BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIMI

Büyük Balık Avında Çıkrık Makine Kullanımı :

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

Büyük balık doğası itibari ile çok mücadeleci olduğundan çok fazla kaloma boşaltır. Bu yüzden olta makinesine mücadele için çok fazla ip misina sarmak gerekir. Olta makinesinde ne kadar fazla ip misina sararsak o kadar büyük balıkla mücadele şansımız olur. Mücadele için ip misinamız yeterli olmazsa balığın takımı koparıp kaçma şansı olur. İpin yetersizliği avcıyı büyük balık karşısında çaresiz bırakır. Mücadele esnasında ip misinanın bitmesine çare bulmak her zaman mümkün olmayabilir. En doğrusu mümkün olduğu kadar çok fazla ip misina sarabileceğimiz bir makine tercih etmektir. Bu yüzden en doğru seçim çıkrık makine kullanmaktır.

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

Çıkrık Makinenin Düz Makineye Üstün Yanları

  • Büyük balıkla mücadele için daha fazla ip misina sarılması,
  • Benzer üstün teknik özellikleri daha ucuza sunabilmesi,
  • Daha güçlü malzemeden yapılabilmesi,
  • Çekme gücünün fazla olması ve çift devir özelliği eklenebilmesi,
  • Çok daha zorlu şartlarda çalışabilmesi,
  • Kontrol edilebilir kaloma ayarlama özelliği sunabilmesi,

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

Benzer Teknik Özellikleri Daha Ucuza Sunabilmesi 

Özellikle sarma kolunun bulunduğu sağ tarafta çok fazla teknik özellik vardır. Bu teknik detayları yerleştirmek için geniş alan olduğundan uygulama yapma imkanı çok fazladır. Diğer teknik özelliklerde makinenin sol tarafında bulunur. Bu şekilde sıkışık alanlara mahkum kalınmadığı için maliyetler düşer. Oysa düz makinede bütün teknik özellikler dar bir alana sıkışmak zorundadır. Bu durum pek çok yaratıcı teknik çözümlemeleri zorunlu kılar. Bu yüzden maliyet çok yükselir. En üst seviye düz makinenin teknik özellikleri çıkrık makineye uygulandığında maliyet düşer. Bu da büyük bir avantaj oluşturur. Büyük balık avcısı için en üst seviye teknik özellikleri çıkrık makine olarak almak çok tatmin edicidir.

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

KALOMA BILGISI OLMADAN BUYUK BALIK AVLANAMAZ

Daha Güçlü Malzemeden Yapılabilmesi

Daha güçlü malzeme ile yapılması çıkrık makinenin büyük balık avında tercih edilme sebeplerinin başında gelir. Bu durum makinenin daha ağır olmasına sebep olur. Ama bu durum büyük balık mücadelesini kolaylaştırır. Daha sağlam ve hafif malzemeden yapmak da mümkündür. Ama bu tercih maliyetleri arttırır. Fakat hiç bir zaman bu maliyetler, aynı özelliklere sahip düz makine maliyeti kadar olmaz.

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

BUYUK BALIK AVI MUCADELESI

Çekme Gücünün Fazla Olması ve Çift Devir Özelliği Eklenebilmesi

Yapısı itibari ile çıkrık makinenin çekme gücü çok fazladır. Bilye sayısı arttıkça çekme gücünde de ciddi artış olmaktadır. Ayrıca çift devir özelliği olan makineler büyük balıkla mücadele esnasında zorlanma yaşandığında daha az güç harcayarak çekme imkanı verir. Mücadele esnasında yorulan avcının dinlenmesi ve ava daha az güç harcayarak devam etmesi de mümkün olmaktadır.

BUYUK BALIK AVINDA CIKRIK MAKINE KULLANIM

Çok Daha Zorlu Şartlarda Çalışabilmesi

Çıkrık makine büyük balık avında zorlu şartlarda çalışmak için yapılmıştır. Yine de kullanırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Aslında bu yazıyı hazırlamamın bir sebebi de bu detaylardır.

Sağ elle kullanılan bir çıkrık makineyi kullanırken kamışı tutan sol elin kol kısmı makinenin sol tarafına dayanmalıdır. Bu şekilde makineyi sararken makine sağa sola oynamaz. Makine bu şekilde tutulmazsa sağa sola oynar. Bu şekilde kullanırken çok fazla efor boşa harcanır. Avcı çok çabuk yorulur. Bu şekilde kullanım avcıyı huzursuz eder ve mücadeleden keyif almasını engeller. Avcı bir türlü mücadeleye odaklanamaz. Ayrıca bu şekilde boşa harcanan efor makinenin kol kısmına ve el tutma kısmına çok fazla basınç uygular. Bu yüzden el tutma yeri ile dönen kısmında ciddi aşınmaya sebep olur. Bir süre sonra aşınma kolun çok fazla deforme olmasına sebep olur. Hem bu aşınmayı önlemek, hem de avcının mücadeleye odaklanıp yorulmasını engellemenin yolu makinenin sol tarafına kamışı tutan elin kol kısmın dayanmasıdır. Bu şekilde makine sabitlenecek ve sağa sola oynamayacaktır. En verimli çıkrık makine kullanma şekli budur.

Kontrol Edilebilir Kaloma Ayarlama Özelliği

Kaloma ayarının kontrol edilebilir olması, nerede ne kadar sıkı olacağını bilmemiz açısından önemlidir. Böylece her an istediğimiz düzeyde değişiklik yapmamız mümkün olur. Aksi takdirde nerede ne kadar sıkılığın olacağını bilmek ancak makineyi çok uzun süre kullanmaya bağlıdır. Makinenin acemisi olan birisinin kolayca ayarlayabileceği bir durum değildir. Büyük balıkla mücadelede değişken kaloma kullanmak gerektiğinde bu özellik çok önemlidir. Gerçi değişken kaloma kullanımını başka yollarla yapmak da mümkündür. Ama bu yöntemi kullanmak tecrübe ve el ayarı gerektirmektedir. El ayarı iyi olmayan birisi için uygun değildir. Belki bu kullanımı daha sonra başka bir yazıda daha detaylıca yazabilirim.

CIKRIK MAKINE KULLANIMI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Büyük Balık Avında Çıkrık Makine Kullanımı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.