LAMBUKA AVI

Lambuka Avı :

LAMBUKA AVI

Lambuka Ne Zaman Avlanılır

Antalya körfezine temmuz ayı ortalarında girerek ve eylül ayı başı gibi geçişini bitirir. Akdeniz’e sınırı olan ülkelerin kara sularından geçip okyanusa doğru olan yolculuğuna devam eder. Genel anlamda bildiğimiz bu takvimdir. Ama Adrasan’da uzun yıllar büyük balık avı ile uğraşınca, takvimde oynamalar olduğunu ve büyük Lambuka’ların bu takvimin dışında geçiş yapmakta olduğunu öğrendik. Özellikle denizin kabardığı günlerde açık denizden geçiş yapan büyük balıklar kıyılara doğru sokulurlar. Bu tür havalarda olta çekenler, daha önce hiç avlayamadıkları türden büyük balıklara denk gelmiştir.

LAMBUKA AVI

Lambuka’nın Davranış Şekilleri

Lambuka’ların büyükleri de, küçük Lambuka’larda olduğu gibi büyük sürüler halinde göç etmektedir. Lambukalar çok meraklı balıklar olduğu için denizdeki her ses, görüntü ve harekete tepki verirler. Hemen hareketin olduğu tarafa doğru gidip, ne olduğuna bakarlar. Açık suda zıpkın yaparken bile, aynı sürüden defalarca, Lambuka avlamak mümkündür. Hemen her dalışta sizi kontrole gelirler. Açık denizde tekneyi durdurup, oltaları kontrol etmek için çektiğimizde, teknenin altının Lambuka’larla dolduğunu çok gördük.

LAMBUKA AVI

Lambuka Hangi Olta ile Avlanır

Lambuka’nın bir olta türünden çok hoşlandığını söylemek çok zordur. Hemen her türlü takımla avlamak mümkündür. Karışık dizilimlerde yapılmış oltalarla bile avlanılabilmektedir. Karışık dizimden kastımız; Ucunda rapala, kaşık veya silikon suni yem. Devamında silikonlu, tüylü çapari takımı veya buna benzer daha başla parlak materyallerin kullanıldığı çapari takımları. Bunun anlamı şudur; Lambuka yolunun üstünde çok fazla yere uğrayarak, çok fazla değişik yemle karşılaştığından, menüsü en zengin balık olmasıdır. Bu yüzden Lambuka için değişik olta takımları denemekte fayda vardır.

Lambuka Nasıl çekilmeli

Oltaya Lambuka yakalandığında, kaloma her zamankine kısayla biraz açık olmalıdır. Lambuka oltaya ilk yakalandığında dilediğince takımı çekebilmelidir. Sonrasında oltanın üzerine doğru dönerek sıçrayarak tekneye doğru yaklaşmayı tercih edebilir. Lambukalar ilk oltaya takıldıklarında takımı zorlarlar. Sonrasında daha az zorlayıcı olurlar. Acele etmeden kalomadan almasına izin vererek yorulması sağlanmalıdır. Yorarak çekilen Lambuka’nın tekneye alınması da kolay olur.

Adrasan’da Lambuka Avı Videosuhttps://youtu.be/2FPxqLcjO_Y

Lambuka Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

LAMBUKA AVI için 6 cevap

 1. Ali der ki:

  Lambuka kaç kiloya kadar çıkabiliyor? En çok hangi ayda avlanmak uygundur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Benim bildiğim 20 – 30 Kg kadar çıkabiliyor. Boy 2 m civarını bulabiliyor. Biz en büyük 1 m boyda, 6 – 7 Kg civarı olan Lambuka’yı 28 aralık tarihinde avladık. Havanın kötü, dalganın 2 m civarı olduğu zamanlarda bu balıklar kıyılara kadar sokulabiliyorlar.

   Akdeniz’de 15 Temmuz – 5 Eylül arası Lambuka sürüleri geçişi oluyor. İlk geçenler küçük oluyor. Eylül ayına doğru boylar 70 cm kadar oluyor. Ama açık denizde hemen her zaman büyük boyların geçiş yaptığını düşünüyorum. Çünkü bazen kış aylarında dahi kıyılarda görülüyorlar.

 2. Sarper der ki:

  Çok güzel trofe…daha büyüğünü beraber tutalım….söz geri bırakıcam.. 🙂

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balıkların geri bırakılması, bir çok insanı çok şaşırtıyor. Ama onlarda balık bırakmanın keyfine varıp, o tatmini yaşasalar, şaşkınlığın yerini mutluluk alacaktır. Birilerinin ihtiyacı olmayan balığı geri bırakması beni çok mutlu ediyor. Bu şekilde gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluyoruz.

 3. Sarper der ki:

  Süper trofe…Tekrarı benim olsun 🙂

  • Menderes Yahşi der ki:

   İnşallah beraber daha büyüğünü avlamak kısmet olur. Böyle rekor avları yapmanın keyfine diyecek olmuyor. Zaten, balığı görünce bir şok geçiriyorsun. Bu kadar büyüklerin bizim sularımızda da dolaşıyor olması çok güzel. Çok büyük ihtimalle, çok daha büyüklerini avlamak çok mümkün.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.