BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Büyük Balık Avını Deneyimlemek Herkesi Heyecanlandırır :

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Ülkemizde büyük balık avı turu düzenleyen pek fazla kimse olmadığı için katılımcıların bu deneyimi yaşama şansı olmuyor. Bu yüzden büyük balık avına gelen kişiler pek çok şeyle ilk defa karşılaşıyorlar. Bunların başında kaloma bilgisi ve çıkrık makine kullanımı geliyor.

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Kaloma Bilgisi

Kaloma, gevşetmek ve bırakmak demektir. Balık avında oltaya takılan balığın gücünü boşa çıkarmak için takımın gevşemesi ve akmasına kaloma vermek denir.

Kaloma akmaya başladığında takımlara güç binmez. Balık kalomayı boşaltarak gücünü boşuna harcamış olur. Bu sayede olta makinesi, kamış, ip misina ve takım bu güç karşısında zarar görmez.

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Kaloma Ayarı Neye Göre Yapılır

Kaloma ayarı takımın en zayıf olduğu düşünülen yere göre yapılır. Bu takımı korumak ve balıkla mücadeleye devam edebilmek için bir zorunluluktur. Ama bunun dışında da kaloma ayarı yapmamızı belirleyen unsurlar vardır. Bunlar balığın yeme atlama tarzı, av bölgesinin taşlara yakınlığı, teknenin hızı, yemin canlı olup olmaması, takımdaki ip misina miktarı, avcının mücadele gücü ve buna benzer pek çok unsur.

Çıkrık Makine Kullanımı

Çıkrık makine kullanmadan emniyetli bir şekilde büyük balıkla mücadele edebilmek mümkün değildir. Özellikle büyük balık avını ilk defa deneyimleyen katılımcılar için emniyeti en üst düzeyde tutabilmenin yolu çıkrık makine kullanımıdır. Çıkrık makine üzerine sarılabilen en fazla misina miktarıyla avcıya daha konforlu bir mücadele imkanı sağlar. Büyük balıklar oltaya takıldıklarında çok sıkı basarak çok fazla ip boşaltırlar. Kaloma ayarının balığa uygun yapılmış olması ve ipin fazlalığı bizim güvenle ava devam etmemize imkan sağlar. Sonunda balığı yorup tekneye alma imkanımız olur.

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Çıkrık makine bizi balıkla mücadele esnasında oluşan gamlanma tehlikesinden uzak tutar. Gamlanan misina çok çabuk çapariz olma özelliği kazanır. Gamlanan misina makineye sarıldığı sürece gamın oluşturacağı tehlikelerden uzak kalırız. Av bittikten sonra gamlı misina düzeltilerek yeni av için hazır hale getirilmelidir.

Büyük Balık Avı İçin Yemlik Balık Avı

Yemlik balık avında çıkrık makine kullanım deneyimini yaşayan katılımcılar büyük balık avına ısınmaya başlarlar. Her yakalanan yemlik balıktan sonra büyük balık avlayabileceklerine olan inançları artmaya başlar. Çıkrık makine kullanmayı öğrenen katılımcılar büyük balık avına daha güvenle başlarlar.

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Büyük Balık Avı Başlıyor

Büyük balık avında katılımcıların en büyük heyecanı yaşadıkları an yem balığının hazırlandığı aşamadır. Hiç beklemedikleri şekilde yemler hazırlanır. Şaşkın bakışları arasında yem mavi derinliklere bırakılır. İşte bu aşamada katılımcı işin ciddiyetini kavramaya başlar.

Bir süre meralar arasında dolaşılır. Avcılar merak ettikleri veya anlamadıkları konuları sorup aydınlanırken birden kaloma boşalmaya başlar. Tam bu anda katılımcı neye uğradığını anlamaz durumdadır. Daha önce hiç karşılaşmadığı bir güç elindeki oltaya büyük bir güçle çekmeye başlar. Kaloma boşaldıkça ne yapacağını bilemez halde oltayı sarmaya çalışır. Ama bu anda oltayı sarabilmek mümkün değildir. Çünkü bu an balığın en güçlü olduğu andır. Bu anda balık olanca gücüyle basar. Bu aşamada rehber avcı yine devreye girer. Oltanın nasıl sarılması gerektiğini uygulamalı olarak göstererek katılımcıları sakinleştirir. Sonrasında büyük balık mücadelesi başlar.

BUYUK BALIK AVINI DENEYIMLEMEK HERKESI HEYECANLANDIRIR

Büyük Balık Mücadelesi Meğer Ne Kadar Yorucuymuş

Bir süre mücadele eden katılımcı hızla yorulduğunu hissederek büyük şaşkınlık yaşar. Hemen rehber avcı devreye girerek oltayı diğer avcıya verir. Diğer avcı zaten sabırsızlıkla sıranın kendine gelmesini bekliyordur. Sevinçle kamışı eline alan avcı büyük balığın müthiş gücüyle yüzleşir. Bu an tam bir şok anıdır. Kısa sürede yorulan avcı, sevinçle eline aldığı oltanın yükünden kurtulmanın ferahlığını yaşar.

Göz Dolduran Büyük Balık Mücadelesi

Her el değişiminde katılımcıların olta kullanım becerisi gözle görülür oranda artar. Artık oltayı bir öncekine oranla daha verimli bir şekilde kullanmaya başlar. Bu durum yorulma sürelerinin uzamasını ve avdan daha fazla keyif almayı sağlar.

Takımlar gelir. Balık teknenin altında mavi derinliklerde gözükmeye başlar. Avcı için en keyifli ve en fazla heyecan duyduğu an budur. Balığı mavi derinliklerde bütün ihtişamıyla görmek güzeldir. Ama biran evvel balığı tekneye almak ve hakim olmak telaşı başlar. Bu heyecan kalp hızını bir miktar daha arttırır. Biran evvel balığı tekneye yaklaştırma telaşı rehber avcının “aceleye etmeyin, aceleye hiç gerek yok” uyarısıyla bölünür. Katılımcı sakin olmaya çalışarak balığı yükseltmeye devam eder. Bu arada balık tekneye yaklaştıkça büyümeye başlar. “O ne muhteşem şey” düşüncesiyle kendinden geçmiş bir avcı ne kadar kendine hakim olabilir ki… Bu yüzden rehber avcı sürekli katılımcıları uyanık ve tedbirli tutmaya çalışır.

Sonunda teknenin yanına gelen balık rehber avcı tarafından tekneye alınır. Bir an teknede hayat durur. Herkes bu güzelliği seyre dalar. Biran evvel bu güzelliğe temas etmek ister. Ama eli devasa balığa uzanırken titrer. Dokunmaya kıyamaz. İlk temaslar, sevgiliye ilk dokunuş gibidir. Adeta incitmemek için bin bir gayret gösterilir. Bu aşamada katılımcıların balık avına bakışları kökten değişir. Adeta balık avı psikolojileri yeniden yazılır. Artık onlar büyük balık avcısı olmuştur.

Büyük Balık Avını Deneyimlemek Herkesi Heyecanlandırır

Büyük Balık Avını Deneyimlemek Herkesi Heyecanlandırır

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/2chKWtiPnQE

Büyük Balık Avını Deneyimlemek Herkesi Heyecanlandırır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.