ILK BUYUK BALIK AVLARINI YAPTILAR

ilk Büyük Balık Avlarını Yaptılar :

ILK BUYUK BALIK AVLARINI YAPTILAR

Her amatör balıkçı ilk balık avına çıktı günden sonra büyük balık avı yapma hayali kurmaya başlar.  Büyük balık avı hayali kurarken ilk fark edilen mevcut bilgi, beceri ve eldeki takımlarla büyük balık avı yapılamayacağıdır. Takımları elde etmek için araştırma yapılırken, büyük balığın her yerde yapılamayabileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalınır.  Büyük balık aslında her yerde olur.  Ama bazı yerde yoğun olarak bulunurken, bazı denizlerde kısa sürelerde geçiş yapar. Büyük balık avı yapma şansının en fazla olduğu yerler genellikle derin denizlerdir.

ILK BUYUK BALIK AVLARINI YAPTILAR

Büyük Balıkların Yaşam Alanları Nerelerdir? 

 • Sığlıklarla derinliklerin bir arada bulunduğu,
 • Taşlıklarla kumluk veya erişteliklerin hakim olduğu,
 • Hemen kıyıdan başlayan duvarlarla derin taşlık dik eğimlerin olduğu,
 • Batıkların bulunduğu,
 • Doğal ve yapay resiflerin çevresindeki,
 • Adalar ve çevresindeki deniz içi yükseltilerin bulunduğu,
 • Açık denizlerdeki deniz içi yükseltilerin bulunduğu,
 • Açık denizdeki derin su duvar ve çukurlarının bulunduğu,
 • Derin sudaki geniş taşlık alanların bulunduğu ve benzeri

yerlerde büyük balık çok olur.

ILK BUYUK BALIK AVLARINI YAPTILAR

Amatör balıkçı büyük balığın nerelerde bulunduğunu öğrendikçe, buralara gidip av yapma konusunda bilenmeye başlar. Kıyı ve ufak balık konusunda belli bir tecrübeye ulaştıktan sonra, büyük balık avı yapma konusunda içindeki istek zapt edilmez olur. Hemen büyük balık avı yapabileceği bir yer araştırmaya başlar. İlk bulduğu yere rezervasyon yaptırarak hazıklara başlar. Eğer gideceği yerde büyük balık avına uygun malzeme verilmiyorsa, bu malzemeyi almak için gerekli araştırmalar yapılır. Konu hakkında bilgisi olan ustalarla temasa geçilir. Edinilen malzemeyle ava çıkılır. Eğer tur rehberi kaptan büyük balık avını biliyorsa ve bu işe gönül vermişse, gerekli takımların hazırlanması konusunda yardımcı olacaktır.

Büyük Balık Hata Affetmez

Büyük balık oltaya yakalandığında kendi karakteristik yapısına uygun olarak şiddetle ya yatay olarak çeker, ya da dikey olarak dalışa geçer. Bazen her ikisini birden de yapabilir. Bazen bunları yaptıktan sonra hızla tekneye doğru da yüzebilir. Kısacası her türlü davranış şekline hazır olmak ve her an oltanın gergin kalmasını sağlamak gerekir. Büyük balık avında en büyük hata oltadaki boşluklardır. Oltadaki boşluk, iletişi kopukluğu anlamına gelir. Oltada boşluklar oluşuyorsa, kontrol balıktadır. Balığı alma şansı çok azalır. Oltanın gergin olması zorunluluğu, kaloma sıkılığı anlamına gelmez. Kaloma sıkılığı da çok büyük bir hatadır. Her zaman uygun kaloma veya aktif kaloma daha doğrudur. Çok büyük balıklarda mücadele kemeri veya mücadele koltuğu daha doğru bir uygulamadır.

Büyük Balığı Tekneye Almak

Büyük balığı teknenin yanına yormadan getirilmeyeceğini akıldan çıkarmamak gerekir. Yormadan teknenin yanına gelen balığı tekneye almak ayrı bir ustalık konusundur. Acemi avcılara için hayati tehlike içerir.  Kaloma en uygun şekilde kullanılarak balık tekneye yorarak yaklaştırılmalıdır. Yorgun balığı tekneye almak nispeten daha kolaydır.

Balığı teknenin yanına getirildiğinde, küpeştesi yüksek teknelerde kakıç denilen büyük kancalar kullanılır. Tekne küpeştesi alçaksa, rehber kaptan tarafından elle de alınabilir.

İlk Büyük Balık Avlarını Yaptılar

Büyük Balığı İlk Defa Eline Alan Avcının Durumu

Sevgiliyle ilk buluşma gibidir. Kişi ne yapacağını bilemez. Olay tamamen doğaçlamadır.  Kimisi kendine hakim olup sakinliğini korurken, kimisi kendini kapıp koyuverir.  Bunun bir tarifi ve kuralı olmaz. Sevinç, böyle anlarda biraz özgürce yaşanmalıdır. Aşırı sevinci eleştiren aynı durumda benzer hale düşerse, kendine ne demelidir?

İlk Büyük Balık Avlarını Yaptılar

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/hK-haKSrZrk

İlk Büyük Balık Avlarını Yaptılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

ILK BUYUK BALIK AVLARINI YAPTILAR için 2 cevap

 1. DENIZ UNVER der ki:

  Artık bizimde büyük balık avına çıkma zamanımız geldi.En iyi zaman ne zaman ? Öneriniz göre rezervasyon yaptırmak istiyoruz.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Balığa çıkmanın en doğru zamanı içinizdeki isteğin en fazla olduğu zamandır. İstek ne kadar artarsa balık avlama ihtimali de o kadar fazlalaşır. Balık işi kısmet işi. Bu yüzden içinde hiç bir tereddüt olmadığı an en doğru andır. Her mevsim farklı bir balığın avını yapma ihtimali fazladır. Ama son yıllarda iklimde o kadar hızlı değişimler var ki, neyin ne zaman olacağını söyleyemez olduk. Son söz olarak şunu söyleyebilirim, son yıllarda balık avlama oranlarımızda hızlı bir artış var. Yani kısmetiniz her zamankine oranla daha fazla.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.