BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Büyük Balık Avı Katılımcıları Turdan Ne Bekler :

 • Büyük balık avı yapılacak ortamın nasıl bir yer olduğunu görmek ister.
 • Kullanılacak takımların nasıl kullanılacağını görmek ve kullanmak ister.
 • Hangi yöntemlerle balık avı yapılacağını öğrenmek ister.
 • Büyük balıkla nasıl mücadele edileceğini görmek ve öğrenmek ister.
 • Büyük balığa dokunmak ve onunla fotoğraf çektirmek ister.
 • Bütün bunları yaptıktan sonra herkesin bu avdan haberdar olmasını ister.
 • Son olarak da avlanan balığı hep beraber veya ailesiyle beraber yemeyi ister.
BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Büyük Balık Avı Yapılacak Ortamın Nasıl Bir Yer Olduğunu Görmek İster

Büyük balık avı ülkemizde pek yapılmaya çalışılmadığı için insanlar için hayal gibidir. Bu hayalin yaşandığı yerin nasıl bir yer olduğunu merak ederler. Bu merak onları büyük balık avı yapılacak yere yönelten en önemli etkendir.

Adrasan’a geldiklerinde ilk fark ettikleri çok fazla insan eli değmemiş bakir bir yer olduğudur. Bu bakımdan Adrasan’ı cennet olarak tabir ederler. Bize ilk söyledikleri söz “siz cennette yaşıyorsunuz” olur. Evet biz cennete yaşıyoruz ve burada büyük balık avı yapıyoruz. Böylece insanları hayalleriyle buluşturmaya çabalıyoruz. Allah’a çok şükür ki, gelenlerin kısmetleri, bizim bilgi ve tecrübemizle birleşiyor. Sonuç genellikle mutluluk oluyor.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Çıkrık Makine Kullanılacağını Görmek ve Kullanmak

Balık avına yemlik balıkları avlamak için yüzey sırtısı çekerek başlarız. Bu aşamada insanların bizim büyük balık avında kullandığımız çıkrık makineli oltaları kullanmalarını sağlarız.

Tur başlarken ilk takımları ben salarım. Her bir aşamada ne yapmaları gerektiğini anlatırım. Sonra nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gösteririm. En güzeli oltayı salıp bütün aşamalarını anlattıktan sonra oltayı onlara verip “çekin” demektir.

Oltayı eline yeni alan birisi balığın gelmesini bekleyeceğini düşünür. Oltanın çekilmesini istenmesini beklemez. Bunun üzerine şu cümleleri kurulur.  “Oltayı yeni saldık. Niçin çekmemizi istiyorsun” sorusuna muhatap olunca “Oltada balık var. O yüzden çekmenizi istiyorum” derim. Sevinç, şaşkınlık, inanamamak tam bir şok anı yaşanır. Bir anda bütün hisler birbirine karışır. Olta sarılıyordur. Ama akıllar olayı anlamakla meşguldür.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Bütün bu şok anı yaşanırken balık da olaya dahil olur. Bir anda kalomayı boşalmaya başlar. Kaloma şiddetle akmaya başlayınca adrenalin tepe yapar. İnsanlar nereye düştüklerini anlamazlar. “Bu nasıl bir yer. Bu nasıl bir iş” soruları akılları kurcalar. El oltayı sarar. Akıl olayı anlamaya, anlam vermeye çalışır. Mantık bu durumu kabul edemez. İçinden gelen coşku bütün duyguları kabartır. Sadece bu olay bile katılımcıları balık avına doyurmaya yeter.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Büyük Balığa Hazırlanma Süreci

Bu arada katılımcılar oltaların kullanımını öğrenmeye başlarlar. Bu aşama büyük balık avında hata yapmamak adına çok önemlidir. Çünkü olta kullanımı yüzünden yaşanacak bir aksaklıkta büyük balık kendini kurtarabilir. Büyük balık hiç hata affetmez. Oltaya takılınca ne yapacağı belli olmaz. Kimseyi de beklemez. Olanca gücüyle basıp kendini kurtarır. Bu yüzden olabildiğince hazır olmak gerekir.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Hangi Yöntemlerle Balık Avı Yapılacağını Öğrenmek

Balık avı yemlik balık avında rapalayla yüzey sırtısı çekerek başlar. Yemlik balık avı yapıldıktan sonra canlı yemle dip sırtısı çekerek devam eder. Yüzey sırtısında olta kullanımı öğrenilirken, aynı zamanda oltaya hakimiyette öğrenilir. Büyük balık avında oltaya hakimiyet çok önemlidir. Balıkla etkin bir mücadeleyi yorulmadan sürdürmenin yolu budur. Çıkrık makineyi bir şekilde sabitlemeden kolu çevirmek zordur. Makineyi sabitleyemezsek gücü boşa harcayıp çabucak yoruluruz. Yorgunluk büyük balık avında büyük hataların yapılmasının temel sebebidir. Önce yorulmadan olta sarmayı öğrenmeliyiz. Sonra yorulmasak bile yanımızdaki arkadaşların da avdan aynı zevki almaları için oltayı onlara devretmeliyiz. Sırayla olta çekildiğinde benzer heyecanlar yaşanır. Böylece sonradan paylaşılacaklar daha büyük anlam kazanır.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Büyük Balıkla Mücadele

Bütün insanlar önce anlatılanlarla fikir sahibi olurlar. Sonra yaparak öğrenmeye başlarlar. Benzer şeyi yapanları gördüklerinde yapılan hataları fark ederler. Bir dahaki denemede düzeltme yoluna giderler.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER

Büyük balıklar çok güçlü canlılardır. Bu yüzden hiç beklemediğimiz mücadeleler verebilirler. Bazen en büyük ustaları bile hayrete düşürecek mücadeleler olabilir. Bu sebeple her zaman ortaklaşa avın çekilmesi ve yorgunluğun gelmesinin beklenmemesi en doğru harekettir. Üstelik yanımızda olta çeken birisini seyrederken kendi yaptığımız hataları görürüz. Böylece hatalarımızı düzeltme ve kendimizi geliştirme şansını elde ederiz.

Büyük Balığa Dokunmak ve Onunla Fotoğraf Çektirmek İster

Balık iyice yorduktan sonra teknenin yanına getiririz. Balığı tekneye bu konuda en tecrübeli olan almalıdır. Balık tekneye alındığında herkes önce şöyle bir geriye çekilip ne yaptığını incelemeye koyulur. Durumu kendi bakış açısıyla değerlendirir. O an kendince pek çok karara alır.

Büyük Balık Avı Katılımcıları Turdan Ne Bekler

Sonra ilk istediği balığa dokunmak onu eline almak olur. Bu durum herkeste farkı duyguların oluşmasına sebep olur. Zafer hissi, coşku, sevinç ve merhamet duyguları birbirine karışır.

Bu anın belgelemek ve diğer insanlarla paylaşmak için fotoğraf ve videolar çekilir. En güzel sohbetler ve paylaşımlar bu zaman dilimde yapılır.

Herkesin Bu Avdan Haberdar Olmasını İster

Fotoğraf ve videolar çekilip kendi aralarında heyecanlı sohbetler yapılır. Artık sıra bu avın başkalarıyla paylaşımına gelmiştir. Herkes birbiriyle yarışır gibi birilerini aramaya ve sosyal medyada paylaşımda bulunmaya başlar. Bu süreç tamamlanınca herkeste bir rahatlama olur.

Tam bu aşamada içlerinden bir “bu balığı alıkoymaya gerçekten hakkımız var mı” diye sorar. Bir anda teknede bir sessizlik olur. Herkes kendi içine dönüp bir vicdan muhasebesi yapar. Sonra birisi “bu balığı afiyetle yemek için avladık” der. Herkes kendi fikrini beyan ettikten sonra dönüşe geçilir.

Büyük balık önce müthiş mücadele gücüyle insanları yorar. Sonra büyüklüğüyle insanları etkisi altına alır. Bütün bunlardan sonra insanlarda büyük bir doygunluk hissi oluşur. Bu duygularla sohbet ederek dönüş yolunun keyfi çıkarılır.

Büyük Balık Avı Katılımcıları Turdan Ne Bekler

Avlanan Balığı Hep Beraber veya Aileleriyle Beraber Yemeyi İsterler

Bu aşamada ortak tercih ön plana çıkar. Adrasan’da konaklıyorlarsa hep beraber kaldıkları otelde yaptırıp yerler. Adrasan’da kalmayıp kendi şehirlerine döneceklerse aileleriyle beraber yemeyi tercih edebilirler. Tercih katılımcılara aittir.

Büyük Balık Avı Katılımcıları Turdan Ne Bekler

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Büyük Balık Avı Katılımcıları Turdan Ne Bekler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVI KATILIMCILARI TURDAN NE BEKLER için 2 cevap

 1. Cengiz ceylandağ der ki:

  Büyük balık avını öğrenmek için nasıl bir yol izlemek gerekir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   İnternet ortamında araştırma yaparak işe başlanabilir. Bu araştırma sonucunda pek çok teorik bilgi edinme şansı olur. Bu bilgileri edinirken sizin düşüncelerinize uygun olan anlatımı yapan paylaşımcıları takip edebilirsiniz. Hatta onlarla telefonla iletişim kurup eksikliğini duyduğunuz, anlamadığınız konular hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Bunlar içinden size yardım edenlerle öğrenme sürecine devam edebilirsiniz.

   Teorik bilgi bir yere kadar sizi tatmin edebilir. Ama mutlaka her öğrendiğinizi balık avı yapılan ortamlarda denemeniz gerekir. Uygulamam olmadan teorik bilgi pek fazla kalıcı olmaz. Ayrıca uygulama sıklığı öğrenme sürecini hızlandıracağı gibi, bilgilerin kalıcı olmasını da sağlayacaktır.

   Balık avı konusundaki eğitim hiç bitmeyen bir süreçtir. “Ben her şeyi biliyorum” diyenlerden uzak durmakta fayda vardır. Öğrenilebileceklerin sonu yoktur. Her balık avı heyecan verici bir eğitimdir. En hızlı öğrenme süreci birilerine bir şeyler öğretirken gerçekleşir. Öğretme sürecinde pek çok detayı bir arada analiz etmek gerekir. Bu analizler gelişmeyi ve güncellemeyi beraberinde getirir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.