YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

Yıllar Sonra Ufağına Razıyken Dev Bir Akya Avladık :

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

Büyük balık çoğu zaman uzun uğraşlar sonucu belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra oltaya gelir. Nadir de olsa bazen ilk denemede oltaya atladığı olur. Ama hazır olmadan büyük balıkla mücadele edebilmek pek mümkün olmaz. Çünkü büyük balık en ufak hatayı affetmez. Bu hatalar içinde en önemlisi de kalomanın sıkı olmasıdır.

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

Kaloma Kullanımı

Kaloması sıkı olan bir oltayla büyük balık avı yapabilmenin imkan ve ihtimali yoktur. Balık bastığı gibi takımı koparıp gider. Avcı “ne oldu” diye balığın arkasından dakikalarca baka kalır. Avcının bu avı yapabilmesi için öncelikle kaloma kullanımını öğrenmesi gerekir.

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

Balık Avında En Büyük Hata Boşluk Vermektir

Balıkla mücadele ederken boşluk verilirse balığa kaçması için büyük bir fırsat verilmiş olur. Balık bu fırsatı en iyi şekilde kullanacağından kimsenin şüphesi olmasın. Büyük balıkla mücadele ederken boşluk vermenin önüne geçmenin en kolay yolu balıkla mücadele ederken teknenin en düşük hızında yoluna devam etmesidir. Genellikle oltamıza büyük balık vurduğunda dümeni açık suya çevirip 2 mil hızla hareket ederiz. Bu hızda balık bir süre sonra bizimle gelmeye razı olur. Bu şekilde balığı hızlıca yorma şansımız olur. Büyük balıkla mücadele etmenin en kolay yolu budur.

Balık Avlarken Teknede Usta Olanın Talimatlarına Uymak

Balık avında ustalık elde etmek kolay bir iş değildir. Uzun uğraşlar ve ciddi masraf yapmayı gerektirir. Bu şekilde elde edilmiş bir tecrübe teknede varken “Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yoktur”. Teknede bulunan ustanın talimatlarına uyarak pek çok olumsuz durumdan kurtulmak ve sağlıklı bir şekilde balık avlamak mümkün olur. Teknede öncelik her zaman güvenlikte olmalıdır. Balık avı sonra gelir. Büyük balık avı yaparken yukarıda belirttiğimiz gibi bilmemiz gereken çok önemli konular vardır. Usta avcı bu konuda bizi zamanında uyararak hata oluşumunu engeller. Bu şekilde büyük balıkla mücadele etme ve tekneye alma şansımız olur.

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

Yemlik Balık Avı Daha Önceki Avlara Göre Kolay Oldu

Bugün oltayı suya bırakır bırakmaz Balon Balığı atladı. Bu kadar hızlı oltaya balık atlamasını günün bereketli geçeceğine yorduk. Bu inançla ava devam edince yemlik balıklarda bizi hiç üzmeden peş peşe geldi.

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK

En son avladığımız yemlik Palamut’u canlı yem yaparak Çoban Limanın açığında büyük balık avına başladık. Akseki koyuna kadar oltamıza hiçbir balık vurmadı. Akseki Koyunun önce yakınından geçtik. Balık vurmayınca açığını çektik. Bir anda kaloma akmaya başladı. Canlı yemde kalomayı gevşek tuttuğumuz için kaloma hiç durmayacakmış gibi boşalıyordu. Bir süre kanca balığa geçsin diye bekledikten sonra kalomayı kademeli olarak sıktık. Balık ilk anda 100 m kadar ip misinayı boşalttı. Artık arkadaşlarımız büyük balık mücadelesine başlamaya hazırdı.

Yardımlaşarak Mücadelenin Güzelliği

Mücadele zorlu geçiyordu. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Avcılarımız üzerinde biraz “balığı kaçırır mıyız” korkusu vardı. Geçen zamanda bu korkuyu atıp daha inançlı bir şekilde mücadeleye devam ettiler.

Sonunda balık teknenin altında gözüktü. Kabarcıklar çıkararak yukarı doğru geliyordu. Teknenin yanına geldiğinde ne kadar büyük olduğunu gördük. Hemen tekneye aldık. Balık 20 Kg üstü bir balıktı. Avcılarımız yıllarca verdikleri uğraştan sonra oltada 5 – 10 Kg bir balık beklerken, teknede 20 Kg üstü bir balık yatıyordu. Bu ne büyük bir mutluluktu.

Yıllar Sonra Ufağına Razıyken Dev Bir Akya Avladık

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/_iirGk4xt4U

Yıllar Sonra Ufağına Razıyken Dev Bir Akya Avladık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YILLAR SONRA UFAGINA RAZIYKEN DEV BIR AKYA AVLADIK için 2 cevap

  1. Ümit der ki:

    Ufak balık avından büyük balık avına geçebilmenin en pratik yolu nedir?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yoktur. En kolay yol bir bilenden eğitim almaktır. Bunun için de en kolay yol büyük balık avı turlarına katılmaktır. Bilgili ve tecrübeli bir rehber alınacak ciddi bir eğitim pek çok şeyi para ve zaman harcamana öğrenmenizi sağlar. Bu aşamada yapılması gereken bildiklerini en pratik yoldan size aktarabilecek doğru rehber avcıyı bulmaktır. Bildiklerini uygulama yaptırarak anlatabilirse bu en kalıcı eğitim olacaktır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.