BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Büyük Balık Avının Mücadele Keyfi Her Zorluğa Değiyor :

BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Nazım uzun yıllardır balık avı turlarımıza katılır. Hemen her yöntemle, her çeşit büyük balık avını yaptık. İlk geldiği senelerde arkadaşlarıyla tura katıldı. Sonra kızıyla gelmeye başladı. Bu tura da eşiyle geldi. İlk geldiği sene pek fazla kısmeti yoktu. Her tura katıldığında bir şeyler öğrendi. Bilgi ve tecrübesi arttıkça balık avlamaya başladı. Her avladığı balıktan sonra büyük balık avına olan inancı arttı. Sonra balık avlama sıklığı arttı. Kızıyla gelmeye başladığı dönemde her turda büyük balık avı yapabilmeye başladı. Artık Nazım için çok kısmetli ve tecrübeli bir avcı diyebiliriz.

BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Büyük Balık Avı Turumuz Başlıyor

Nazım ve eşiyle sabah turu yapmak için Adrasan Sahilinde buluştuk. Adrasan Koyundan çıkarken yemlik balıklar oltalara atlamaya başlamıştı. Adrasan Feneri önüne geldiğimizde iki tane yemlik kovadaydı. Oltaları topladık. Sulu Ada istikametine gitmeye karar verdik. Hızlıca adaya doğru yol almaya başladık. Yol boyunca sabah çayı eşliğinde sohbete başladık. Eski günlerden başladık. Yaptığımız güzel avlardan tem vurduk. Sonra Nazım’ın eskiden beri süren tekne alma planlarına geçtik. Artık kendini emekliye ayırmıştı. Bir tekne alıp denize kıyısı olan balık avlayabileceği bir yere yerleşmeyi düşünüyordu. Tek derdi çocukların okuluydu.

BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Canlı Yemle Dip Sırtısı Yapıyoruz

Sulu Adaya yaklaşırken canlı yem avı yapmak için bir oltayı suya bıraktık. Çok geçmeden bir tane yemlik balık aldık. Hemen Akya Oltasını hazırlayıp canlı yemi suya bıraktık. Sulu Adanın boğaz tarafındaydık. Yemi derinlere indirerek dip sırtısı çekmeye başladık. On dakika olmadan kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Balık cidden çok büyük gözüküyordu. İlk başta kancanın balığa geçtiğinden emin olmak için kalomayı gevşek bıraktık. Sonra kancanın geçtiğinden emin olunca kalomayı olması gerek yere kadar sıktık. Bu şekilde mücadele başladı.

BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Mücadelenin Keyfine Diyecek Yok

Nazım balığın büyük olduğunu anlayınca iyice keyiflendi. Balık çok sıkı mücadele ediyordu. Biraz sardığımızda daha fazlasını geri boşaltıyordu. Mücadelenin zorluğu Nazım’ı daha da keyiflendirmişti. Yoruldukça oltayı eşine veriyordu. Zaten bu ava onunda bu keyfi yaşaması için gelmişti. Böyle bir balık oltadayken “daha ne isteyebilirim ki” deyip duruyordu.

BUYUK BALIK AVININ MUCADELE KEYFI HER ZORLUGA DEGIYOR

Onlar balıkla mücadele ederken ben de tekneyi 80 m suyuna almıştım. Artık taşlardan uzaklaşmış olmanın rahatlığıyla motoru kapadım. Etrafta derin bir sessizlik vardı. Bulunduğumuz bölgede bizden başka kimse yoktu. Böylesi sessizlik içinde av yapmanın keyfine doyum olmuyordu. Hava ve deniz de çok güzeldi. Böyle anlarda insan kendini çok ayrıcalıklı hissediyor. Allah’a şükrederek balıkla mücadeleye devam ettik. Balık çok zorlu çıkmıştı. Nazım bir ara “bu balık bizim rekorumuz olacak” demeye başlamıştı.

Nihayet Balığı Tekneye Almak Kısmet Oluyor

Yarım saatlik mücadeleden sonra balık biraz yorulmuştu. Artık dipten ayırıp çekmeye başlamıştık. Böylece üstünlük bize geçmişti. Artık oltayı daha rahat sarıyorduk. Biraz sonra balık teknenin altında gözükmeye başladı. Su o kadar berraktı ki, balığı seyretmek büyük keyif veriyordu. Balık dönerek yukarı geliyordu. Balıktan önce kabarcıkları teknenin etrafında patlıyordu. Balığı teknenin yanına getirdiğimizde uzanıp tekneye aldık.

Nazım ve eşinin mutluluklarına diyecek yoktu. Avladığımız Akya rekor avları olmamıştı. Ama onları gerçekten çok mutlu edecek kadar sıkı mücadele etmişti. Bu da onların beklentilerini fazlasıyla karşılıyordu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/4nol34j7s3o

Büyük Balık Avının Mücadele Keyfi Her Zorluğa Değiyor

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.