UFAK AKYALARI GERI SALDIK BUYUK AKYA KISMET OLDU

Ufak Akyaları Geri Saldık Buyuk Akya Kısmet Oldu :

UFAK AKYALARI GERI SALDIK BUYUK AKYA KISMET OLDU

Balık avı turlarımızda yemlik balık avı dışında ufak balık avı yapmayız. Oltamıza takılan pek çok ufak balığı geri salarız. Balığı alıkoymada temel kuralımız “yeme ihtiyacıdır”. Yemeyeceğimiz hiçbir balığı tekneye almayız. İhtiyacımız olmayan her balığı geri salarız. Bu yüzden her sezon yüzlerce balığı geri salarız. Balık avında hedefimiz büyük balık avı yapmaktır. Her turda sadece bir büyük balık avı yapmaya çabalarız. Bir büyük balığı tekneye aldığımızda fotoğraf ve videolarını çekip geri dönüşe geçeriz.

UFAK AKYALARI GERI SALDIK BUYUK AKYA KISMET OLDU

Büyük balık avı için kabul ettiğimiz en düşük makul limit 3 Kg dır. 3 Kg büyük balık dünyanın her yerinde alınabilecek büyüklüktedir. Ama bizim için gerçek büyük balık 10 – 12 Kg ve üstü balıktır. Bu sene birkaç 3 – 7 Kg balığı saymazsak ortalama büyük balığımız 20 Kg üstü oldu.

İnşallah böylede devam eder. Balıkların büyümüş olduğunu görmek bizi fazlasıyla memnun ediyor. En güzeli de bu sene daha önceki 37 Kg olan Akya avı rekorumuzu 39 Kg taşımamız oldu. Artık hedef 50 Kg üstü Akyalar.

UFAK AKYALARI GERI SALDIK BUYUK AKYA KISMET OLDU

Balık Stoklarımız Artsın İstiyorsak

Balık stoklarımızı arttırmanın en kolay yolu; kıyıları balıklara bırakmak ve ufak balık avından vazgeçmektir. Ufak balıklar kıyılarda dünyaya gözlerini açar ve belli boylara ulaşana kadar kıyılarda yaşamlarını sürdürür. Yaşamı sürdürmenin en temel kuralı; dişiyi ve yavruyu korumaktır. Dişileri ve ufakları koruma aşamasından sonrası da ufakların büyümesini garanti altına almaktan geçer. Ufakların büyümesini garanti altına almak için de kıyıları balıklara bırakmalıyız. Bu sebeple kıyılarda ağla avlanmaktan kesinlikle vazgeçmeliyiz. Ayrıca ihtiyaç fazlası av yapmaya çalışmak da balığı tüketecek kavramlar arasına alınmalıdır. Yaratan “yiyin için ama israf etmeyin” diyor. Uyulması gereken kural budur. Başkasına saygı duyan ihtiyacının dışında av yapmaz. Ayrıca avladığı bir büyük balığın ihtiyacı dışındaki kısmını paylaşır. Yada o balığı tüketene kadar ava gitmez.

Ufak Kuzuyu Saldık Büyük Kuzuyu Aldık

Bugünkü büyük balık avı turuna katılan arkadaşlarla daha önceki turda ufak bir Akya’yı geri salmıştık. Bu sefer daha büyük bir Akya avı yapmak istiyorduk. Önce canlı yemle ava başladık. Canlı yemi Balon Balıklarına kaptırınca ölü yemle ava devam ettik. Balık almayı en fazla düşündüğümüz yerde Akya kalomayı hızla boşaltmaya başladı. Herkes oltayı en az iki tur çekti. Sonunda Akya teknedeydi. Arkadaşlarımız ufak balıkları salmanın ödülünü daha büyük bir balığı avlamış olmakla almış oldu.

Böyle bir avın her dileyene nasip olması dileğiyle…

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/kMe9A09ggcQ

Ufak Akyaları Geri Saldık Buyuk Akya Kısmet Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

UFAK AKYALARI GERI SALDIK BUYUK AKYA KISMET OLDU için 4 cevap

 1. İsmail cem der ki:

  Her şeyden önce denizden ihtiyaç kadar balık alınmalı ve yaşama izin verilmeli. Tebrik ederim. Bu bilincin çoğalması dileğiyle.

 2. Berkay Yıldırım der ki:

  AKYA AVI HİKAYEMİZ

  Güzel bir pazar sabahıydı. Günün ilk saatlerinde Antalya merkezden Adrasan yolculuğumuz başladı. Yaklaşık 1 – 1:30 saatlik yolculuğun ardından Adrasan’a giriş yaptık. Menderes Abiyle buluşup sahile doğru ilerledik. Gün daha aydınlanmadan güneşin doğuşunu izleyerek sahilden ayrıldık. Günün bol aksiyonlu olacağını tahmin ediyordum.

  Akya avımıza başlamak için Adrasan Koyunda açılmaya başladık. Menderes Abi gerekli olan tüm malzemeleri hazırlamıştı. Balık avına başlarken avın akışı hakkında gereken bilgileri verdi. Birinci aşamada yemlik balık olarak kullanacağımız Palamut avı vardı. Ucunda sahte balık olan takımları denize salıp bize verdi. Bu şekilde balık avı turumuz başladı.

  Artık rapalalarımız gerçek balık gibi suda yol alıyordu. Arada oltaları hafifçe sallayarak yol alıyorduk. Balıkların oltalara vurmasını beklerken kahvaltıya başladık. Kahvaltı yaparken hoş bir sohbet başlamıştı. Biz sohbetimize devam ederken oltamıza Palamutlar atlıyordu. Palamutlarla tekneye doğru çekmek heyecan vericiydi.

  Yeteri kadar yemlik balık avı yapınca oltaları topladık. Akya avı yapacağımız yere doğru gitmeye başladık. Büyük balık avlayacağımız meraya geldiğimizde, Menderes Abi büyük balık için oltayı hazırlamaya başladı. Menderes abi oltayı hazırlarken bir yandan da bizi kullanım konusunda bilgilendiriyordu.

  Saat 09:00 gibi Akya avı için oltamızı suyun derinliklerine bırakıp gezintiye başladık. Derken daha 5 – 10 dakika olmadan oltama büyük bir vuruş hissettik. Bence büyük balık vuruşu herkesin tatması gereken harika bir duyguydu. Ama balık oltaya tam olarak takılmadı. Balığı kıskandırmak için biraz hızlandık. Fakat ikinci bir vuruşu alamadık. Biraz sonra oltayı yukarıya çektiğimizde Balon Balıklarının saldırısına uğramış olduğunu gördük.

  İkinci deneme için yeniden oltaya yem taktık. Yemi suya saldık. Tekrar gezintiye devam ettik. Bu arada yeniden hoş bir sohbete daldık. Bu şekilde giderken tarif edemeyeceğim sertlikte bir vuruş aldık. Vuruş o kadar kuvvetliydi ki, ardından ikincisi geldi. Derken hayalini kurduğumuz koca Akya’yı tam anlamıyla yakaladık.

  Yaklaşık 30 – 40 dakika süren büyük mücadele başladı. Avladığımız Akya ile olan mücadelemizin keyfini çıkartarak tekneye çektik. Saat 10:30 da balığımızı yukarıya aldık. Gözüme 3 – 4 sene önce yine Menderes abiyle yaptığımız avdaki küçük Akyaları suya bırakışımız geldi. Sanki o balık büyümüş geri gelmişti. Tahminen 13 – 14 Kg gelen balığımızla sahile dönüşe geçtik. Balığımızı poşetleyip Menderes abiyle vedalaşıp karaya çıktık. Adrasan’ın güzel sahilinde biraz dinlenip sonra Antalya’ya dönüş yolculuğuna başladık.

  Bize bu av boyunca samimi davranan ve sıcak kanlılıkla yaklaşan Menderes Abiye teşekkür eder, herkese iyi avlar dilerim.

  RASTGELE

 3. Ümit der ki:

  Balık miktarını arttırmada “Yakala Bırak Avı” ne kadar etkili olabilir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bu iyi niyetli bir zihniyetin başlamasıdır. “Yakala Bırak Avı” yaygınlaşıp toplum tarafından kabul gördükçe balık avına yaklaşımımızda çok büyük değişiklikler olmuş demektir. Balık avı kültürümüz oldukça üst düzeylere tırmanmış demektir. Bu düzeye gelenlerin denize, balığa bakışları toptan değişir. Artık onlar için deniz ve balık öncelikle olarak korunması gereken en değerli değer olur. Bu diğer insanlara da sirayet ederek balığın korunmasını ve denizin daha dikkatli kullanılmasını sağlar.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.