OLTADAN SON ANDA KURTULAN AKYA YAVRUSU

Oltadan Son Anda Kurtulan Akya Yavrusu :

Ağustos ayında en güzel yemlik balık avı Adrasan Koyunda yapılır. Sabah erkenden güneşle beraber denize açıldık. Koy içinde dolaşarak yemli balık için olta çektik. Birkaç tane yemlik avı yaptıktan sonra oltaların kalomaları boşalmaya başladı. “Bu yemlikler büyük” diyerek oltaları çektiğimizde oltaların her ikisinde de Akya yavruları olduğunu gördük. Önce birini, daha sonra diğerini rapaladan kurtarıp geri saldık. Akya yavrularını suya salar salmaz büyük bir hızla mavi derinliklerde onu bekleyen sürünün yanına doğru dalıp gitti.

OLTADAN SON ANDA KURTULAN AKYA YAVRUSU

En az bir yemlik daha alıp Pırasalı Ada yönüne doğru gitmeye karar verdik. Koy içinde bir tur daha attık. İlk Akya yavrularını avladığımız yerin biraz uzağında daha fazla çeken bir başka Akya yavrusu oltaya asıldı. Artık asılanın Akya yavrusu olduğunu biliyorduk. Çünkü çok daha güçlü çekiştiriyordu. Tekneye yaklaştırıncaya kadar gücü hiç azalmıyordu.

OLTADAN SON ANDA KURTULAN AKYA YAVRUSU

Akya yavrusu teknenin yanına geldiğinde tam tekneye almaya hazırlanırken kafa vurarak oltadan kurtulmayı başardı. Bu kadar hareketli balıktan rapalanın kancalarını balığa zarar vermeden çıkarmak zor olduğu için “nasıl yaparız” diye düşünürken balık bir kafa vuruşuyla oltadan kurtuldu. Bu durum bizi çok sevindirdi. Bizi uğraştırmadan ve kendi de zarar görmeden özgürlüğüne kavuşmuştu. Akya yavrularını bırakmakla, büyük bir Akya avı yapma ihtimalinin arttığını hissediyorduk. Bu hissiyat Akya avı yapmamızı kolaylaştıracaktı. Bu şansla biz kesin Akya avı yapardık.

OLTADAN SON ANDA KURTULAN AKYA YAVRUSU

Kaçan ve Bırakılan Balık Unutulmaz

Balık avında insanlar iki şeyi hiç unutmazlar. Biri kaçırdıkları büyük balıklar. Diğeri de yakalayıp geri saldıkları balıklar. Denize geri salınan her balık, balık avı yapan balıkçı için avlayabileceği binlerce balığın denizlere kavuşmasını sağlayan üretken canlıdır. Balık salan kişi için, denizde yeni yavrular veren geri bıraktığı balık, avcının av yapmasını hak haline getirir. Bir diğer bakış açısıyla; alıkonulmayıp bırakılan ihtiyaç fazlası balık, sizin daha sonra avlayacağınız balığı garantilemektedir.

Yakala bırak yapan her balıkçı için balık avı haktır. Üstelik bu sayede balıklar büyüme ve çoğalma fırsatı bulurlar.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Oh7l0RJCDHc

Oltadan Son Anda Kurtulan Akya Yavrusu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.