DONUS YOLUNDA ALINAN USKUMRU AKYANIN HABERCISIYDI

Dönüş Yolunda Alınan Uskumru Akyanın Habercisiydi :

Hayat Dersi Niteliğinde Bir Balık Avı –  ASLA VAZGEÇME!

Ankara’da yaşamamız sebebiyle denize ve balık avına büyük bir özlem duyuyorum. Bu yüzden bulabildiğim ufacık bir fırsatta hemen Menderes Abi’nin yanına balık avı için gitmeye çabalıyorum. Eşimde artık bu durumun farkına vardığı için “gene Adrasan’a gidecek bir bahane buldun” şeklinde sürekli bana takılır. Yine bu sene Temmuz ayı ortalarında Antalya’ya iş gereği yolum düştü. Hemen işlerimi hallettikten sonra Menderes Abi ile görüşüp Cumartesi günü akşam turu için sözleşmiştik.

DONUS YOLUNDA ALINAN USKUMRU AKYANIN HABERCISIYDI

Tabi henüz hem yemlik balık hem de dev Akyalar için erken bir dönemdi. Henüz yem balıkları koya tam anlamı ile giriş yapmamıştı. Dolayısı ile avcı balıklar için de hasat dönemi henüz başlamamıştı. Balık avı için zor bir dönemdi. Ama oltanız suda değilse zaten balık tutmak gibi bir ihtimal de olmuyor. Ayrıca balığa çıkmak benim için sadece balık avından ibaret değildi. Özellikle Menderes abi ile gittiğimiz her balık avında benim için çok değerli bilgiler ediniyor ve tecrübe kazanıyordum. Denizde olmak ve o havayı solumak için zaten bir senedir sabırsızlıkla bekliyordum. 

DONUS YOLUNDA ALINAN USKUMRU AKYANIN HABERCISIYDI

Yem Balığı Avıyla Balık Avına Başladık

Saat 16:30’da sözleştiğimiz gibi Menderes abi ile Adrasan Sahilinde buluştuk. Pırasalı Ada açıklarına doğru yemlik balık avı için oltalarımızı bırakarak açılmaya başladık. Menderes abi ile daha önce ava çıkanlar iyi bilirler onunla hemen her konuda sohbet edebilirsiniz. Çok iyi bir denizci ve büyük balık avı ustası olmasının yanı sıra aynı zamanda inanılmaz özgün fikirleri olan, girişimci, idealist ve çok iyi bir gözlemcidir. Yıllardır edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini de asla paylaşmaktan gocunmaz. Aksine keyifle en ince detayına kadar anlatır. Bende bunu bildiğim için yol bolu merak ettiğim birçok konuda sorular sorarak onun bilgi ve tecrübesinden faydalanırım. Sağ olsun hiç sıkılmadan her sorumu sabırla ve detaylı şekilde cevaplar.

DONUS YOLUNDA ALINAN USKUMRU AKYANIN HABERCISIYDI

Evet, sohbet harika gidiyordu. Ama Pırasalı Adaya kadar gelmemize rağmen henüz en ufak bir vuruş dahi alamamıştık. Pırasalı Adayı geçtikten hemen sonra Çoban Limanı benim her zaman hayran olduğum bir yer. El değmemiş çam ağaçları kokuları arasında orada bulunmak ve balık avlamak hep ayrı bir huzur verir bana. Balık açısından da çok zengin olmasına rağmen orada da hiçbir vuruş alamamıştık. Zaman aleyhimize işliyor, yemlik balık tutamadığımız için Akya için şansımız bile olmuyordu. Artık dönüş yolunda bir yemlik balık alma umudu ile Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçmiştik. Sadece ufak bir yem balığı her şeyi değiştirirdi. Ama saatler geçmiş artık koya giriş yapmıştık. Maalesef hala bir yemlik balığımız yoktu. 

Son Anda Oltamıza Uskumru Atladı

Adrasan Koyuna girdiğimizde Menderes abi, içine doğmuş olacak ki bir de koyu paralel şekilde çekmek istedi. Artık hava kararmak üzereydi. Çok az vaktimiz kalmıştı. Umutlarım tükenmek üzereyken ufak bir vuruş sonrası oltamıza bir balık geldi. Gelmişti gelmesine ama artık hem vakit çok daralmış, hem de Akya meralarından oldukça uzaklaşmıştık. Gelen yem balığını Akya merasına kadar canlı tutarak çekecek vaktimiz yoktu. Fakat gelen balığı çektiğimizde çok ender hiç beklenmedik bir yem balığı olduğunu gördük. Güzel bir Uskumru yakalamıştık. Uskumru kovanın içinde rahatlıkla yaşayabilir. Menderes abi “ne dersin deneyelim mi?” dedi. Bende “eğer mümkünse deneyelim abi” dedim. Zaten hiç karaya çıkasım yoktu. Son sürat en yakın meraya doğru harekete geçtik.

DONUS YOLUNDA ALINAN USKUMRU AKYANIN HABERCISIYDI

Hemen Akya Oltasını hazırlayarak suya bıraktık. Daha iki dakika geçmişti ki, Akya yemimizi almıştı. Ancak henüz tam olarak yutmamış ve kanca geçmemişti. Menderes abinin yönlendirmesi ile sabırla bekledik. Sonunda yemi yutmuş ve işte olanca gücüyle kaloma almaya başlamıştı. Artık özlediğim o müthiş mücadele başlamıştı. Olanlara inanamıyordum 4 saate yakın bir süredir tek bir yemlik balık dahi alamamışken son anda gelen bir Uskumru ile bir anda Akya mücadelesine başlamıştık. Akyanın o gücünü her kasımda hissediyor, heyecandan bacaklarım titriyordu. 15 dakikalık harika bir mücadele sonrası Akya’yı tekneye almayı başardık. Menderes abinin hep söylediği “olta sudan çıkmadan umut kesilmez” sözünü uygulamalı olarak yaşamıştık. Menderes abi ile birlikte çok güzel avlar yaptık. Ama bu av benim için en unutulmaz olanlarındandı. Kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum. Oltası suda olan herkese rast gelsin.

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/IqyfwAa2UtY

Dönüş Yolunda Alınan Uskumru Akyanın Habercisiydi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.