BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Balığın Azalmasında Kim Suçlu :

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Doğadaki bütün avcılar kolay avı sever. Bu sebeple en kolay nasıl avlanabilecekse o yola yönelir. Bu her zaman doğru avlanma yolu değildir. Doğada av azalınca avcılar ölmeye başlar. Biri azalınca diğeri çoğalır. Ama, denize ve balığa yönelen baskının büyük ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutları vardır.

Denizin kirlenmesi, balığın azalması insan hayatını doğal yaşantıda olduğu gibi hemen riske sokmaz. Ama eninde sonunda sonuç değişmez. Bir süre sona gıda azlığı, yanlış ve eksik beslenme ile sonuç doğadakiyle aynı olmaya başlar. Her halde arzulanan bu değildir. İnsan hastalıklarına tedaviler bularak yaşam kalitesini arttırmış ve üst yaşam standartlarına geçmiştir. Hepimizin görevi kaliteli çözümler bularak yaşamlarımızı ve çocuklarımızın yaşamını daha üst yaşam standartlarına yükseltmektir.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Balığın Azalmasında Kim Suçlu

Denizi kullanıyorsak, deniz kaynaklı ürünleri ve balıkları tüketiyorsak, olan her şeyden hep beraber sorumluyuz. Yapılacak tartışmalar, sorumlu olduğumuz sonucunu değiştirmez. Ama daha sağlıklı çözümler bulmak adına her türlü tartışmaya ihtiyaç vardır. Çözüm yolunda hızlı başlangıç yapmanın yolu, sorumluluğu kabul etmekten ve sorun çözecek iradeyi göstermekten geçer.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Büyük Balık Avlayarak Ufaklara Büyüme Fırsatı Vermek

Hepimiz zıpkınla ve olta ile balık avlayalım. AMA 3 – 5 KG ÜSTÜ BALIKLARI. Bırakalım ufak balıklar meralarda hızla çoğalsın. 3 – 5 yıl sonra, bütün balık meralarının büyük balıklarla dolacağını garanti ederim.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

3 – 5 Yılda Balık Nasıl Çoğalacak? Bir balığın binlerce yumurta yumurtladığını düşünürsek, 3 yılda kıyılarda ve balık meralarında ki ufak balık miktarında hızlı bir artış olacaktır. Bu artışı fark eden göçmen büyük balıklar meralarda ve kıyılara yakın bölgelerde daha uzun süre kalarak avlanırken, göçle gelen ufak balıkların kıyılardan ayrılmasına izin vermeyecektir. Bu durum öncelikle bizim denizlerimizde göç hareketini yavaşlatarak, balık miktarının hızla artmasını sağlayacaktır. Balığın bir bölgede çoğalmasının yegane sebebi, yeme iç güdüsüdür. Yem neredeyse büyük balıklar o bölgeleri, daha büyük göç balıklarının baskısını hissetmeden, bırakmazlar. Böylece hiyerarşik yapı bozulmadan devam eder.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Suyun soğuması büyük balık göçünü etkileyen en büyük etkenlerdendir. Su soğurken meradan ayrılmak zorunda kalan büyük balıkların yerini, soğuk suyu seven başka büyük balıklar alacağından ufak balıklar bir fırsatını bulup başka yere gitmesi engellenir. Bu durum, eskiden olduğu gibi, kıyılarda devamlı balık bulunmasını açıklayan sebeptir. Balığımız Neden Bu Kadar Azaldı? Biz av sahamızı kıyılara kadar çekip, balık boylarını inanılmaz ufak boylara kadar indirdiğimiz için önce büyük balıklar, sonra da ufak balıklar kıyılardan ayrılarak, kıyılarında ufak balığı koruyan ülkelere göçtü. Son yıllarda Yunanistan’da balığın bu kadar hızlı artmasının sebebi budur.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Balığı Çoğaltmak İçin Ne Yapabiliriz

Çok fazla kısıtlamaya, yasağa gerek yok. Tek çözüm 3 – 5 sene ufak balığa dokunmamak ve kıyıları balığın çoğalıp üremesi için balıklara bırakmak. Ufak balıktan kastımız 3 Kg’a kadar olan bütün balıklar. Bu aşamada bu balık, şu balık 3 Kg kadar büyümüyor tartışması yapmanın anlamı yok. Balığı çoğaltmanın tek yolu, hiç tartışmadan gerekirse 3 – 5 sene balığı dışarıdan ithal etmek veya çiftlik balığına talim etmek. Bu arada büyük balık avına yönelerek büyük balık avını öğrenmek ve bu konudaki becerimizi arttırarak, kıyıları çoğalıp büyüyecek balıklara bırakmak. KISACA, KIYILARI NADASA ÇEKMEK.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU

Bu Sorunu Nasıl Çözeriz?

Hiç kimse bir birini DAHA SUÇLU ilan etmeye çalışmasın. Balık yemeyi seven herkese sesleniyorum. Hepimiz az veya çok, öyle veya böyle suçluyuz. Ancak, beraber hareket edersek bu sorunu kısa sürede çözeriz ve balık zengini oluruz.

Daha iddialı bir söz: Büyük balığımızı çoğaltma başarısı gösterebilirsek, BALIK AVI TURİZMİ ile daha büyük oranda milli gelirimizi artırırız. Balık avı turunda tutulan balıkları bir süre sonra TUT BIRAK YÖNTEMİ ile denizde bırakarak balığın daha büyümesini ve milli gelirin daha da armasını sağlayabiliriz.

Bu Yazıda Öne Çıkan Tespitler:Balığımızı bitirmedik, göçe zorladık.

Balığın göç etmesindeki temel sebep:

Ufak balık avı yaparak kıyılara kadar gelip balıkların temel beslenme alanlarını tehdit ederek, hareket ve yaşam alanı bırakmamaktır.

Balığı çoğaltmanın temel yolu:

 • Balığı çoğaltmanın temel yolu yaptığımız hatayı geri almaktır. Kıyıları balıkların yaşam, çoğalma ve beslenme alanları olduğunu kabul ederek, balıklara bırakmak ve daha açık suda büyük balık avına yönelmek.
 • Büyük balık avında avlanan her bir balık, daha fazla insanın balık ihtiyacını karşılarken, denizden daha az adet balığın eksilmesini sağlayarak, balığın hızla çoğalmasını yol açar.
 • Balık çoğalırsa, garantili büyük balık avı turizmi sayesinde turizm gün sayımızı ve birim turistten elde edilecek turizm gelirinin çok fazla artma şansımız olur. Büyük balık turizminde hedef daha büyük balık avı olacağından, bu yöntem balık stokunun artmasına ve ülkenin inanılamayacak düzeyde zenginleşmesini sağlar. Örnek: Amerika, Norveç, Panama, Meksika, Mısır ve dahi son yıllarda Yunanistan…

Balığın Azalmasında Kim Suçlu

TAAHHÜT İÇEREN SLOGAN: BEN KIYILARDA BALIK AVI YAPMAMAYA, 3 -5 KG ALTI BALIK AVLAMAMAYA/AVLATMAMAYA, 3 – 5 SENE BALIK YEMEMEYE, İTHAL BALIĞA VEYA ÇİFTLİK BALIĞINA TALİM ETMEYE VARIM.

Büyük Balık Avı Turizm Videosuhttps://dai.ly/x275nb1

Balığın Azalmasında Kim Suçlu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIGIN AZALMASINDA KIM SUCLU için 4 cevap

 1. ali bağcı der ki:

  Herkes balığı Gırgır ve Trol tekneleri azalttı diyor? Peki bu tekneleri avladığı balıkları kim tüketiyor? Bu balığı satın alıp tüketenler hiç mi suçlu değil?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu sorular çok haklı sorular. Bence de bir şeyin talebi varsa arzı da olur. Bilinçli tüketici yanlış avlandığını düşündüğü balığı satın almazsa bir süre bu balığın avı da yapılmaz. Böylece yasa kural çıkarmak için uğraşmaya da gerek kalmaz. Kendini denetleyemeyen toplumların kurallara ve yasaklamalara ihtiyacı olur. Bizim vicdanımız var. Vicdanımızdan daha iyi, doğru kural koyucu olamaz.

   Şu an içinde bulunduğumuz durumdan balık satın alıp tüketen her kes suçludur. Ben suçlu değilim demek kendini kandırmaktan başka bir şey değildir. Sorunu doğru tespit etmezsek çözüm üretemeyiz.

 2. Fuat Öncü der ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş. Böylesine bir ülkenin balık fakiri olması üzücü. Tespitlerinizin hepsine katılıyorum. Taahhüt içeren sloganınızı farklı ve etkileyici bir face sayfası veya face paylaşımı haline getirirseniz ülke genelinde bir bilinçlendirme ve balık boykotu haline dönüştürebiliriz. Sevgiler..

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balık avı denetimi, balık avının yapılması gereken yerler, balık avcılığında büyük balık avına yönelerek ufak balığın kıyılarda çoğalıp büyümeye bırakılması ve kıyıların bütün balıklar için avlanma sahası olarak kabul edilerek balıklara bırakılması, deniz temizliğinin sağlanması gereken önlemler, Çiftlik balıkçılığında balığın daha büyük boylarda pazarlanarak verimliliğin arttırılması, büyük balık avı turizmi, balık yumurtlama dönemlerinde sportif balıkçılık yapılması ve buna benzer konularda hükümete bir proje sunmayı düşünüyorum. Paylaştığım yazılarla balık avı konusunda bilinç düzeyinin üst seviyeye çıkması için çaba harcıyorum. Katılım ve paylaşımlar, konunun daha ileri düzeye taşınması adına çok önemli.

   Bu konu ile facebook, twetter, google+ da ciddi paylaşımlarım var. Özellikle facebook ta bugün itibariyle 45.236 kişiye ulaşır durumdayım.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.