OLTA BALIK AVLARI

Olta Balık Avları :

Oltayla balık avı güvenli avcılık için çok önemli bir araçtır. Özellikle oltaya büyük balık takıldığında çok daha büyük önem kazanır. Ayrıca olta esneyerek balıkla mücadeleyi kolaylaştırır. Oltanın bu özelliklerini kullanırken bir de kaloma kullanımını keşfedersek balıkla mücadele daha keyifli hale gelir. Çünkü keyifli ve sonuç alıcı bir balık avı yapabilmek için kaloma bilgisi ve kullanım tecrübesi çok önemlidir.

OLTA BALIK AVLARI

Olta ile Balık Avı Kıyıdan Olta Atarak Başlar

İlk balık avına başlayan önce kıyıdan elle olta atarak balık yakalamaya çalışır. Eğer merada balık bolsa bu avdan büyük keyif alır. Ama her zaman her merada el oltasıyla balık yakalamak o kadar da kolay olmaz. Bu yüzden avcı daha uzak mesafelere olta atarak av yapmak ister. Gidip kendine yapmak istediği ava uygun olta takımı alır. Bu sayede olta ile balık avına başlar.

OLTA BALIK AVLARI

Kıyıdan uzağa olta atıldığında açıkta dolaşan büyük balıklara ulaşılacağı düşünülür. Ayrıca açıklar daha derin olduğu için denizin mesafesinde olta çekme şansı elde edilir. Bu sayede pek çok balığın dikkatini çekme mümkün olur. Bütün bu düşüncelerle pek çok merada denemeler yapılarak bilgi ve tecrübe düzeyi geliştirilir. Bilgi ve tecrübe arttıkça açık denize özlem artar. Artık tekne ile balık avı yapma isteği ağır basar.

OLTA BALIK AVLARI

Olta ile Teknede Balık Avı

Olta ile teknede balık avı daha başarılı sonuçlar verir. Pek çok noktaya tekne ile ulaşmak mümkündür. Hatta bu gidiş gelişler esnasında her an balık avlamak için olta çekmek mümkündür. Bu yönteme sırtı yöntemi denir. Balıkla karşılaşma olasılığının en fazla olduğu yöntem budur. Sırtı yöntemini uygularken oltaları yüzeyden ve/veya dipten çekme şansı vardır. Böylece yüzey ve dip balıklarına aynı anda ulaşılabilir. Bu şekilde av yapma ihtimali çok daha artırılır.

OLTA BALIK AVLARI

Tekneden Olta ile At-Çek Yaparak Balık Avı

Tekneyle sırtı çekerken balık oynaklarına denk gelindiğinde, tekneyi durdurup at-çek yaparak balık avlamak çok daha doğru bir yöntemdir. Bu şekilde sırtı yöntemi ve at-çek yöntemi her fırsatı değerlendirecek şekilde sırayla uygulanabilir.

Tekneyle derin suya çıkıp orada durarak at-çek yapmak mümkündür. Bu yöntemde oltayı yüzeyden çekerek av yapılabileceği gibi, derin sulara olta indirerek çekmek de mümkündür. Bu yöntemde en önemli şey sessizliktir. Sessiz ortamda balık avı keyfi çok güzeldir. Gerçek anlamda dinlendirici olur. Takım derin suya inerken etrafı seyredecek vakit de olur.

OLTA BALIK AVLARI

Olta ile Büyük Balık Avı

Olta ile tekneden büyük balık avı en kolay sırtı yöntemiyle yapılabilmektedir. Sırtı çekerken canlı yem, taze yem ve rapala çekilerek yüzey veya dip sırtısı şeklinde büyük balık avı yapılabilir. Tekne durduğu yerde dikey jigging, rapala veya jig ile at-çek şeklinde av yapılabilir. Daha pek çok şekilde yem, rapala veya jig kullanılarak av yapılabilir. Bunların içinde en verimi yöntem canlı yem ile yapılan avlardır. Yem bulmanın zor olduğu zamanlarda suni yemlerle balık avına devam edilebilir. Özellikle son yıllarda jigging yöntemi çok yaygınlaşmıştır. Hatta jig ile canlı yem kombine edilerek güzel avlar yapılmaktadır.

Olta balık avı yaparak büyük balık avlamak isteyen bir kişi bu yöntemleri deneyerek bilgisini ve tecrübesini arttırması gerekir. Bilgi ve tecrübe arttıkça av verimliliği de artmaktadır. Tabi pozitif enerji balık avının olmazsa olmazıdır. Öncelikle balığın da bir can taşıdığını unutmamak gerekir. Bu yüzden yiyeceğimiz kadar av yapmamız sürdürülebilir avcılık için bir zorunluluktur. Avladığımız balığın can taşıdığını ve başkalarının da her avda hakkı olduğunu bilerek av yapabilirsek balık asla tükenmez.

Olta Balık Avları

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Olta Balık Avları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.