BUYUK BALIK AVLAYABILECEGIM SON MERADA AKYA OLTADAYDI

Büyük Balık Avlayabileceğim Son Merada Akya Oltadaydı :

Balık avı turu olmadığı günler benim için değişik yöntemleri deneme fırsatı oluyor. Bu yüzden sabah heyecanla erkenden teknede yerimi aldım. Motoru çalıştırıp Pırasalı Adaya doğru yol almaya başladım. Tekne kıyıdan biraz ayrılınca yemlik balık avı için iki olta saldım. Hızlı bir şekilde yol almaya başladım. Yemlik balık avı için Adrasan Koyunda dolaşmak istemiyordum. Nasıl olsa Pırasalı Ada civarında yemlik avı yapma şansım yüksekti.

BUYUK BALIK AVLAYABILECEGIM SON MERADA AKYA OLTADAYDI

Tekne suları yararak ilerlerken sabah çayının keyfini çıkarmaya başlamıştım. Çay keyfim yeni bitmişti ki, kaloma akmaya başladı. Yaklaşık 7 – 10 mil arası bir hızla gitmeme rağmen yemlik balıklar oltaya daha hevesle atlıyorlardı. İkinci yemi de Akseki Koyunun açığında alınca oltaları topladım.

Hava ve deniz sabahın erken saatlerinde çok güzel oluyordu. Denizin keyfini çıkararak Pırasalı Adaya yaklaştım. Sadece bir oltayı canlı yem için saldım. Hemen Akya Oltası için hazırlıklara başladım. Canlı yemi bekletmek istemiyordum. Adanın açığına doğru çıkarken canlı yem oltadaydı. Hemen çekip Akya Oltasını hazırladım. Canlı yemi suya bıraktım. Oltayı yaklaşık 70 m kadar saldım. Çoban Limanı istikametine doğru 3 – 5 mil hızla yol aldım. Yaklaşık 40 – 60 m suyuna baktım. Çoban Limanın açığından Pırasalı Adaya doğru döndüm. Artık derinliğim 100 m üstündeydi. Derinliğim arttığı için oltayı 50 m daha saldım.

BUYUK BALIK AVLAYABILECEGIM SON MERADA AKYA OLTADAYDI

Derin Suda Canlı Yemle Büyük Balık Avı

Canlı yemi derin suya indirerek av yapmayı planlıyordum. Önce motoru boşa aldım. Olta takımın dip yapmasını bekledim. Sonra 2 – 4 mille adaya doğru yol aldım. Akıntı ve rüzgar da beni adaya doğru sürüklüyordu. Bundan istifade etmek için arada bir motoru boşa aldım. Bu şekilde takımı derin suda tutabiliyordum. Daha önce bu yöntemle aynı yerde av yapmıştım. Bu yüzden bu yöntemin işlerliğini test ediyordum. Fakat bu sefer vuruş olmadı. Adanın açığından dolaşıp Adrasan Koyuna girdim.

BUYUK BALIK AVLAYABILECEGIM SON MERADA AKYA OLTADAYDI

Adrasan Koyu İçinde Büyük Balık Avı

Sırayla her yere baktım. Bazı yerlerde biraz daha fazla oyalandım. Genelde derin suları denedim. Ama vuruş olmadı. Artık en son meraya yaklaşıyordum. Saat 11.00 olmuştu. En son meraya da bakıp dönüşe geçecektim. Derin sudan meraya yaklaştım. Sonra biraz hızlanarak 40 m suyuna doğru yükseldim. Biraz oltayı toplayıp takılma ihtimalini azalttım. Derken kaloma hızla akmaya başladı.

BUYUK BALIK AVLAYABILECEGIM SON MERADA AKYA OLTADAYDI

Altım taşlık olduğu için kıyıdan açılmam gerekiyordu. Oltaya boşluk vermeyecek şekilde geniş bir daire çizerek teknenin burnunu açık denize çevirdim. Sonra derinlik 60 – 70 m olana kadar 2 mil hızla yol almaya başladım. Bu arada balıkla mücadele etmeye başlamıştı. Taşlık bölgeden uzaklaşıp alım derinleşince motoru kapadım. Artık sessiz bir ortamda balıkla mücadele etmenin keyfini yaşıyordum. Balık güçlü bir şekilde mücadele ediyordu. Ama elimdeki olta çok güçlüydü. Bu yüzden beni çok fazla yoramıyordu. Kısa süre sonra balık teknenin altında gözüktü. Teknenin yanına getirince beklemeden tekneye aldım. Sonra toparlanıp kıyıya döndüm.

Yeni şeyler denemek her zaman bana büyük keyif vermiştir. Sonuç alamasamda bazı yeni kararlar almama vesile oluyor. Böylece bilgimi ve tecrübemi geliştirmiş oluyorum. İşim yok diye boş oturmanın bana bir faydası yok. Boş oturur muyum? Tabii ki hayır. Sadece denizde olmak ve yeni şeyler denemek bile güzel.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/luk3K0s-hqI

Büyük Balık Avlayabileceğim Son Merada Akya Oltadaydı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.