JIGGING TURUNDA DENIZDEKI EN DEGERLI BALIKLARDAN LAGOS AVINI YAPTIK

Jigging Turunda Denizdeki En Değerli Balıklardan Lagos Avını Yaptık :

2011 senesinde Adrasan’da düzenlemekte olduğumuz balık avı turlarına, en fazla Nazım katıldı. Balık avı turlarına, Nazım bazen yalnız, bazende arkadaşlarıyla katıldı. Katıldıkları balık avı turlarında, bir çok balık avladılar. Bu balık avı turunda, Nazım ile Mesut, jigging yöntemiyle Lagos –Kum Gridası avladılar.

Sabah sahilde buluşup, tekneye bindik. Sulu Ada’ya giderken yolda, Palamut için, yüzey rapalasıyla sırtı yaptık. Sulu Ada’ya kadar Palamut avlayamayınca, jigging yapmaya karar verdik. Jigging yapmaya, Sulu Adanın açığında başladık. Yavaş yavaş adaya yaklaşarak, balık avına devam ettik. Bugünkü balık avı turunda hedefimiz güzel bir büyük balık yakalamaktı. Öğlene doğru bir Kum Gridası, jig’imize takıldı. Kum Gridası, balık avı turunda avlanabilecek en değerli balıklardan biridir.

JIGGING TURUNDA DENIZDEKI EN DEGERLI BALIKLARDAN LAGOS AVINI YAPTIK

Şimdiye kadar en fazla Kum Gridası‘nı 2011 senesinde avladık. Kum Grida’ları en fazla paraketeler ile avlanırdı. Balon Balıklarının paraketeleri kesmesi, profesyonel balıkçının paraketeyle avlanmaktan vazgeçmesine sebep oldu. Böyle olması Kum Grida’larında bir artışa sebep oldu. Parakete avında en büyük olumsuzluk, değerli balıkların küçük boyları yakalandığında ortaya çıkmaktadır. En iyi şartta bile balığı geri bırakma ihtimali yoktur. Çünkü balık paraketeyi toplayana kadar ya bırakılamayacak kadar kendinden geçmiş, ya da ölmüş oluyor. Bu durumda balık yavaş yavaş azalıyordu.

Jigging yönteminde ufak balığı salma ihtimali her zaman var. Biz 40 – 45 cm. balıkları geri bırakıyoruz. Şimdiye kadar 40 cm altı hiçbir Lagosu tekneye almadık.

Orfoz da ise, boy ne olursa olsun geri bıraktık. Orfoz‘un bir çok taş balığının yuvalanma ihtiyacını karşılayarak çoğalmasına büyük katkıda bulunduğunu, bir çok dalışta gözlemledik. Bir yerdeki Orfozlar sürekli avlandığında büyük yuvaların bile, birkaç yıl içinde kumla dolduğunu, yuva vasfını kaybettiğini üzülerek gözlemledik. Özellikle, Karagöz türü yatsı taş balıklarının ve benzerlerinin azalmasını istemiyorsak, Orfoz avında vazgeçmeliyiz. En azından bu balıklar çoğalana kadar.

Adrasan’da, yapılacak en güzel aktivite, “balık avı turu” dur.

RAPALA ILE DIP SIRTISIYLA SINARIT VE LAGOS AVI YAPARIZ

Lagos avı videosuna örnek bir link: https://youtu.be/sQh_HGVKQnA

Jigging Turunda Denizdeki En Değerli Balıklardan Lagos Avını Yaptık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.