BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Büyük Balık Avının Avcısında Gerçekleştirdiği Değişimler :

BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Büyük balığın kendine özgü bir psikolojisi vardır. Büyük balık avını ilk defa yapan kişi bile ilk yarım saat içinde “bu balık bu hale kaç senede gelmiştir?” der. Kısa bir sessizlik veya yorum aşamasından sonra “bu balığı almaya hakkımız var mı?” diye sormaktan kendini alamaz. Bu andan itibaren katılımcı balığın da bir can taşıdığını kesin bir şekilde hisseder. İlerleyen süreçte yakala bırak avı gündeme gelmektedir. Büyük balık avcısı için yakala bırak doğal bir süreçtir.

BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Ufak Balık Acısından Durum Nasıldır

Ufak balık et olarak algılanır. Hiç kimse ufak balığın bir canlı taşıdığını düşünmez. Sayısal olarak hiç bir anlamı yoktur. Kilogram olarak ifade edilir. Kilogramda kaç balık olduğu çok da önemli değildir. önemli olan 1 Kg ile kaç kişinin doyabileceğidir. Bu durum büyük balık avında hemen değişmektedir. Oysa bir büyük balık önemli bir değer olarak algılanır. Avcı daha balık oltaya takıldığında ve mücadele esnasında bunu anlar. Balığı tekneye aldığında sevincin yerini büyük bir merak alır. Bu aşamadan sonra büyük balığın değerini her açıdan hesaplamaya başlar.

BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Balığın Can Taşıdığını Fark Etmek

Can taşıdığı düşünülen bir canlı asla ihtiyaç dışı tüketilmez. Zaten büyük balık oltaya takıldığında verdiği mücadeleyle avcının saygısını kazanır. Daha bu aşamada avcı balığın önemini fark eder. Mücadeleyi kazanıp tekneye aldığında balığın büyüklüğünden çok etkilenir. Büyüklük, insan zihninde erişilmesi zor değerleri ifade eder. Büyüklüğü gören göz yaşam sürecini hesaplama çabası içine girer.

Uzun yaşamak, güçlü ve mücadeleci bir yapıya sahip olabilmek de insan zihninde önemli değerlerdendir. Ayrıca bu kadar büyük bir balıkla ne kadar çok inanın balık ihtiyacını karşılayacak olması da çok önemlidir. Bir de, bu değerlerin bütününü takdir edecek bir arkadaş topluluğunun varlığı olayı farklı boyutlara taşır. Bütün bunlar büyük balık avının önemini ve balığın önemli bir değer taşıdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca büyük balığa, küçük balık da olduğu gibi önemsiz bir et parçasıymış gibi davranma şansı yoktur. Büyük balık ve avı her açıdan çok önemli ve çok özeldir.

BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Ufak Balık ile Büyük Balık Avcısı Arasındaki Fark

Ufak balık avında hiç kimse balığı bir can olarak görmez. Bu yüzden sadece yiyeceği bir et parçası olarak görür. Bu sebeple ufak balığın avını yapan için alınabilecek balık miktarında sınır yoktur. Ne kadar avlayabilirse o kadar balığı almak ister. Ancak balık avına yemi bittiğinde, yorulduğunda ya da gün bittiğinde son verir.

BUYUK BALIK AVININ AVCISINDA GERCEKLESTIRDIGI DEGISIMLER

Her katılımcı büyük balık avına geçildiğinde durumun farklı olduğunu kavrar. Bu yüzden daha yem balığı ile büyük balık oltasını hazırlarken fark eder. Daha o aşamada değişim başlar. Takiben her katılımcı büyük balıkla mücadele ederken çok farklı bir boyuta geçer. Büyük balıkla mücadele çok zorlu bir iştir. Genellikle bir kişinin gücü avla mücadele etmek için yetmez. Bu yüzden bir kaç kişi avla mücadele etmek zorunda kalır.

Onca yorgunluktan sonra büyük balık tekneye alındığında önce insanların gözü balık avına doyar. Zaten tekneye alınan balık avcının hayallerinin ötesindedir. Büyük balık avına başlamadan önce bu kadar büyük bir balık hayal etmemiştir. Bu yüzden balığın herkese yeteceği hemen fark edilir. Sonra balığın bu hale gelene kadar ne kadar zaman geçtiği düşünülür. Böylece avcının hafızasındaki balık imajı tamamen farklılaşır. Artık büyük balık avının önemini kavrar.

İşte ulaşılan bu nokta, ufak balık avcısı ile büyük balık avcısı arasındaki farkı oluşturmaktadır. “Avladığın balığı geri bırakacaktın neden yakaladın?” sorusu bu farkın bilinmemesinden dolayı sorulmaktadır. Balığın bir can taşıdığını fark edemeyen, neden bırakıldığını kolayca anlayamaz.

Büyük Balık Avında Yakala Bırak Videosu: https://youtu.be/_6xA3rI8ggM

Büyük Balık Avının Avcısında Gerçekleştirdiği Değişimler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.