ADRASANDA AKYA BOLLUGU YASANIYOR

Adrasanda Akya Bolluğu Yaşanıyor :

ADRASANDA AKYA BOLLUGU YASANIYOR

2013 Senesinde Akya’nın yumurtlama dönemi olan 15 Nisan – 15 Mayıs tarihleri arasında yapılan ve adına da “Akya Dönemi” denilen kıyıma Gırgır tekneleri için son verilmesinden sonra, Akya miktarında gözle gözükür bir artış olmaya başladı. Ama hala daha bu izin Gırgır teknelerinin arkasından ağı çeken ve ağı toplarken tekneyi belli bir yönde tutmayı sağlayan Voli teknelerine serbest durumdadır.

Voli tekneleri bu dönem aralığında Akya avına devam edebilmektedir. Hatta, Voli teknesi olduğu iddiasıyla bir takım büyük balıkçı tekneleri ağ ile, balık avının profesyonel balıkçıya yasak olduğu 1 Nisan – 31 Ağustos arasında, ava devam etmektedir. Balık stoklarının çoğalması açısından bu av şeklinin de yasaklanmasının sağlanması gerekmektedir. Bu dönemde sadece amatör balıkçıya yiyeceği kadar balık avı izni verilmesi yeterli olacaktır.

ADRASANDA AKYA BOLLUGU YASANIYOR

Adrasan Akya avı konusunda, alınan tedbirlerin bereketini bu sene oldukça güzel yaşadı. Bu sene Adrasan’da büyük balık avını yapamayanı dövmeye kalktılar. (ŞAKA). Bu seneye kadar av yapamayan pek çok arkadaş Akya avı yapma şansı buldu. Bizde, Adrasanlının büyük balık avcılığına başladığından, küçük balıklar ve balık stoklarının artması adına, sevinç duyduk. 2014 en çok balık avladığımız sezon oldu.

ADRASANDA AKYA BOLLUGU YASANIYOR

Kıyıların Koruma Altına Alınması

Alınan en ufak önlemin denizde hemen sonuç verdiği düşünülürse, kıyıların korunmaya alınmasıyla, büyük balığın sularımızda konaklama süresinin uzatılması ve buna bağlı olarak balığın hızla çoğaltılması çok mümkündür. Denizin temiz tutulması, 100 – 200 m ye kadar kıyıların koruma alanları ilan edilmesi, balık avı denetiminin balık halleri – büyük satış noktaları – balık lokantalarında yapılacak şekilde karaya çekilerek yasak balığın alımını önleyip, denizde hiç denetim yapmadan yasaklara uyulması kolayca sağlanabilir.

Denizde av yapan hiç bir profesyonel avcı satamayacağı balığın avını yapmaz. Bu denetimin kökten çözülmesini sağlarken, bir balıkçılık kültürünün de kısa zamanda oluşmasını sağlar. Bir anda, denizlerin korkulu rüyası olan pek çok avcı, denizleri koruyan melekler haline dönüşür. Neden mi? Bu işte hiç düşünülmediği kadar çok kazanç var. Üstelik, başta iş yapanlar olmak üzere, herkes için.

Büyük Balık Avı Videosu: https://dai.ly/x275nb1

Adrasanda Akya Bolluğu Yaşanıyor

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.