BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR

Büyük Balık Avlayanların Balık Algısı Değişir :

İnsanlar turlarımıza büyük bir balık avlamak için gelirler. Bu gelişin altında yatan sebepler nelerdir:

Büyük balık avını öğrenmek,

Büyük balıkla mücadele etmek,

Balığı tekneye almak, fotoğraf ve video çektirmek,

– Sosyal medyada paylaşmak,

– Ailecek veya dostlarla balığı yemek,

– Dostlarla büyük balık avının muhabbetini yapmak.

Bu düşüncelerle gelinen büyük balık avı turu insanları şoke eden duyguları öğretir. Büyük balığı ilk defa bu kadar yakından gören insanların ilk dakikalar içinde sorduğu soru “bu balık bu boya ne kadar zamanda gelmiştir“. İşte bu soruyu sorduran ruh hali, insanın balığı can olarak algıladığı andır. Bir hayvanı can olarak algıladığımız andan itibaren onunla empati kurmaya başlarız. O artık değerli bir canlıdır. Öyle kolayca alınıp bir köşeye et olarak atılamaz. İnsanlar uzanıp ona dokunmak, onu sevmek, onun can olarak algıladıklarını ona göstermek isterler. Ona dokunurken güzel sözler kalplerinden gelip dudaklarından dökülmeye başlar.

BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR

Sonrasında şu soru gelir “bu kadar büyük balığı almaya hakkımız var mı“. Bu aşamada bu kadar büyüyen balığa saygı duyma hali başlar. Artık avcı balığı ET olarak göremez. O çok güzel, endamlı, güçlü ve en önemlisi saygı duyulası bir canlıdır. Bu düşünce seviyesine evrilen bir beyin asla çuvalcı, torbacı, bohçacı, vs olamaz. O sadece kendi yiyeceğini avlayan bir avcı olabilir. İhtiyacı olmayan her avını geri salar. Sadece ihtiyacı olanı alır ve avını bitirir. Her zaman başkalarının da av yapabilmesini sağlayacak disipline sahip olur. Bencillik, kıskançlık ve çekememezlik duyguları onda uzaklaşır. Denizi ve balığı koruyan, çevreye saygı duyan bir insan olur.

BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR

Büyük balık avında tekneye alınan balık daha ilk anda bu duygu sağanağının yaşanmasına sebep olur. Kısaca insanın psikolojisini kökten değiştirir. İnsanların ufak balık avında hiç fark etmediği duygularının ortaya çıkmasını sağlar. Bu duyguları yaşayan insanın, artık ufak balıkla ilgilenemez. Her ufak balık büyüyüp, üreyip çoğalma hakkına sahiptir.  Balık stoklarımızın artması ve sürdürülebilir avcılık için bu yaklaşım şarttır. Ufak balığın büyümesine izin verildiğinde büyük balık avı kolaylaşacaktır. Balıklar büyüdükçe denizden almamız gereken balık sayısı azalacaktır. Örneğin 1 Kg bir balık 3 kişiyi doyurabilirken, 10 Kg bir balık 30 kişiyi doyurabilir.

BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR
BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR

Sürdürülebilir Avcılık İçin En Az Kilo Sınırı Ne Olmalıdır

Bizim kendi balık avı turlarımız için belirlediğimiz sınır 3 Kg dır. Bunu yakın zamanda 7 Kg sınırına çekme çabamız olacaktır. Özellikle son iki yıldır oltamıza takılan balıklar 5 – 18 Kg dan 20 – 54 Kg sınırına kadar çıkmıştır. Her sene bu boylar büyümeye devam ediyor. Üstelik balık çeşitliliğinde de artış var. Bu şekilde devam ederse, en küçük balık sınırımızı 7 Kg sınırına çekmek kolaylaşacaktır. Zaten bu tür sınırlamalar kendiliğinden otomatik olarak, gönüllü katılım ile gerçekleşiyor. Balık avında amaç et olmaktan çıkınca, hiç bir katılımcımız bu tür sınırlamalara itiraz etmiyor.

BUYUK BALIK AVLAYANLARIN BALIK ALGISI DEGISIR

Katılımcıların Balığı Götürecek Durumları Yoksa Ne Yapıyoruz

Katılımcı arkadaşlara büyük balık avlamak kısmet olursa ne yapmak istediklerini mutlaka sorarız. Eğer götürme imkanları yoksa balığı geri salarız. Balık bırakılamayacak durumdaysa balığı alıp ihtiyaç sahiplerine dağıtırız. Ama her şartta balığı bırakmak için elimizden geleni yaparız. Bizi en mutlu eden avcılık şekli sportif balıkçılıktır. Balık stoklarımız arttıracak yaklaşım tarzı sportif balıkçılıktır.

Sportif Balıkçılık Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Büyük Balık Avlayanların Balık Algısı Değişir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.