kadar çıkabiliyor. Tabii bu kadar yem balığı avı yapmak da zaman istiyor. Oysa büyük balık avına daha fazla zaman ayırmak gerekir. Bu yüzden en ideali av yapılacak meraya giderken yem balığı işini bitirmektir. Mera yakınında alınacak son yem canlı yem olarak kullanılır. Canlı yemle büyük balık avının üstünlüğü tartışılmazdır. Ama canlı yem kaybedildiğinde yeniden yem balığı avı yapmak zordur. Bu durumda yedek yemler kullanılır.

BALON BALIKLARINA RAGMEN AKYA AVLAMANIN KEYFI

Yem Balığı Avının Zorluğu

Adrasan Koyundan çıkarken çok güzel bir Tombik avı yaptım. Sonrasında Sulu Adanın açık deniz kısmına kadar oltama başka yem balığı takılmadı. Adanın açık deniz kısmında 1,5 Kg civarı bir Yazılı Orkinos oltama atladı. Onu, yem avına vakit kalmadığından, canlı yem olarak kullanarak büyük balık avına başladım. Umudum, yem balığı büyük olunca avlamayı düşündüğüm balığın da daha büyük olmasıydı. Ama canlı yeme vuran Akya o kadar da büyük değildi. Muhtemelen 10 Kg civarı bir Akya olmalıydı. Karın kısmından ağzına almaya çalışmıştı. Ama yutmayı başaramamıştı. Yem balığını kontrol için çektiğimde yemin ölmek üzere olduğunu gördüm.

Yemi Balon Balıklarından Kurtarma Çabası 

Mera değişikliği yapıp Akya Oltasına ölü olan Tombik’i taktım. Yemi daha yeni salmıştım ki, Balon Balıkları yeme saldırmaya başladı. Hemen hızlanarak yemi Balonlardan kurtarma çabası içine girdim. Sonrasında yavaşladığım birkaç noktada da balon saldırısı devam etti. Sonra tekrar hızlanıp yemi daha ileri bir noktada derin suya doğru indirdim. Yemi hızlıca derin suya indirmek için motoru boşa aldım. Yem yeterince derin suya inince tekneye yol verdim. Tam bu esnada yeme Akya atladı. Kamış büyük bir güçle gerildi. Kaloma hızla akmaya başladı. İşte tamda aradığım avı yapmıştım. Tekneyi altı taşlık olan meradan uzaklaştırıp mücadeleye başladım. Elimdeki olta çok güçlü olduğu için mücadele benim için kolay oldu. Kısa sürede balığı teknenin yanına aldım. Bir süre ona kaçabilmesi için şans tanıdım. Sonra tekneye alırken de “acaba geri bıraksam mı?” çelişkisi yaşadım. Ama evde hiç balık yoktu. Uzun bir zamandır da balık yememiştik. Bu balığı ihtiyaç olduğu için almaya karar verdim.

Balon Balığı saldırısında yemin kuyruk kısmına bağladığım üçlü kancanın ipi kopmuştu. Bu yüzden Akya taşıyıcı olan ana kancaya takılmıştı. Ana kanca balığın çok sağlam olan dudak kısmına geçmişti. Bundan dolayı Akya çok fazla mücadele edememişti.


Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/dl-uyEQ236Q

Balon Balıklarına Rağmen Akya Avlamanın Keyfi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.