BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Büyük Balıkta Canlı Yemle Olta Hazırlığı :

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Balık avına başlarken canlı yem için rapala ile yüzey sırtısı çekeriz. Canlı yem avını büyük balık avı yapacağımız meraya doğru giderken yaparız. Bu avı yaparken hızımız 4 – 8 mil arası olur. Yem avında sabit bir hızla gitmeyiz. Hızımız 4 – 8 mil arasında devamlı değişiklik gösterir. Aksiyon balık avını olumlu yönde etkiler. Bunun sebebi balığın o gün ne şekilde davrandığını bilme imkanımızın olmamasıdır. Bu yüzden denemeler yaparak uygun avlanma şeklini bulmaya çalışırız. Gerekirse belli periyotlarda rapalaları da değiştirebiliriz. Yem balığının bol olduğu zamanlarda yem avını sadece büyük balığı yapacağımız merada yaparız.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Yem balığı avı devam ederken bir yandan da canlı yem takımını hazırlarız. Öncelikle hangi takımla av yapacağımıza karar veririz. Büyük balık avında üç tip olta kullanırız.

  • Ağırlıksız takım, 2 – 3 kulaç 1.04 mm misina ile yaparız. Misinanın ucunda 10.0 kanca, sonunda fırdöndü vardır.
  • Aynı takıma 250 – 300 gr ağırlık ilavesiyle.
  • Akya Oltasıyla.

Ağırlıksız Takımla Canlı Yemin Kullanımı

Canlı yemi tekneye almadan önce, 10.0 kancaya 20 cm ip misinanın iki ucunu düğümleyip kancaya bağlarız. İpi, balığın gözünün üstünden geçireceğimiz çuvaldızın halkasına geçirip hazırlığımızı tamamlarız. Kanca bu şekilde hazır bekler. Canlı yemi tekneye alınca hemen 10.0 kancaya monte edip suya bırakırız. Bu işlemin çok hızlı olması gerekir. Balığı teknede bekletmek büyük hata olur.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Balık suya bırakıldığında hızlıca dalmaya başlar. Balık dalarken kaloma balığın rahatça boşaltabileceği bir ayara getirilir. Bu şekilde ip misina kontrollü bir şekilde salınır. Balık neredeyse dibe kadar dalar. Yada dibe inmeden bir yerlerde durur. Bu aşamada kaloma çok az sıkılır. Ortamda büyük balık varsa yem dibe inemeden hamle yapar. Bu aşamada motoru çalıştırıp hemen açık denize doğru yol almak gerekir. Tekne açık denize doğru çıkarken kalomaya dokunulmaz. Büyük balığın kancaya geçmesi beklenir.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Tekne dibi taşlık meradan uzaklaşırken büyük balık bir ara ani bir hızla kalomayı boşaltmaya başlar. Bu büyük balığın kancaya geçtiğinin habercisidir. Bu aşamada kaloma kademeli olarak uygun ayara getirilir. Her kademe arasında balığın tepkileri kontrol edilir. Uygun ayara getirildiğinde balıkla mücadele başlar. Tekne yeterince açık suya çıkınca motor kapatılıp tekne durdurulur. Bu şekilde mücadeleye devam edilir.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Hafif Ağırlık Takımla Canlı Yemin Kullanımı

Ağırlıksız takımda canlı yemi bir kaç defa dibe indirip çıkarmamıza rağmen sonuç alamazsak mera değiştirilir. Bu yüzden takıma 250 – 300 gr bir ağırlık ilave ederiz. Bu ağırlığı, ağırlıksız takımın fırdöndüsünü taktığımız oltanın klipsine takarız. Kurşundan sonra takımı 10 -15 m saldıktan sonra 3 – 4 mil hızla diğer meraya doğru gideriz. Bu şekilde kurşun ağırlık sayesinde canlı yem suyun altında kalır. Bu sayede yol boyunca canlı yem nefeslenme fırsatı bularak biraz daha canlanır.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Meraya geldiğimizde balığı kontrol edip kurşun ağırlıkla beraber dibe indiririz. Kurşun ağırlık ile indirmemizin sebebi; balığın ilk tutulduğu zamanki kadar hareketli olmamasıdır. Bu yöntemde kurşun ağırlığın balığı daldırması, bizim yukarı çekmemiz balığın nefeslenmesini kolaylaştırır. Bu şekilde balık ilk yöntemdeki kadar yorulmaz. Balık dibe inince jigging hareketlerine benzer hareketler ile balığı 10 – 15 m dipten yukarı alıp tekrar dibe salarız. Bu şekilde büyük balığı tahrik etmeye çalışırken, bir yandan da yem balığımızı canlı tutmaya çalışırız. Büyük balık oltaya atladığında, ilk yöntemde yaptığımız mücadele şekli diğer yöntemler içinde aynıdır.

BUYUK BALIKTA CANLI YEMLE OLTA HAZIRLIGI

Hafif ağırlıkla canlı yemi dibe indirdiğimiz yönteme ile dip sırtısı yöntemini de uygulayabiliriz. Bu yöntemin mantığı mera boyunca yemi dibe yakın tutarak av yapmaktır. Uygulama şu şekilde olur. Merada oltayı dibe indirip 10 – 15 m dipten yükselttikten sonra tekneye yol verip oltayı salmaya başlarız. Sonra Tekneyi durdurup oltanın dibe yaklaşmasını bekleriz. Bu şekilde olta dibe yaklaştığında dibe dokunmayacak bir hızla oltayı sarmaya başlarız. Oltayı toplarken kamışı arada bir sallayarak yeme ekstra bir hareket veririz. Ayrıca bu yöntemle değişik balıkların avını yapmak da mümkündür.

Canlı Yemi Akya Oltasıyla Çekerek Dip Sırtısı Yapmak

Canlı yemi en uzun süre canlı tutabildiğimiz yöntem budur. Bu yüzden şimdiye kadar en verimli yöntem bu oldu. Bu yöntemle çok derin sularda bile dip sırtısı çekerek büyük balık avları yaptık. Bu yöntemin uygulanışını ilgili linkten okuyabilirsiniz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Büyük Balıkta Canlı Yemle Olta Hazırlığı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.