BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Balon Balığının Takıldığı Oltaya Akya Atladı :

Büyük balık avı yaparken yemli dip sırtısı çekeriz. Oltadaki yem canlı da olsa, ölü de olsa Balon Balığı için sistem dışıdır. Balon Balıklarının görevi sistem dışı olan her şeyi yiyerek denizin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Bu yüzden yem balıklarımız Balonların hedefindedir.

BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Balık Avı Turuna Başlarken

Balık avına başlarken önce yem balığı avı yaparız. Genellikle 2 veya 3 adet yem balığı yeterli olur. Son avladığımız yemi de canlı yem olarak kullanırız. Bazı dönemler Adrasan Koyu içinde yemlik balık avı kolay olur. İki adet yemlik balık avlayınca büyük balık avına başlayacağımız meraya kadar olta çekmeden gideriz. Mera yakınında canlı yem için kısa bir süre olta çekeriz. Canlı yemi alınca hemen büyük balık avına başlarız. Amacımız canlı yemle büyük balık avını hızlıca yapmaktır. Ama süre uzadıkça canlı yemin etkinliği azalır. Bu durumda canlı yemi kaybetme riski artar. Bazen canlı yemi bir şekilde kaybederiz. Canlı yemi kaybedince elimizdeki ölü yemleri kullanırız.

BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Büyük Balık Avında Canlı Yem Kullanımı

Yemimiz canlı olduğunda Balonlar tarafından yenilmesi zorlaşır. Balık da çeşitli manevralar yaparak Balonların hamlelerini boşa çıkarabilir. Ayrıca canlı yem kullanımı büyük balık avını hızlıca yapabilmek için çok önemlidir. Ama büyük balık avı uzadıkça yem balığı halsiz düşmeye başlar. Bu durumda Balonların işi kolaylaşır.

BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Büyük Balık Avında Ölü Yem Kullanımı

Canlı yemi bir şekilde kaybettiğimiz zaman önceden avladığımız yem balıklarını kullanırız. Yem balıklarımız kısa sürede öldüğü için ölü yem olarak kullanmak zorunda kalırız. Ölü yemi dibe indirme ve döndürmeden çekebilmek için yavaş çekeriz. Bu zorunluluk Balon Balıklarına fırsat sunar. Bu yüzden oltayı devamlı çok iyi takip edip Balon saldırısından korumamız gerekir.

BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Ölü yeme ilk hamle genel olarak kuyruk kısmından yapılır. Avcı balıklar, kuyruğu devreden çıkarınca balığın onlara kalacağını bilirler. Mesele avın hareketini durdurmaktır. Duran avı yemek kolaydır.

BALON BALIGININ TAKILDIGI OLTAYA AKYA ATLADI

Balon Balığının Takıldığı Yemle Akya Avı

Bu yöntemi ölü yemle büyük balık avı yaptığımız durumda kullanırız. Bu yöntemi kullanmak için Balon Balığının kuyruk kancasına takılması gerekir. Balon kuyruğa hamle yaptığında ağız kısmından kuyruktaki üçlü kancaya takılır. Zaten büyük balık avında kuyruk kısmındaki üçlü kanca asıl avcı kancadır.

Balon ağız kısmından oltaya takıldığında oltada extra çok fazla ağırlık oluşmaz. Çünkü Balonların yan güçleri küçüktür. Akya oltası gibi kaloması büyük balığa göre ayarlanmış bir takımı kolayca çekemez. Bu yüzden kuyruk kancasına ağzından takılan Balonu hızlıca çekebiliriz. Bunu yaptığımızda Balon kendini kurtarmak için olanca gücüyle çırpınır. Bu hareketlilik meradaki bütün balıkların dikkatini çeker. Özellikle meranın efesi olan Akyaların dikkatini çeker. Bunu gören Akya biran evvel Balondan önce yemi almak için harekete geçer.

Balon Balığı takılan Akya Oltasını hızlı bir şekilde çekmemizin sebebi nedir? Meranın dominant avcısı Akya bu olayı nasıl algılar?

Avcıların Temel Üstünlüğü

Merada av yapma üstünlüğünü elinde bulunduran Akya bu olaya hemen müdahale etmek ister. Bu konuda Akya’yı kıskandırmanın yolu Balon oltaya takılınca hızlıca çekmekten geçer. Bir kovalamacada olduğu gibi, tekne hızlıca ileri atılıp arada bir yavaşlayınca Akya hemen harekete geçer. O kadar hızlı bir şekilde yeme doğru atılır ki, kaloma olanca hızıyla boşalmaya başlar. Anüsteki kancaya takıldığında o kadar güçlü kafa vuruşları yapar ki, Balon Balığı ve yem balığı yırtılıp düşerler. Oltada sadece Akya kalır. İşte o zaman Akya ile mücadelemiz başlar. Eğer Balon Balığı ile Akya arasında çok fazla büyüklük farkı yoksa ikisi beraber geldiği olur.

Oltaya Balon Balığı takıldı diye üzülen katılımcımız, biraz sonra oltaya Akya atladığında büyük bir sevinç yaşar. Balonun yeme atlamasıyla “av bitti” diye düşünürken biraz sonra hayatının avıyla mücadele etmenin şaşkınlığı içindedir. Ne olduğunu, nasıl olduğunu anlamaya çalışır. Kendinizi bu arkadaşın yerinde düşünebiliyor musunuz?

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Z7O5flKTty8

Balon Balığının Takıldığı Oltaya Akya Atladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.