Sinarit Avı – Beden Misinasının Önemi

Sinarit Avı – Beden Misinasının Önemi :

Sinarit Avı - Beden Misinasının Önemi

Genellikle taşlık, kayalık zeminlerin olduğu yerlerde Sinarit avı yaptığımızda, beden seçimi çok önemlidir. Sinarit, oltaya yakalandığını anladığında hemen bir taşa yönelir ve imkan bulursa, taşın içine girmeye çalışır. Taşın içine girmiş bir Sinariti çıkartmak istediğimizde, kendini taşın daha kuytu köşelerine doğru çekme eğilimine girer. Bizim çekişimiz ve Sinaritin asılması sonucu, beden misinamız taşlara sürtünmeye başlar. Bazı misinaların sürtünme dirençleri çok düşüktür. Sürtünmenin etkisiyle, hemen yanarak kopar. Ya da darbelere dayanamayacak kadar zayıflar.

Taşa dayanmayan bir beden yüzünden güzel bir trofe Sinariti kaçırmak hiç hoş bir durum değildir. Balığı kaçırdığınıza mı, takımın balığın ağzında gitmiş olduğuna mı, böyle bir hatayı nasıl yaptığınıza mı, böyle bir ders almak için bu kadar büyük bedel ödemek zorunda kaldığınıza mı üzüleceğinizi bilemezsiniz. Hepsine birden üzülmek pek muhtemeldir.

Sinarit Avı - Beden Misinasının Önemi

Dayanıklı Beden Misinasının Özelliği

Bana göre trofe balık avında kullanılacak bedenin en az çekeri 40 Kg olmalıdır. Bu çekere sahip misinaları kullanmadan önce, taşa dayanıklılığı test edilmelidir. Karada yapılan testler size zaman kazandıracağı gibi, trofe av kaçırıp bahsi geçen konularda üzülmenizi önler.

Sinarit Avı - Beden Misinasının Önemi

Taşa dayanıklılığını ispat etmiş bir bedenle balık avına devam etmenin daha başka avantajları da vardır. Bunlardan bir; Sinarit avında taşlara çok yakın çekilen rapalalar taşa takıldığında, kurtarmak için üzerine kadar gelinir. Misina dik açı yapar vaziyetteyken çekiştirmeye başladığımızda, kancaların açılmasını sağlanabilir.  Böylece rapala taştan kurtarılır. Bu misinanın rapalanın kancalarını açabilecek güçte olmasıyla mümkündür. Bu sayede, Sinarit avının dibe yakın çekilmesi zorunluluğundan kaynaklanan takılma risklerini daha kolay kabullenmenizi sağlar. Rapalayı kurtarabilecek olma ihtimali, sizi daha fazla risk alma konusunda cesaretlendirir. Böylece rapala sarfiyatı azalacağından, rapala maliyetlerinizde ciddi düşme olacaktır.

Sinarit Avı - Beden Misinasının Önemi

Beden Misinasında Aranacak Özellikler

– En az 40 Kg çekeri olması,
– Sürtünmelere dayanıklı olması,
– Şok emme yeteneğinin olması,
– Maliyetinin düşük olması

vb gibi belli başlı özellikler aramak gerekir. Bu özellikleri taşıyan misinayı, fiyatı yüksek olsa bile alın. Kurtaracağınız bir rapala, maliyeti karşılar.

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/g61Y4JloziE

Sinarit Avı – Beden Misinasının Önemi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sinarit Avı – Beden Misinasının Önemi için 2 cevap

  1. Ali der ki:

    Sinarit neden Akdeniz’de değerli bir balıktır?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Aslında Sinarit Bütün denizlerde değerli bir balıktır. Balık avı yapanlar için en önemli sebebi çok tedbirli ve hızlı bir balık oluşundandır. Bu durum onu zor av sınıfına sokar ve balıkçılık için değerli av yapar. Balığı tüketenler içinse etinin lezzeti Sinariti değerli balık yapar. Satan balıkçı içinse fiyatı açısından çok değerli bir balıktır. Görüntüye önem verenler açısındansa Sinarit balık gibi bir balıktır. Bütün hepsini bir araya toplarsak Sinarit her yerde değerli bir balıktır.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.