JIGGING TURU TUR SEKLI

Jigging Turu Tur Şekli :

Jigging yapacağımız yere kadar olan mesafe genellikle, 3 – 11 mil civarıdır. Tekne ile bu mesafelere giderken yolda, yüzey sırtısı çekeriz. Jigging yöntemiyle sonuç alamazsak veya katılımcılar yorulursa, alternatif olarak Akya oltası kullanarak, yemli dip sırtısı yapabilmek için, 300 – 400 gr. Palamut avı yapmaya çalışırız.

JIGGING TURU TUR SEKLI

Ayrıca, jigging yapmaya gittiğimiz yerde; akıntı, deniz ve hava şartlarının jigging yapmayı zorlaştırması durumunda, dip rapalası ile dip sırtısı yöntemiyle de, balık avına devam edebiliriz.

JIGGING TURU TUR SEKLI

Jigging Yönteminin Uygulanış Şekli

Jigging yöntemi genel anlamıyla sakin havada yapılır. Balık avı yapılacak merada 40 – 160 m aralığında olur. Bu derinliklerde çapa atmak mümkün değildir. Ancak paraşüt sistemi ile teknenin sürüklenmesi durdurulabilir. Avın yapılacağı yerde akıntı, rüzgar ve dalga varsa tekne sürükleneceğinden oltalar uçurtma olur. Misinanın dikey pozisyondan yataya doğru geçmesi bu yöntemle av yapmayı çok zorlaştırır. Bazı günler dip akıntıları ters yönde akarak bu kötü şartları olumluya çevirebilir. Akıntı, rüzgar ve dalga bir yönde hareket ederken dip akıntısı farklı yönde akarak oltanın uçurtma olmasını engeller. Bu şartlarda ava devam etmek mümkün olur. Ama teknenin hafifçe sürüklendiği güzel havada jigging yapmak çok keyiflidir.

Av merasına geldiğimizde tekneyi durdurup jigging takımlarımızı hazırlarız. İlk olarak jigging yönteminin uygulanış şekillerini, jigging kamış ve makinesinin kullanımını, kaloma mantığını anlatırım. Katılımcıların nasıl başlamaları gerektiğini gösteririm. Bu şekilde jigging avına başlarız. Katılımcıların performansına göre jigging avımız şekillenir. Ya jigging yapmaya devam ederiz. Ya da diğer bir balık avı yöntemiyle balık avına devam ederiz.

Jigging Turu İçin İstenenler

Jigging turuna geleceklerden, 150 – 200 gr jig’ler getirmelerini istiyoruz. Getirilecek jig adedi, en az kişi sayısı kadar olmalıdır. Ama, jigging yaparken belli periyotlarda jigleri değiştirmek gerektiği için, daha fazla adette getirilmesi, balık avı verimliliğimiz arttıracağı için, daha iyi olacaktır. Jigging yaptığımız derinlikler, 40 – 160 m arasıdır. Bu derinliklerde ancak, bu ağırlıklarda jiglerle çalışılabiliyor. Daha sığ sular için veya yatay jigging için, daha hafif jiglerde getirilebilir. Bizim tercih ettiğimiz markalar; bushido, owner, shimano, River2Sea turkeyslider vb gibidir.

JIGGING YONTEMINDE RITIM TUTTURAN SINARIT AVI YAPAR

Ritim Tutturanın Jigging Videosu: https://www.dailymotion.com/embed/xh17mf

Jigging Turu Tur Şekli

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

JIGGING TURU TUR SEKLI için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Jig yapmayı kısıtlayan, herhangi bir düzenleme ( Yasa ) var mı? Ayrıca, duyduğum kadarı ıle, Jıg yapılacak yer tespiti için, kapsamlı bir sonar olması gerek mıyor mu?
  Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bildiğim kadarı ile jigging yapmayı yasaklayan bir yasa yok. Bana kalırsa, kendi yasamızı kendimiz koyup, makul ölçülerde balık avı yapmamız gerekir. Balığımızı korursak, balık çoğalıp kolay av vereceğinden herkes rahatça av yapabilir. Biz yiyeceğimiz kadarını avlarsak, balık hiç bir zaman azalmaz. Aksine hızla çoğalır. Bu durumda, engelleyici tedbirlere de gerek kalmaz. İlla bizi birisinin dürtmesi mi gerekir? Allah akıl vermiş, kullanalım. Aklını kullanmaktan aciz olanlardan, olmayalım. Aklını kullanamayanlar bahane üretir, biz balığı koruyarak, balığın çoğalmasına fırsat verelim.

   Jigging yöntemiyle balık avı yapacağınız bölgeyi bilmiyorsanız, jigging yöntemi ile balık avına yeni başlayacaksanız, sonar kullanmak çok faydalı olacaktır. Bildiğiniz bir merada, sonar kullanımı çok da gerekli değildir. Balığı aşağıda görmek, avlamak için yeterli bir veri değildir. Büyük sürüleri sonarla tespit etmeyip, tek tük balıklar için jig atıyorsanız. Siz, jig’i aşağıya salana kadar, balık gördüğünüz yerden uzaklaşmış olur. Balık açsa ve merakını çekebilmişseniz, dönüp jig ile ilgilenebilir. Unutmayalım ki, balık işi kısmet işidir. Bazen binlerce balığın bulunduğu sürülerden, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bir balık alamayabilirsiniz. O gün, niçin rast gele dendiğini anlarsınız.

   Sonara karşı değiliz ama, biz http://www.adrasanbalik.com da resim ve videolarını görebileceğiniz hiç bir balığı, sonar yardımıyla avlamadık. Senelerdir edindiğimiz tecrübeleri ve yılların bize yüklediği hisleri kullanarak av yapıyoruz. Eğer bir sonarımız olacaksa, bizi hayal kırıklığına uğratmayacak, 100 – 200 m de balık gösterebilecek, bir sonar olmalı. Kullanacağımız sonar, bize yük değil, yardımcı olmalı.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.