YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

Yabancı Turistlerin Balık Avı Turizmine Katılmasının Önemi :

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

Balık avı turizminin gelişmesi için turistlerin bu aktiviteye katılmasını sağlamak çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki, yurt dışında balık avı aktivitesi daha gelişmiştir. Hem malzeme üretimi, hem de mevcut balık stok’unun korunması anlamında ciddi çalışmalar yapılmıştır. Norveç gibi balıkçılıktan ciddi gelirler elde eden ülkeler vardır. Bu ülkelerde balık avı turizmi de çok gelişmiştir. Hatta komşumuz Rusya da balık avı turizmi göl ve nehirlerde bile yapılmaktadır.

BALIK AVI

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

Su zengini ülkemiz bu anlamda çok şanslıdır. Bu şansımızın farkına varıp, önce sularımızın korunması ve islah edilmesi gerekir. Sonra da balık avı turizmine açılarak ulusal ekonomiye ciddi katkı sağlaması amaçlanmalıdır.

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

CIKRIK MAKINE KULLANIMI

Balık avı turizmi yüksek gelir gurubuna hitap eden bir aktivitedir. Çünkü motor sporları dünyanın her yerinde pahalı sportif aktivitelerdir. Bir de bu motor sporları denizde yüksek maliyetli teçhizatlarla yapılıyorsa, daha pahalı bir sportif aktiviteler olur. Ancak büyük teknelerle, çok sayıda insanın katılımıyla yapılırsa uygun fiyatlara düşebilir. Bu tür toplu avlanmalara adet ve kilo gram sınırlamaları getirilmelidir. Bu tür avcılık mutlaka kıyılardan uzakta ve mümkünse büyük balık avı için yapılmalıdır. Böyle olursa hem büyük kitlelerin doyurulması sağlanır. Hem de turu düzenleyenlerin daha yüksek gelirler elde etmesi temin edilmiş olur.

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

Balık avı turizminin yüksek gelir guruplarına hitap ediyor olması, bu işten elde edilecek gelirin önemini ortaya koymaktadır. Özellikle yüksek gelirli yabancı turiste yönelindiğinde yapılan avcılığın şekli çok değişmektedir. Bu avcılıkta en önemli şey extrem avcılıktır. Bunu büyük balık ve avlanması zor balıklar anlamında düşünebiliriz. Hata büyük balıkların daha zayıf takımlarla yapılması olarak da düşünebiliriz. Daha ileri aşaması sportif balıkçılıktır.

PESIMIZDEN KOSTURAN AKYA SONUNDA OLTAYA TAKILDI

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI

Sportif Balıkçılık Ülke ve Dünya Gıda Rezervlerine Katkı Sağlar

Ülke ekonomisine ve dünya gıda stokuna en fazla katkı sağlayacak avcılık şekli sportif avcılıktır. Bu bütün avcılık dalları için geçerlidir. Burada önemli olan avcının her türlü avı yapabilir kabiliyete getirilmesidir. Böylece avcı her istediği avı yapabilir kabiliyete geldiğini anlayarak tatmin olur. Av yaşama ve çoğalma şansını elde eder. Burada amaç; bir avcılık aktivitesi yapılırken dünya gıda stoklarının korunmasıdır. Bu şekilde hem ülke ekonomisi zenginleşirken, hem de gıda stoklarının korunması sağlanır.

SURDURULEBILIR AVCILIGA COZUM BUYUK BALIK AVIDIR

Yabancı turistlerin balık avı aktivitesine katılması sağlamak için kişiye özel büyük balık avı yapılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde yabancı turistlerin balık avına katılmasını sağlamak mümkün olmaktadır. Yabancı turistlerin balık avına katılmasının ülkemiz adına iki faydası vardır. Turizmin yılık konaklama gün sayısının artması ve birim turistten elde edilen gelirin artmasıdır.

Turizmde ortalama dolu geçen gün sayımız 90 gündür. Oysa balık avı turizmi senenin 210 günü yapılabilir. Balık avına katılım sayısının arttırdıkça dolu geçen gün sayısını arttırmak mümkün olur. Buna bir de kişi basına daha fazla gelir elde edeceğimiz gerçeği eklendiğinde, ülkenin bu işten ne kadar çok kazanacağı ortadadır.

ILK AKYAYI ALDIK IKINCI AKYAYI BIRAKTIK

Bir Akya Aldık Bir Tane Bıraktık Videosuhttps://dai.ly/x27amn6

Yabancı Turistlerin Balık Avı Turizmine Katılmasının Önemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YABANCI TURISTLERIN BALIK AVI TURIZMINE KATILMASININ ONEMI için 2 cevap

 1. Cengiz ceylandağ der ki:

  Yabancı turistlerin balık avı turizmine katılmasının bize ne gibi faydası olur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yabancı turistler balık avı turizmine katıldığında en büyük fayda konaklama gün sayısının artışında görülür. Her türlü hobi turizmi konaklama gün sayısını arttırır. Özellikle senenin 6 – 8 ayında balık avı turizmi yapılabileceği düşünülürse otellerin dolu geçen ay sayısı artar. Ayrıca hobi turizmine katılan insanların gelir seviyesi daha yüksektir. Bu kişi başına düşen turizmi gelirlerini 3 – 5 kat artırır. Balık avı turizmine katılan turistlerin devamlılığı her geçen sene artış gösterir.

   Balık avı turizmine konu olan balıkla her seferinde büyüyeceğinden sportif balığın yaygınlaşmasını sağlar. 20 Kg üstü bir balığı götürmek isteyecek insan sayısı azdır. Böyle bir balığın avını yapmak zevklidir. Ama böyle bir balığı alıp götürmek, temizleyip dağıtmak zor iştir. Her seferinde daha da zor gelir. Bu yüzden 20 Kg üstü balıklar yakala bırak avına konu olurlar. Bu sayede çok iyi gelirler elde ederken balık stoklarımız artar.

   Balık avından elde edilen gelirler. Konaklama turizmini, balık avı turizmini ve bağlı sektörleri hızlı bir şekilde geliştirir. Bu sektörlerdeki gelişme istihdamı çok olumlu yönde etkiler. Böylece ülkenin refahı artar.

   Ama unutmayalım ki, balık avı turizmini geliştirmenin tek yolu büyük balık avcılığıdır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.