ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

İlham Verici Büyük Balık Avlarımız Öğreticidir :

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Bazı avlarımız diğer büyük balık avlarımızdan çok farklıdır. Bu avlar nadiren gerçekleşir. Diğer avlardan farklı olması dolayısıyla çok öğretici olur. Çünkü bu avlarda hiç beklenmedik mücadeleler olur. Bu avlarda pek çok sorun hızlıca ortaya çıkar. Çok hızlı çözümler bulunması gerekir. Çözüm bulunamadığı ilk anda av balığın kaçırılmasıyla sonuçlanır. Avı devam ettirmek için ortaya çıkan beklenmedik problemlerin hızlıca çözümlenmesi gerekir. Tam anlamıyla o ana kadar öğrenilenlerin bir imtihanı gibidir.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Ufacık Rapala ve İncecik Misina ile Devasa Balık Avı

Büyük balık avına uygun takımlarla 18 Kg bir Akya ile mücadele zaten zordur. Birde bu avı yem balığı avı yaptığımız takımlar ile yapmak neredeyse imkansız gibidir. Bunun en önemli sebebi, oltaya atlayanın büyük balık olduğunu anlamaktır. Bunu anlamaz veya geç kalırsak zaten mücadeleye başlama şansımız bile olmaz. Oltaya vuranın ne olduğunu bile anlayamayız.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Oltaya vuranın büyük balık olduğunu kaloma hızının ani artışından anlayabiliriz. Bu aşamada kalomayı sıkıp balığı durdurmaya çalışmak en büyük hatadır. Gücün karşısında duran hüsrana uğrar. Bu yüzden büyük balığın geldiğini anladığımızda ona her şekilde yol vermemiz gerekir. Kamışın ucunu, ipin aktığı yöne çevirerek balığa yol verebiliriz. Balık kalomayı boşaltırken bizim tekneyi açık suya çevirip altı taşlık olan meradan uzaklaşmamız gerekir. Altı kum olan derin suda durarak mücadele edebiliriz. Mücadele esnasında balık hangi yöne doğru gidiyorsa teknenin ve bizim pozisyonumuz ve özellikle kamışın ucu o yöne dönük olmalıdır. Aksi her durumda kalomanın çekme gücü artar. Kaloma sertleşirse balık 0.40 mm misinayı koparabilir. Rapalanın kancalarını açabilir.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Böyle bir mücadelenin çok uzun süreceği açıktır. Mücadeleyi kısaltma çabası balığın kaçırılması ile sonuçlanacağı kesindir. Bu mücadelede en büyük silah sabırlı olmaktır. Oltayı balık müsaade ettikçe sarabileceğimizi hiç akıldan çıkarmamak gerekir. Balık avında sabırla mücadele edildiğinde her takımla büyük balık avı yapmak mümkündür. Ama bunun önemli şartları vardır. Uygun pozisyonu korumak, mücadele için yeterince ip misinanın makinede sarılı olması gibi…

Balık kaloma boşaltırken yol verecek ip misina yoksa tekne ile balığın üzerine doğru gidilebilir. Tabii derinlik ve makinede sarılı ip misinanın uzunluğunun izin verdiği kadar. İpin yetmediği yerde av balığın kaçması ile biter. Bu yüzden çıkrık makineli oltalar kullanırız. Çıkrık makinelerimizde 60 Kg çekerli, 700 – 1200 m ip misina sarılıdır.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Derin Sularda Devasa Balık Avları

Oltada kullanılan takımı derin sulara indirip sırtı çekerken en büyük zorluk hissiyatın azalmasıdır. Bu problemin çözümü de 30 Lbs 180 cm kamış kullanımıdır. Örneğin 80 – 100 m derinlikte sırı çekerken takımı suya bırakılıp ip misina 110 – 150 m arası salınır. Takım salındıktan sonra tekne boşa alınıp olta dibe indirilir. Takım uygun derinliğe ulaşınca tekne en düşük hızda yol alır. Akıntı ve rüzgar tekneyi gidilmek istenilen yöne doğru sürüklüyorsa motor kapatılır. Bu durumda seviye ayarı oltayı sararak veya bırakarak yapılır.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

Derin sularda her türlü büyük balık avı yapma şansı vardır. Ama taş balıkları ile mücadele gerçekten çok zor olabilir. Bu yüzden hissiyat bir kat daha önem kazanır. Oltaya takılan balığın ne olduğunu anlamak ve ona göre kaloma ayarı yapmak çok önemlidir. Her yanılgı balığın kaçması, takımın kaybedilmesi ve ciddi bir maliyetle sonuçlanır.

ILHAM VERICI BUYUK BALIK AVLARIMIZ OGRETICIDIR

En iyi ihtimal yem ve zaman kaybıdır. Yedek yem yoksa yeniden yem balığı avlamak ve takımı hazırlayıp o derinlikte pozisyon almak ciddi bir zaman ister. Hatta sadece bu yüzden günü bitirmek bile söz konusu olabilir.

Derin su avlarında büyük balık oltaya vurduğunda ilk andaki refleks ve doğru kararları hızlıca alabilmek çok önemlidir. Yoksa bu tür bir av, avcının sabrını çok zorlar. Ama her başarılı veya başarısız avdan sonra avcı pek çok şey öğrenmiş olur. Asıl ustalık derin suda dip sırtısı çekmektedir. Derinlik arttıkça avın zorluğu katlanarak artar. Dip sırtısında en önemli husus av yapılan meranın dip yapısını çok iyi bilmektir. Bu zemine ne kadar yakın olta çekilirse av çeşitliliği ve verimliliği o kadar artar. Ayrıca ani hızlanmalar ve ani seviye değişikliği de avı çok tahrik eden bir yöntemdir. Bu şekilde av verimliliği çok artar.

İki Örnek Avın Değerlendirilmesi

Her iki av da çok üst düzeyde ustalık becerileri ister. En ufak hata avın bitmesine sebep olur. Özellikle derin sularda yapılan avların hata maliyetleri çok yüksektir. Her kaçırılan avdan sonra kaçan balığa mı, kopan takıma mı, uğranılan başarısızlığa mı üzüleceğimizi bilemeyiz. Ama bizi yıldıramayan her şer, bize yeni ufuklar açar. İnsanoğlu hata yapınca benzer pek çok hatayı eleyerek hızlıca doğruya yaklaşır.

İnce takımda avın kaçırılması avcıda böyle bir avın yapılamayacağı hissi yaratabilir. Bu his gelişimi engelleyici bir ruh halidir. Oysa avın başarıyla sonuçlanması avcının ince ayarlarının yerine oturmasına vesile olur. Sonraki avlarda avcının mücadele esnasında avla senkron hareket etmesine çok olumlu katkı sağlar. Büyük balık avında avla senkron hareket etmek avın başarıyla sonuçlandırılmasının temel anahtarıdır. Büyük balık avında avın kaçırılmasının temel sebebi, avla senkron hareket edememektir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

İlham Verici Büyük Balık Avlarımız Öğreticidir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.