BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

Büyük Balık Avı Balığa Duyulan Saygıyı Arttırır :

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

2017 yazında ailem ile birlikte tatil için Adrasan’ı seçmiştik. Tabi her gittiğim yerde olduğu gibi “Adrasan’da da nerede ve nasıl balık avı yapabilirim” diye internet üzerinden arayış içerisine girmiştim. Kısa süre bir araştırma sonucu Adrasan ve Balık denince akla ilk gelen ismin Adrasan Balık Menderes bey olduğunu hemen öğrendim. Birçok kez balık avladım. Ancak ilk defa büyük balık avı için denize açılacaktım. Müthiş bir heyecanla ava çıkmış ve avın son zamanlarına doğru 5-6 kilo civarı harika bir Akya avı yapmıştık. Benim hayatımda tuttuğum en büyük balıktı. Oysa Menderes abi için yakaladığı en küçük balıklardan biriydi. Bu av ile birlikte artık büyük balık avı benim için vazgeçilmez oldu. Diğer küçük balık avlarının neredeyse hiçbir anlamı kalmadı. Tatil sonrası aklım hala Adrasan’da ve Akya avındaydı. Tam bir seneyi, daha büyük bir Akya avı hayali ile geçirmiştim.

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

2018 yazı geldiğinde işim gereği Antalya’ya gitmem gerekti. İşte aradığım fırsat bu fırsattı. Antalya’ya kadar gitmişken büyük balık avına çıkmamak tabi ki mümkün değildi. Hiç vakit kaybetmeden tur zamanını ayarladım. Bu kez daha büyük bir Akya avı istiyordum. Yol boyu aklımda sadece Akya ile vereceğim mücadele vardı.

Güzel Bir Havada Büyük Balık Avı

Harika bir Eylül sabahı erken saatlerde Menderes Abi ile Akya avı için buluştuk. Hava ve özellikle deniz muhteşem güzellikteydi. Deniz çarşaf gibi ve tertemizdi. Ancak bizim istediğimiz sadece güzel bir Akya avı yapmaktı.

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

Hemen yemlik Palamut avı için oltalarımızı denize bıraktık. Açık deniz doğru yol almaya başladık. Palamut avı beklediğimizden biraz daha uzun sürdü. Ancak denizin üzerinde oynak başladığı sıralar çok geçmeden peş peşe iki adet yemlik Palamut aldık. Akya avı şansımızı artırmak için bir tane daha canlı yem olacak Palamut istiyorduk. Oltalarımızı tekrar bıraktık. Yine çok geçmeden istediğimiz yemlik Palamut da gelmişti. Deniz, hava, yem artık Akya avı için her şey hazırdı. Canlı yemimizi Akya oltasına takarak Akya için ava başlamıştık.

Büyük Balık Avında Tecrübe Balık Bulucudan Daha Değerlidir

Bulunduğumuz merada yaklaşık 20 dakika kadar denemelerimiz oldu. Ancak sonuç alamamıştık. Yemimizi çekerek kontrol ettik. Yeni bir meraya doğru yol almaya başladık. Yeni meraya ulaştığımızda Menderes abi “tam yeri ve tam zamanı” demişti. Bunu dedikten sonra 5 dakika geçmemişti ki, inanılmaz bir güç ile Akya kalomayı boşaltmaya başladı. Balık bulucumuz yoktu. Ama Menderes abi de yılların getirdiği tecrübe, deneyim ve bilgi birikimi vardı. Geçen avda olduğu gibi (diğer avımızda da şimdi alacağız hissediyorum dediği anda almıştık) yine yanılmamıştır. Artık Akya oltamızdaydı.

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

Sabredenin Kazanacağı Zamanlar…

Bu balık avında öğrendiğim şeyler içerisinde bana göre en önemlisi büyük balık avında sabretmenin ne kadar önemli olduğuydu. Balık yemi aldıktan sonra teknemizi açığa doğru çevirmiştik ve Menderes abi büyük bir sabırla bekliyor bu sırada balığın hareketlerine göre kaloma ayarı yapıyordu. Hiç acele etmeden kaloma ayarını yaptık. Hem sonrasında mücadeleye başlayacağımız noktaya gelmiştik. Balık şoktan çıkarken biz artık mücadeleye hazırdık.

BUYUK BALIK AVI BALIGA DUYULAN SAYGIYI ARTTIRIR

Müthiş Bir Büyük Balıkla Mücadele

Hayatımda avladığım en büyük balık ile mücadele başlamıştı. İnanılmaz bir güç ile mücadele ediyordu. 15 dakika boyunca neredeyse hiç saramadık. Biz 15 cm misina sarıyorduk balık 2 metre misina alıyordu. O kadar kuvvetliydi ki tek başıma olsam sanırım çok çok zorlanacaktım. Bu güç karşısında denize ve balığa duyduğum saygı kat ve kat artmıştı. Yarım saatlik bir mücadele sonucu balığı artık tekneye almıştık. 13 – 14 kiloluk bir Akya avı yapmıştık. Menderes abi için yine ortalamanın altında da olsa benim hayatımın en büyük balığıydı. Teknenin altında denizin de çok berrak olmasıyla harika görüntüler verdi. Muhteşem ve unutamayacağım bir av olmuştu. Tabi bir sonraki avı da iple çektirecek bir av.

Büyük balık avı gibi çok üst düzey bilgi, tecrübe ve deneyim gerektiren bir avı bize yaşatan, hiç çekinmeden tüm bilgi birikimini paylaşan, denize ve balığa verdiği değer ve bu değeri korumaya yönelik gösterdiği çaba ve büyük balığın sularımızda artmasına katkıda bulunan Menderes abiye çok teşekkür ederim. En kısa sürede tekrar görüşmek üzere…

Yazan: Selçuk YILMAZ

Büyük Balık Avı Balığa Duyulan Saygıyı Arttırır

Büyük Balık Avı Balığa Duyulan Saygıyı Arttırır

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/xZ304CzkGCw

Büyük Balık Avı Balığa Duyulan Saygıyı Arttırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.