OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

Oltaları Toplarken Akya Oltaya Atladı :

Büyük Balık Avı Turumuz Başlıyor

Yine bir Akya avı için Ali Bağcı ve Çağatay ile bizim evde buluştuk. Adrasan’da çok güzel bir gün başlıyordu. Güneş ufuktan doğarken biz teknedeki yerimizi almıştık. Palamut için oltaları denize bırakırken, Ali’nin getirdiği poğaçalarla kahvaltımızı yapmaya başlamıştık.

OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

Adrasan Koyunun dışına doğru çıkmaya başladık. Bu esnada ilk Palamutlar oltalarımıza takılmaya başlamıştı. Bir saat kadar bir sürede yemlik Palamut avını yaptık. Sonra Akya avı için Gemliyik Koyunun yolunu tuttuk.

OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

Akya Oltası Hazır Olunca Büyük Balık Avı Başlar

Gemliyik Koyunun açığında Akya oltalarını hazırladık. Oltalar hazır olunca denize bırakarak Gemliyik koyuna yaklaştık. Burada 40 – 60 m suyunu çekmeye başladık. Gemliyik Koyu geçmiş günlerde olduğu gibi verimli olmadı. Oltalarımıza Balon Balıkları musallat oluyordu. Birkaç tur attıktan sonra, Pırasalı Adanın yolunu tuttuk.

Pırasalı Adada bir kaç tekne dışında pek kimse yoktu. Pırasalı Adadan Çoban Limanına doğru birkaç tur attık. Fakat hiç bir hareket olmadı. Bu bölgede Balon Balığı bizi çok fazla rahatsız etmediği için kendimiz şanslı saydık. Ama henüz, Akya da oltalarımıza vurmamıştı.

OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

Tam Öğle Molası Vermek Üzereydik Akya Oltaya Takıldı

Saat 12.00 gibi, mola vermek ve Gemliyik Koyunu bir kez daha çekmeye karar verdik. Tam Pırasalı Ada ile ana kara arasındaki boğazı geçiyorduk. Yarasalı Mağara istikametine doğru dönmüştük. Ali’nin kaloma hızla boşalmaya başladı. Büyük bir sevinçle oltaları toplamaya başladık. Çağatay, oltasını hemen teknenin önüne topladı. Oturduğumuz yerdeki her şeyi ayak altından kaldırdık. Her şeyi teknenin önüne aldık.

Artık, Akya için teknenin arka tarafı hazırdı. Bu işlerle Çağatay uğraştı. Ben Ali’yi kontrol ederek tekneyi taşlardan uzaklaştırdım. Tekneyi derin suya alırken Ali de Akya ile olan mücadelesine devam ediyordu.

Ali biraz yorulunca oltayı, Akya avı keyfini yaşaması için Çağatay’a verdi. Çağatay ömründe ilk defa çıktığı büyük balık avı turunda Akya çekmenin mutluluğunu yaşıyordu. Çağatay Akya ile mücadele ederken, Ali de Çağatay’a Akya çekmenin inceliklerini anlatmaya başlamıştı.

OLTALARI TOPLARKEN AKYA OLTAYA ATLADI

Çağatay yorulduğunda Ali oltayı tekrar alarak sarmaya devam etti. Akya güzel mücadele ediyordu. Tam bu ara Mustafa Örten aradı. “Ne yaptınız” diye soruyordu. “Tam şu an bir Akya çekiyoruz” dedim. Telefonu kapadıktan bir süre sonra Ali tekrar yorulunca oltayı ben aldım. Oltayı çekmeye başladığım sırada etrafımızdan Adrasan’ın günlük tur tekneleri geçmeye başlamıştı. İnsanlar bizim Akya çektiğimizi anlayınca tezahürat etmeden geçmiyorlardı. Kimi tekneden alkış sesleri yükseliyordu.

Akya iyice teknenin altına yaklaşınca oltayı Ali’ye vererek video çekmeye başladım. Ali şimdiye kadar bir çok büyük balık çekmişti. Edindiği tecrübe ve rahatlıkla Akya’yı sakin bir şekilde tekneye yaklaştırdı. Akya teknenin yanına geldiğinde uzanıp tekneye aldım.

İşte, bir Akya avımız daha sonuçlanmış ve bir Ali Bağcı klasiği daha gerçekleşmişti. Ali de, Çağatay’da Akya’nın teknede olmasından çok mutluydu.

Akya Mücadelesinin Son Aşamasında Misafirlerimiz Var

Biz Akya’yı tekneye alırken Mustafa Örten ve Adrasan’dan iki arkadaş fiber tekneyle son sürat yanımıza yaklaştı. Akya’yı tekneye alırken seyrettiler. Mustafa Örtenin yanındaki Adrasan’lı iki arkadaş hayatlarında ilk defa bir Akya’nın olta ile avlanışını canlı olarak seyrediyorlardı. Onlar için bu Akya avı büyük tecrübe oldu. Onlarla bir süre sohbet ettik. Mustafa Örten beni aradığında Akya avından umutlarını kesmiş geri dönüşe geçmek üzereymişler. Bizim Akya avladığımızı öğrenince, Akya avının nasıl olduğunu diğer arkadaşlara göstermek için son sürat yanımıza gelmişler.

Oltaları Toplarken Akya Oltaya Atladı

Onlar yanımızdan ayrılınca fotoğraf çekimlerini bitirip, mola vermek için Yarasalı mağara yanındaki üstü kapalı büyükçe bir oyuğa tekneyle girdik. Yemek yedik ve dinlendik. Ali ile Çağatay denize girdiler. Sonra teknede biraz uyuduk. Saat 15.30 da öğlen avı için Pırasalı Ada civarında ve Gemliyik Koyunda olta çekerek. Güzel bir günü tamamladık.

DEVASA BUYUK BALIKLARIN CEKME GUCU INSANI HAYRETE DUSURECEK BOYUTTADIR

Büyük Balık Avı: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Oltaları Toplarken Akya Oltaya Atladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.