ADRASAN – EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Adrasan – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri :

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Bir çok medeniyetin büyük izler bırakarak, yüz yıllarca hüküm sürdüğü dağı, taşı, toprağı ve denizi her zaman verimli olmuş ve üzerinde yaşayan insanları refah içinde yaşatan bir bölgede bulunan Adrasan, yüksek dağlarla çevreli bir kıyı yerleşkesidir. İlk bakışta yemyeşil bir doğa, sarp dağlar ve kıyıya sert inişler yapan yükseltilerin ortasında uzanan, orta ölçekli bir yerleşkedir. Bu yerleşke, kışın bol miktarda yağmur alan arazi yapısıyla, çok verimli topraklarıyla, üzerinde yaşayan toplulukları zenginleştirip refah içinde yaşatmıştır.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Yörük toplulukları göçmenlikten yerleşik yaşama geçerken, büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan sonra depremler, tsunamiler, korsan ve tiran istilalarıyla yalnızlaşan bu verimli alanları mesken tutmuşlardır. Bu coğrafyada ulaşımın zorluğu, hayatı zorlayan en önemli etkendir. Günümüzde bile, bu en önemli etken olma durumunu sürdürmektedir.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Bölgenin sosyal ve ekonomik olarak gelişmesinin başlangıcı hayvancılıktır. Göçebelik döneminde yaylalarda büyük miktarda yapılan hayvancılık, yerleşik hayata geçilmeye başlanmasıyla yerini tarıma bırakmaya başlamıştır.

Bölgenin Refahının Artmaya Başladığı Dönem

1985 yılında yöre köylüsüne köy tapularının dağıtılmasıyla, yörenin refahında gelişme başlamıştır. Tarım alanları bu dönemde kıyılara doğru yaklaşarak, daha ılıman bir iklimde seracılığa dönüşmüştür. Seracılığın başlamasıyla, tarım faaliyeti bütün yıla yayılarak ekonomik verimlilik artmıştır. Bu şekilde başlayan refah artışı, 1990 yılından itibaren ivme kazanan turizm faaliyetinin devreye girmesini kolaylaştırmıştır. Yaz aylarının turizm faaliyetiyle değerlendirilmesi, yöre gelirlerinin artmasını sağlanmıştır. Çok çalışkan olan yöre halkı, 365 gün çalışma ve gelirini arttırma imkanına kavuşmuştur. Şu an itibariyle yöre halkına bakıldığında temel olarak şu unvanları üzerinde taşır: Çiftçi, narenciyeci, seracı ve turizmci. Turizm son 10 yıl içinde çok büyük gelişme göstererek, seracılığın önüne geçmiştir.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Adrasan  – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri

Bu bölgenin refahının daha çok artması için alternatif turizm faaliyetlerinin devreye sokularak, turizm çeşitlendirilmeli, konaklama gün sayısı ve kişi başına elde edilen turizm geliri arttırılmalıdır.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Adrasan  – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri :

Balık Avı – Fishing :

Büyük balık avı yapmak hayaliniz varsa, Adrasan‘ın bereketli denizinde bu hayalinizi gerçekleştirme fırsatınız var. Balık avı turlarımıza katılarak, büyük balık avıyla ilgili bilginizi arttırırken, yaşayacağınız balık avı deneyimleriyle tecrübenizi arttırabilirsiniz.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Dalış Eğitimi – Scuba Diving :

Su altı dünyasının gizemini çözmeyi kafanıza koymuşsanız, önce deneme dalışı ile dalışı tanımalı, sonra da bir yıldız dalış eğitimi ile dalış bilginizi sertifikalayarak, dünyanın her yerinde dalış hakkını edinmelisiniz.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Günlük Tekne Turları – Daily Boad Tours :

Yeni gittiğiniz yerde sahilden denize girmek size yetmiyorsa, değişik yerlerde denize girmenin keyfini sürmek istiyorsanız, bulunduğunuz yerdeki kıyı şeridini merak ediyorsanız, bütün bunları yaparken eğlenmek istiyorsanız, günlük tekne turuna katılmalısınız.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Doğa Yürüyüşü – Trekking :

Doğada yürüyerek yeni yerler keşfetmek tutkunuz olmuşsa, Adrasan’da ya uzun bir tatil planlamalısınız ya da bir çok kere gelmelisiniz. En yakın yürüyüş parkuru, sahilin sol tarafından başlayan; Tuzla Koyuna da sapan Sazak Koyu yürüyüşüdür. Bu yolun biraz üzerinde, bu yola paralel uzanan yayla yolu yürüyüş parkuru da vardır. Bu iki parkurun da deniz manzarasına doyum olmaz. Fotoğraf çekmek için sık sık duracağımızdan emin olabilirsiniz. Daha uzun parkurlar: Likya Yolu, Tozlu Tepesi, Olimpos geçişi ve daha pek çok yer.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Kaya Tırmanışı – Rock Climbing :

Adrasan’ı kuş bakışı seyretmek isterseniz, gözünüzün alabildiği her yer dağ, orman ve yüksek yamaçlarla dolu. Dileyene duvar tırmanışı imkanı, dileyene Olimpos’ta kaya tırmanış eğitimi imkanı vardır. Şansınız varsa, Musa Dağı tırmanışında tepesindeyken, altınızda uçan sahil güvenlik helikopterini seyretme imkanı bulabilirsiniz.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Yamaç Paraşütü – Paragliding :

Adrasan’a değişik bir perspektiften bakarken, adrenalininiz tepe yapsın istiyorsanız, uçuş fotoğrafları çekmek istiyorsanız, uçmanın keyfini yaşamak istiyorsanız. İşte size fırsat. Gelin, usta yamaç paraşütçüleriyle, uçuş heyecanını yaşayın.

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Doğa Fotoğraf Gezisi – Nature Photo Trip :

Bakir doğanın bahşettiği ender bulunan manzaraları, bu doğada özgürce yaşayan bitkileri ve canlıları fotoğraflayın. Doğallık, ışık, enstantane burada…

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Adrasan – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri

ADRASAN - EKONOMI VE ALTERNATIF TURIZM FAALIYETLERI

Su Sporları – Water Sport :

Suyun insana verdiği huzuru, eğlence ve adrenalinle birleştirerek, keyfe dönüştürmek için su kayağı, ringo, banana ve daha fazlası hizmetinizde.

Antik Kentler ve Tarihin Keşfi – Ancient Cities and The Discovery of History:

Tarihe ve tarihi yerlere düşkünlüğünüz varsa, yeni yerler keşfetmek istiyorsanız. Belki de şimdiye kadar hiç kimsenin keşfetmediği tarihi mekanları keşfetme fırsatı. Bu tür yerlere Adrasan içinden iki örnek; Çakmak Mahallesinde bulunan Koca Mağaranın üstündeki kale Siderus ve Musa Dağının eteklerinden kaya tırmanışıyla çıkılabilecek Kız Kalesi. Her iki kalenin de yüksekliği 80 – 100 m civarı. Konum itibari ile; liman ağzını koruyan iki kale gibi. Araştırıp öğrenmek isteyene güzel malzeme…

“Yok ben keşfedilmiş, yolu izi belli yakın yerleri görüp, oralar hakkında bir şeyler öğreneyim” diyorsanız.

– Adrasan – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri –

Adrasan ve yakınında gezip, görebileceğiniz yerler:

– Likya yolu,
– Gelidonya Feneri,
– Olimpos Antik Kenti,
– Çıralı, Yanartaş (Khimaira),
– Ulupınar (Yanartaş (Khimaira)’nın Ulupınar ayağı),
– Adrasan’ın ilçesi olan Kumluca yakınındaki; CORYDELLA, GAGAE, iDEBESSİOS (KOZAĞACI), KORMOS (KORMİ), MELANİPPE, RHADİOPOLİS, AKALİSSUS,
– Finike’den, yaklaşık 30 km. uzakta bulunan, Arikanda. Dört bin yıl önce kurulduğu düşünülen Likya Antik Kenti ve Tiyatrosu,
– Phaselis Antik Kenti,
– Derme, Aziz Nikola,

Bu bölgenin tarihi hakkında bir şeyler yazarken bile insanın tüyleri diken diken oluyor. Eminim ki, tarihi mekan olarak bulunmuş olanlar, bulunması gerekenlerin onda biri değildir. Denizin altında sesiz sedasız yatan tarihten bahsetmeye dilim varmıyor. O konuya girersem, deniz altındaki tarih konusunda insanlığa, milletçe hesap veremeyiz. Açıkça ben kendi adıma bir şeyler yapamıyor olmaktan dolayı, konuya ilgi duyan herkesten özür dilerim.

Piknik – Picnic :

Doğada piknik yapmayı seviyorsanız, Adrasan’ın her yeri sizin için uygun. Tek ricamız var. Lütfen, hiç bir yerde ateş yakmayın. Asırlık ağaçları, gökyüzünü delip yıldızlara ulaşacakmış gibi görmek, insanı sonsuz mutlu etmek için yetiyor.

Kıyıdan Zıpkınla dalış – Spear From Shore Diving :

Serbest dalış merakınız varsa, su altının zenginliklerini görmek istiyorsanız, balık avını sporla birleştirip, akşam yemeğinde avladığınız balığı yemek istiyorsanız, işte size Akdeniz’in en verimli suları. Her an karşınıza 10 kg üzeri Akya’lar çıkabilir. Büyük balık av tecrübeniz yoksa, lütfen can sağlığınız için sadece seyredin. Büyük balık avında temel kural; can alıcı bir noktaya atış yapabileceğinizden emin değilseniz, atmayın. Sonuç hiç hoş olmayabilir. Etik açıdan bakarsak; avı yaralamak avcıya yakışmaz. Av sadece, yemek için yapılmalıdır. “Yiyin için, israf etmeyin”.

Mehtap Gezisi – Moonlight Cruise :

Tatiliniz dolunayın olduğu yaz gecelerine denk geldiyse, kaçırılmaması gereken bir deneyim ve keyif.

Caretta Caretta:

Caretta Caretta’nın yumurtlama ve yumurtadan çıkma seremosini izleme imkanı. Bunun doğal bir olay olması dolayısıyla, Caretta Caretta’ların rahatsız edilmeden yapılması gerekir. Adrasan’da tatiliniz esnasında akşamları kıyıda otururken, Caretta Caretta’ların bu seremonisine şahit olabilirsiniz. Bu esnada ışık kullanmamanız özellikle rica olunur. Bırakın her şey doğal seyrinde cereyan etsin.

Büyük Balık avı Turizm Videosuhttps://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Adrasan – Ekonomi ve Alternatif Turizm Faaliyetleri

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı ADRASAN, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.