JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU

Jigging Yöntemiyle Lagos Avı Videosu :

Jigging Yöntemiyle Lagos Avı Videosu

JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU

Bu günkü balık avı turunda, Sulu ada açıklarında jigging yöntemiyle balık avı yapmak amacıyla çıktık. Adrasan Sahilinden ayrılırken, Palamut avı için yüzey sırtısı çekiyorduk. Yol boyunca, çok fazla hareket olmadı. Genellikle bu mevsimde, Palamut az olur. Olan Palamutta orta suda bulunur. Ancak, yemlenmek için yükseldiği esnada av verir. Sulu Adaya geldiğimizde, vakit kaybetmeden jigging yapmak için, Sulu Adanın açığındaki meraya gittik.

JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU

Arkadaşlar, o gün ilk defa jigging yöntemi ile balık avı yapacaklardı. Hava jigging yapmak için, çok güzeldi. Sakin havada jigging yapmak, hem keyifli, hem de kolaydır. Rüzgar, akıntı ve dalganın fazla olduğu günlerde jigging yöntemi ile balık avı yapmak pek keyifli değildir. Ayrıca oldukça da yorucudur.

Bazı günler dalga ve rüzgar aynı yönde hareket ederken, akındı karşı yönde hareket ettiğinde bir birini dengeler. Bu durum jigging yapmaya imkan tanır. Böyle bir dengeleme olmaz da rüzgar ve dalga aynı yönde hareket ederse, tekne hızla akıp gittiğinden jigging yapmak hayal oluyor. Jigging yapmaya çalışırken, çoğu zaman dibi bulamadığımız ve oltalar devamlı yatay pozisyona geçtiği için keyifli olmaz.

JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU

Jigging Yönteminin Uygulamalı Gösterilmesi

Önce arkadaşlara oltayı nasıl kullanmaları gerektiğini anlattım. Sonra, kullanımını uygulamalı olarak gösterdim. Jigging yöntemi yorucu olduğu için tek olta ile sırayla av yapmalarını istedim. Böylece, sırasını bekleyenin dinlenme şansı olacaktı. Beş altı denemeden sonra genellikle ritim oluşmaya başlıyor. Ritim oluşunca yorulma da azalıyor. Ritim oturup yorulma azalınca, insanlar jigging yapmaktan keyif alıyorlar.

O gün hava çok güzeldi. Sulu Adaya yaklaşmaya başladığımız esnada kaloma hızla boşalmaya başladı. 10 – 15 dakikalık mücadeleden sonra Lagos teknedeydi. jigging yöntemi ile avladığımız Lagos – Kum Gridası Türkiye denizlerindeki en değerli balıktır. Lezzet olarak bütün balıklar arasında ve Lagos familyası arasında en lezzetli balığıdır. Bana göre bu balığın üzerine daha lezzetli balık yoktur. Ancak daha lezzetli sunulabilecek balıklar olabilir. Bu sunumu yapacak usta ahçının hünerine kalmış bir husustur.

Jigging ile Sinarit Avı Videosuhttps://dai.ly/xh17mf

Jigging Yöntemiyle Lagos Avı Videosu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

JIGGING YONTEMIYLE LAGOS AVI VIDEOSU için 2 cevap

 1. DENIZ UNVER der ki:

  Jigging yöntemi nedir? Hangi balıklar için bu yöntem kullanılır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Jigging genel anlamda, dikey sırtı şeklidir. Tekne, uygun merada durdurularak yapılır. Tekne durmuş vaziyette olduğundan, jig dibe değene kadar bırakılır, dibe değdiğinde, makine açma-kapama kolu kapatılarak, sarsak hareketlerle, kaçan balık imajı yaratılmaya çalışılarak, dipten bir miktar çekilip, tekrar geri bırakılarak devam edilir. Akıntı, rüzgar veya başka bir etkenle, teknenin sürüklenmesi fazlalaştığında, jig takımımız yatay duruma geçtiğinden, jig takımı yukarı çekilerek, yeniden dikey olacak şekilde atılarak, jig avına devam edilir.

   Jigging yöntemiyle hertürlü balığın avı yapılabilir. Jigging yöntemiyle kıyıdan ve tekneden at çek yaparak bile balık avı yapmay mümkündür. Ama jigging genel anlamada, diğer yöntemlerle ulaşılması zor olan derin su avları için kullanılır. Derin sularda av yapmanın en kolay ve ekonomik yolu jigging yöntemidir.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.