BUYUK BALIK AVI VIDEOLARI – LAGOS AVI

Büyük Balık Avı Videoları – Lagos Avı :

CUNEYT CANER – LAGOS AVI VIDEOSU

Cüneyt ile 2009 senesinde çıktığımız balık avında Adrasan Sulu Adada iki tane trofe Akya avı yapmıştık. Bu sefer ailesiyle bayram tatili için geldiği Adrasan Pırasalı Adada 6 Kg Lagos avı (Kuma Gridası) yaptık.

BUYUK BALIK AVI VIDEOLARI - LAGOS AVI

Cüneyt ailesi ile günlük tura çıkmıştı. Bu sebeple öğleden sonra saat 16.30 da Çoban Limanında buluşup balık avına çıkacaktık. Ben saat 15.30 da Adrasan Sahilinden ayrılıp yemlik Palamut için olta çekerek Pırasalı Ada istikametine doğru ilerlemeye başladım. Akseki Koyunda oltama bir Lambuka takıldı. Amacım Lambuka avı olmadığı için Lambuka’yı geri salıp yemlik Palamut için olta çekmeye devam ettim. Ama yemlik Palamut bir türlü gelmiyordu.

Pırasalı Adanın boğazından geçerken Suat ve Namık ile karşılaştık. Akya avı için yemli dip sırtısı çekiyorlardı. Yanlarından geçerken selamlaştık. Benim yemlik Palamut için olta çektiğimi görünce telefon edip “yemlik Palamut’un yoksa bizde çok istersen verelim” dediler. Kendi aramızda bu tür yem takviyesini çok yaptığımız için hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Akya avında en önemli olay yemlik Palamut avıdır. Eğer yemlik Palamut avı yaparak birinci aşamayı geçemezseniz ikinci aşama olan Akya avına başlayamazsınız.

BUYUK BALIK AVI VIDEOLARI - LAGOS AVI

Çoban Limanından Cüneyt’i aldıktan sonra yarım saat kadar daha yemlik Palamut avı için dolaştıktan sonra 18.30 gibi Akya oltasının hazırlığına başladık. Akya oltası hazır olunca sırayla denize bırakıp Pırasalı Adanın açık kısmını çekerek boğaz kısmına yöneldik.

Yemli Oltayla Dip Sırtısı Çekerek Lagos Avı

Genellikle boğaz kısmını çekip Adrasan istikametine yöneldiğimiz esnada Akya oltasına asılır. Yine öyle oldu. Tam boğazı geçip Adrasan istikametine yönelmiştik ki, kaloma hızla boşaltmaya başladı. Oltayı taşlardan uzaklaştırmak ve balığı yormak için açık suya almaya başladık. Bu arada balık hızla basmaya ve kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Cüneyt yirmi dakika kadar mücadele ettikten sonra yorulunca oltayı ben aldım. Cüneyt bir süre dinlendikten sonra tekrar oltayı verdim. Balık teknenin altında gözükmeye başlamıştı. Yalnız gelen Akya değildi. Gelen Lagos – Kum Gridasıydı. Kocaman Kum Gridası dönerek teknenin altına gelince uzanıp tekneye aldık. Sevinç ve şaşkınlık içindeydik.

BUYUK BALIK AVI VIDEOLARI - LAGOS AVI

Yemli Dip Sırtısıyla Nadire Gerçekleşen Bir Av

Lagos yemli dip sırtısına nadiren takılan bir balıktır. Bu sebeple çok değerli bir av olmuştu. Ayrıca, Lagoslar bu kadar güçlü takımlar karşısında çok fazla mücadele edemeyen balıklar olmasına karşılık nasıl olmuştu da bizi 30 – 40 dakika uğraştırabilmişti. Benim tahminim oltada Kum Gridasının yanında 10 Kg civarı bir Akya da vardı. Muhtemelen Akya takımı çekmek için kamışı tekneye koyarken verilen boşluktan istifa ederek kaçmıştı. İki balığı birden çekebilseydik çok daha keyifli av olurdu. Ama her ne olursa olsun bu Lagos balık avı tarihimizde gerekli yeri aldı. Gelecek avlarda yeri geldikçe örnek av olarak anlatılacak hikayelerden biri oldu.

Büyük Balık Avı Videoları – Lagos Avı

Büyük Balık Avı Videoları – Lagos Avı

Rapala ile Dip Sırtısıyla Lagos Avı Videosu

Erdal Türk ve Oğlu

Adrasan Koyunda güneş doğarken denize açılmaya başlamıştık. Hava ve deniz çok güzeldi. Koy içinde bir süre yemlik Palamut avı için dolaştıktan sonra, Sulu adanın yolunu tuttuk.

BUYUK BALIK AVI VIDEOLARI - LAGOS AVI

Hava güzel olunca etrafın güzellikleri de daha çok kendini gösterme fırsatı bulduğu için Adrasan çok güzel gözüküyordu. Adrasan’ın eşsiz güzelliklerini seyrederek ve olta çekerek Sulu Adaya doğru yol almaya başladık. Deniz çarşaf gibiydi. Ama tek tük birkaç hareketin dışında denizde kıpırtı yoktu. Kısmet deyip yolumuza devam ettik. Sulu Adaya kadar yolda hiç bir şey vurmadı. Sulu Adanın pek çok noktasını dolaşmamıza rağmen oltalarımız boş kalmıştı. Biraz açık denize doğru açılıp adanın açıklarına da baktık. Bugün deniz de, hava gibi durgundu. Saatler ilerleyip Sulu Adanın güneyini çekerken güneyden hava sertleşmeye başlayınca, yönümüzü Adrasan Koyuna çevirip yol almaya başladık. Hacivat Burnuna kadar Palamut için sırtı çekmeye devam ettik.

Hacivat burnunu geçtikten bir süre sonra dip rapalası ile dip sırtısı çekerek Koya doğru gitmeye karar verdik. Adrasan Fenerinin önüne gelene kadar birkaç Balon Balığı dışında hareket olmamıştı. Adrasan Fenerinin önünden geçip dümeni açığa doğru kırdıktan kısa bir süre sonra kaloma hızla akmaya başladı. Gelen balığın Balon Balığı olmadığı açıktı. Hemen tekneyi durdurup mücadeleye başladık. Gelen balık çok büyük bir şey değil gibiydi. Oltaya asılış şekline bakılacak olursa, Lagos geliyordu. Arkadaşlar Lagos olma ihtimalini duyunca, oltayı daha keyifle çekmeye başladılar. Çok sürmeden balık teknenin altında gözükmüştü. Gelen Lagos – Kum Gridasıydı.

Adrasan Koyu, Sulu Ada gidiş, Sulu Ada çevresi ve Sulu Adadan Adrasan Koyuna dönüş dahil 4 saattir oltalara takılmasını beklediğimiz balık, sonunda Adrasan Feneri açığında oltamıza takılmıştı. Lagos avıyla, giderek düşmeye başlayan hevesimiz tepe yapmıştı. Daha öğleden sonra çıkacağımız av saatlerimiz vardı. Bakalım öğleden sonra kısmetimiz nasıl olacaktı?

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/24E9j5J1rhY

Büyük Balık Avı Videoları – Lagos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.