LAMBUKALARIN PESINDE KOSAN ORKINOSLARDAN PAYIMA DUSEN

Lambukaların Peşinde Koşan Orkinoslardan Payıma Düşen :

Son yıllarda 20 – 150 Kg arası Orkinoslar Adrasan çevresindeki koylarda kıyılara yakın oynak yapmaya başladı. Günlük tur tekneleri koylara doğru giderken Orkinosların deniz yüzeyine sıçrayışlarını seyrederek keyifli anlar yaşadılar. Bir süre bunun sebebi merak edildi. Sonra Lambuka avı yapanlar bu Orkinosların Lambuka sürülerinin peşinde olduğunu fark etti. Orkinosların bu av çabaları düzenli olarak gözlenmiyordu. Arada sırada olan hareketlerdi. Ne zaman olacağı belli olan hareketler olmadığı için kimse bu avı yapmaya heveslenmiyordu. Ayrıca bu balıkları gören arkadaşların günlük turu bırakıp bu balıkların peşinden koşturacak durumu da yoktu.

LAMBUKALARIN PESINDE KOSAN ORKINOSLARDAN PAYIMA DUSEN

Son birkaç yıldır büyük balık avlarımızı Adrasan Koyu ve Pırasalı Ada arasında kısa mesafelerde yaptığımız için Orkinosların hareketlerini nadiren izleme şansı oluyordu. Bu kadar nadiren gözüken bir balığın peşinden tur yoğunluğu içinde koşturacak zamanda bulamıyordum. Kaldı ki, Orkinoslara gelene kadar boş zamanlarımda denemek istediğim birçok yöntem vardı. Bu arada Orkinos hareketliliği de yoğunlaşır diye umut ediyordum.

Bir gün sabah turunu bitirmiş motosiklete binip eve dönmeye hazırlanıyordum. Günlük tur teknesi sahibi bir arkadaşım yanıma yaklaştı. “Şu oynak yapan Orkinoslarla ilgilenmek lazım” dedi. “Düşündüm. Bu Orkinosları avlayabilecek en uygun kişi sen varsın” dedi. Balık avı turların yoğunluğunda böylesi denemeler yapmaya muhtaç bir av için vakit bulmanın zor olduğunu söyledim. Ama ilk fırsatta bir kaç deneme yapmaya çalışacağımı belirttim.

LAMBUKALARIN PESINDE KOSAN ORKINOSLARDAN PAYIMA DUSEN

Orkinos Avı İçin İlk Denemeyi Yaptım

Boş olduğum bir gündü. Sabah erkenden denize açılıp orkinosların en fazla gözüktüğü bölgeye doğru gitmeye başladım. Yol boyunca yemlik balık yakalamak için yüzey sırtısı çektim. Ama ne kısmettir ki, yol boyunca bir tane bile oltama yemlik balık vurmadı. Orkinos bölgesine girdiğimde birkaç tane 10 – 15 Kg Orkinosu oynak yaparken gördüm. Birkaç tekne de kıyıya çok yakın olta çekerek Lambuka avı yapıyordu. Tam bu sırada kaloma akmaya başladı. Oltayı çektiğimde tam Orkinos avı için yem olabilecek Lambuka vardı. Hemen Lambuka ile canlı yem takımı hazırlayıp Orkinosların peşine düştüm.

LAMBUKALARIN PESINDE KOSAN ORKINOSLARDAN PAYIMA DUSEN

Yemlik Lambukayı Balon Balıkları Parçaladı

Kendime Orkinos avı yapmak için bir bölge belirledim. Önce takımı yüzeye yakın çektim. Sonra dönüş yolunda da dip yaptırıp çektim. Dip yaptırınca Balon Balıkları yemlik Lambuka’ya sardılar. Oltayı kontrol için çektiğimde Lambuka parçalanmıştı. Yeniden yemlik balık avı yapmaya karar verdim.

Yemlik Balık Oltasıyla Orkinos Avı Yaptım

Yemlik balığı önce kıyıya yakın aradım. Sonra açığa doğru çıkarak arayışımı sürdürdüm. Bir ara yüzey takımlarını derine indirmeye karar verdim. Tekneyi durdurdum. Yüzey takımları 50 gr kurşun ağırlığın etkisiyle yavaşça derinlere inmeye başladı. Yeterince derinleşince yavaş yolla hareket ettim. Tam bu esnada kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Belli ki, oltaya iri bir Orkinos atlamıştı. Dikkatlice mücadele etmeye başladım. Balık arada bir çok sıkı basıp kalomayı çekiştiriyordu. Bir süre uğraştıktan sonra balığı teknenin yanına kadar çektim. Orkinos 5 Kg civarıydı. Benim yakalamayı umduğum balık bu değildi. Balığı geri bıraktım. Sonra Adrasan Koyuna doru olta çekerek dönüşe geçtim.

İnce Takımla Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/luk3K0s-hqI

Lambukaların Peşinde Koşan Orkinoslardan Payıma Düşen

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.