RASTGELE

Rastgele :

RASTGELE

Balık avı rastgele temennileri ile başlar. Balık rast gelmese yapacak bir şey yoktur. Bazı günler etrafınız binlerce balıkla dolu olur. Balıklar atlar zıplar, gözünüzün önünde avlanır, ama oltanıza ne yapsanız gelmez. Bildiğiniz bütün av yöntemlerini denersiniz, olmaz. Sonra aklınıza ne gelirse yapmaya başlarsınız yine olmaz. O gün balık yüzünüze bakmaz.

Bazen de oltayı çekmekle baş edemezsiniz. Daha rapalanın bedenini salmadan balığın yapıştığını çok bilirim. Bazen yemli Akya oltasını hazırlayıp bırakırız. Daha bir tekne boyu gitmeden balık yapışır. Hatta bazen, oltayı salarken olta gitmemeye başlar. Ne oldu diye bakarsınız. Balık oltaya yapışmış. Ne olduğunuzu anlamadan balıkla yarım saat sürecek, balığı tekneye alma mücadelesi başlar. Bütün bu işler rastgeledir.

RASTGELE

Normalde balıklar ufaklı büyük boylarda farklı bölgelerde avlanırlar. Genellikle farklı boy balıklar bir arda bulunmaz. Bu sebeple balık avı için sırtı çekerken belirsiz aralıklarla balık avı yaparsınız. Balık bazen yirmi dakika, bazen on dakika, bazen de birkaç saatte bir oltaya vurur. Bunun sebebi balığın farklı boylarının farklı yerlerde ve farklı derinliklerde av yapmasıdır.

Kısmetinizde Yoksa Rast Gelseniz de Balıklar Av Vermez

Ancak av yapma ihtimali olan sürünün yakınından geçerken, sürünün veya sürüden bir kaçının dikkatini çekebilmişseniz balık av verir. Yoksa koca sürünün yanından geçersiniz, ama av yapamazsınız. Bazen rapala ile sırtı çekerken, teknenin altında Akya sürülerini görürüz. Ama Akyalar av vermeyebilir. Sadece merakla tekneye yaklaşır, sonra uzaklaşıp giderler.

RASTGELE

Rastgele

Lambuka sürüleri daha da ilginçtir. Teknenin yanında 20 dakika dolaşıp da bir tane av vermeyen Lambuka sürüleri gördüm. Rapala ile sırtı çektik olmadı. Durup at çek yaptık olmadı. Dikey ve yatay jigging denedik olmadı. Yemli takım salladık yine olmadı. Çok kızınca zıpkınla dalıp dört tane avlayıp çıktım.

“Sonunda başardın” diye düşünülmesin. O da kısmet. Ben suya girince sürü çekip gidebilirdi. O da kısmet. Balık rast gelmezse hiçbir şey yapılamaz. Genellikle önümüzde iki seçenek vardır. Ya bahaneler uydururuz, ya da bugün balık kısmet değilmiş deyip, kendimizi üzmeyiz. Bu gün gelmezse, yarın hoplaya zıplaya gelir.

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/oZlb1MwdQac

Rastgele

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.