DEV GIBI YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Dev Gibi Yazılı Orkinos Avı Yaptık :

DEV GIBI YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Balık avı turundan önce sabah bizim evde buluştuk. Gönül’ün, Ali ve Burak için özel olarak hazırladığı kahvaltıyı yaptık. Saat 06.30 gibi denizdeydik.

Adrasanda Hedef Büyük Balık Avı

Adrasan Sahilinden 300 m açıldık. 7 cm yüzey rapalalarıyla hazırladık. Yüzey oltalarımızı denize bıraktık. Akya avı için yemlik Palamut avına başladık. Yönümüz Sulu Ada istikametiydi. Balon Balığı dışında öğle saatine kadar hiç bir balık oltalarımıza vurmadı.

DEV GIBI YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Saat 12.00 de balık avına son verdik. Öğle molası vermek için Amerikan Koyunun yolunu tutuk. Amerikan Koyunda önce deniz sefası yaptık. Onlar denizin keyfini çıkardık. Ben de ateş yakmak için sahilde bulunan kuru odun parçalarını toplayıp ateş yaktım. Ateş hazır olurken hep beraber sucukları ve yeşillikleri hazırladık. Sucuğun kor ateşte çok güzel kokular çıkararak kızarmasını bekledik. Ateş tam kıvamında olduğu için sucuklar çok güzel kızardı.

Hemen sofraya oturup kızarmış ekmeğin arasına sucukları sıcak sıcak koyarak yedik. Yeşilliklerle beraber sucuk ekmek müthiş bir lezzet olmuştu. Kızarmış ekmek arası, sıcacık sucuklar ve buz gibi bir kola. Tam anlamıyla bir ziyafet sofrası olmuştu. Yemekten sonrası biraz sohbet ettikten sonra, bir saat kadar uyuduk.

Akşam Suyunda Balon Balıklarıyla Antrenman Yaptık 

Saat 15.15 de uyandık. Önce kendi malzemelerimizi toplayıp tekneye koyduk. Sonra ateşi söndürdük. Sahil dalgaların getirdiği naylon poşetlerle kirlenmiş durumdaydı. Sahili bu şekilde bırakıp gitmek içimize sinmedi. Hep beraber sahildeki bütün çöpleri topladık. Sahil eski güzel görünümüne kavuşunca sahilden ayrıldık.

Dip rapalası ile hazırladığımız dip sırtılarını denize bırakarak akşam turuna başladık. Yönümüz Adrasan Koyuydu. Rölanti hızıyla dip sırtılarını çekerek Adrasan Koyuna doğru ilerledik. Yolda, defalarca Balon Balıkları oltalarımıza takıldı.

DEV GIBI YAZILI ORKINOS AVI YAPTIK

Dev Gibi Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Adrasan Fenerine geldiğimizde henüz daha yiyebileceğimiz bir balık avı yapamamıştık. Tam Adrasan Fenerinin önünden geçerken, denizde normalin dışında dalgalanmalar gördük. Son bir haftadır o bölgede bir balık iki defa rapalamızı kopardı. İki defa da beş on dakikalık mücadeleden sonra rapaladan kurtuldu.

Eğer gördüğümüz bu hareketlenme, balığın hareketlerinden kaynaklanıyorsa, beşinci defa şansımızı deneyebilecektik. Ali ile Burak’tan oltaları toplamalarını istedim. Oltalar toplanınca dip oltalarındaki kurşunları çıkardım. Dip rapalalarını kurşun ağırlık olmadan çekecektik. Tekneyi Hacivat yönüne çevirdim. Dip rapalalarını olmadan denize bıkardık. 5 – 6 mil hızla dip rapalalarını çekerek ilerlemeye başladık.

Adrasan Feneri ile Hacivat Burnu arasına geldiğimizde Burak’ın kaloma hızla boşalmaya başladı. Beşinci şansımız olumlu sonuçlanmıştı. Dört defadır avlayamadığımız balık oltadaydı. Kalomayı hızla boşaltarak dalmaya çalışıyordu. Burak’dan kaloma ayarını değiştirmeden çekmeye çalışmasını istedim. Burak, kaloma ayarını hiç sıkmadan, nispeten gevşek kaloma ile mücadeleye devam etti. Bu arada biz oltalarımızı hızla topladık.

Dev Gibi Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Biraz sonra Burak yorulunca Ali oltayı aldı. Ali oltayı sararken balık derin suya doğru kaymaya çalışıyordu. Balığın hareketlerine bakılırsa bu büyük bir Yazılı Orkinostu. Balık oltaya ilk geçtiğinde “Wahoo (Ceylan Palamut’u) olabilir mi?” diye düşünmüştüm. Ama bu balık muhtemelen büyük bir Yazılı Orkinostu. Ali bir süre sonra yorulunca oltayı bana verdi.

Ben oltayı aldığımda mücadeleye başlayalı on beş dakika olmuştu. Yazılı Orkinos nispeten yorulduğu için kalomayı biraz sıkarak, Yazılı Orkinosu tekneye yaklaştırmaya başladım. Teknenin altına yaklaştığında video çekmek için oltayı Ali’ye verdim. Ali, Yazılı Orkinosu teknenin yanına getirdi. Kuyruğundan tutarak tekneye almasını istedim. Ali, büyük bir sakinlikle uzanarak Yazılı Orkinosu tekneye aldı. Beşinci denememizde nihayet balık teknedeydi. Peşine düştüğümüz balığı, avlamış olmanın sevincini yaşıyorduk. Başarmıştık.

BALIK AVI TURU – ORKINOS AVI

Mavi Orkinos Avı Videosu:  https://www.dailymotion.com/embed//x23jgcw

Dev Gibi Yazılı Orkinos Avı Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.