AKYA OLTALARINA BALON BALIKLARI SALDIRDI

Akya Oltalarına Balon Balıkları Saldırdı :

AKYA OLTALARINA BALON BALIKLARI SALDIRDI

2006 Senesinde Gırgır teknelerine, Akya’nın yumurtlama dönemi olan 15 Nisan – 15 Mayıs arasında “Akya Dönemi” olarak tanına izinden sonra büyük balığın hızla azalmasına bağlı olarak, boşalan koridorlardan Balon Balıkları Akdeniz’e yoğun olarak girmeye başladı. Haziran – Temmuz aylarında yapılan Orkinos avı da bu girişi hızlandıran faktörlerdendir. 2006 senesinin öncesinde de Balon Balıkları Akdeniz’de 20 -30 cm boylarda gözükebiliyordu. Buna karşılık kimse Balon Balıklarının Akdeniz’deki varlığından rahatsız değildi.

AKYA OLTALARINA BALON BALIKLARI SALDIRDI

2006 senesinde Balon Balıkları hızla kıyılara girmeye başladığında, balıkçılık camiasına adeta bomba düştü. Balon Balıkları bir anda profesyonel balıkçının ağlarına, paraketelerine, bırakma takımlarına ve amatör balıkçının her türlü takımına müdahil olmaya başladı. Bir anda herkeste bir panik havası hakim oldu. Bu işin hemen geçmesi için profesyonel balıkçılık camiasından “bu balık zararlı, bütün balığımızı yeyip bitiriyorlar, görüldüğü yerde öldürülmeli” fetvası çıktı. Bu fetvaya uyan pek çok insan Balon Balıklarını canavar görmüş gibi öldürmeye başladı. Birbirlerine canavarı nasıl öldürdüklerini anlattı.

AKYA OLTALARINA BALON BALIKLARI SALDIRDI

Balon Balığını gördüğü yerde öldürenlere şunları soruyorum

  • Bu balıklar geldikleri Kızıldeniz’de bütün balığı bitirdi de mi bizim denizlerimize geldi?
  • Japonya’da da bütün balığı bitirdiği için mi, Japonlar tarafından çok beğenilerek yeniyor ve 4 senelik aşçılık eğitimlerine konu oluyor?
  • Bu bir canlı değimli?
  • Yemeyeceğimiz bir canlıyı öldürmeye hakkımız var mı?
  • Balon Balığı lezzetli bir balık değil mi?
  • Bu balık, yetkili kişilerin Japonya’da eğitim görmesi neticesinde ülkemizde de tüketilebilir hale getirilip, ekonomiye kazandırılamaz mı?
  • Doğasının gereğini yapan bir canlıyı öldürmek HAK mıdır?

Bu sorular bu şekilde uzayıp gider. Daha fazlasını aklını kullanabilen her insan üretebilir. Doğaya saygı duymadığımızda başımıza neler geldiğini göremiyor muyuz? Bu balık da doğa saygı duyulmamasının sonucunda denizlerin ısınması neticesinde deniz şartlarımızın uygun hale gelmesi neticesinde gelmek zorunda kalmadı mı?

Akıllı olup sorunları fırsata çevirebilenler, bu dünyada daha saygın bir yerde duruyorlar. Olan biteni insanların faydasına sunmadan sorunlarımızı çözemeyiz.

Balon Balığı Videosu: https://youtu.be/XsYRodc_4m4

Akya Oltalarına Balon Balıkları Saldırdı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.