BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Büyük Balık Avında Yakala Bırak Avı :

Geçen yıl büyük balık avı hayalimizi 7,5 ve 10 kg Akya avıyla gerçekleştirmiştik. Bu sene için hedefimizi en az 15 kg olarak belirlemiştik.

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Bu sene için iki günlük tur programı yaptık. Bir yıl süren hazırlıktan ve kurulan hayallerden sonra Menderes Beyle Adrasan Sahilinde buluştuk.

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Paylaşılan bu hobinin ortak heyecanı babamla beni geceden esir almıştı. Pek uyuyamamıştık. Fakat Menderes beyi görür görmez, o uykusuzluğu da geride bırakmıştık. Hazırlıklar tamamdı. Getirdiğimiz oltalarımızı tekneye koyduk. Vakit kaybetmeden yemlik balıklar için Menderes beyin verdiği sahte balıkları kullanmaya başlamıştık.

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Yemlik balık bu sene biraz seyrekti. Bunun nedenin değişen iklimin olduğunu öğrendik. Dört tane Yazılı Orkinos yakaladıktan sonra Akya avımıza geçmek üzere Pırasa Adasına doğru yol aldık. Bir ihtimal bir tane daha yemlik balık oltaya takılır diye sırtı çekmeye devam ettik. Koydan çıktığımız esnada babamla ben neredeyse aynı anda güçlü vuruşlar aldık. Heyecanla oltalarımızı çekmeye başladık. Bu mücadele sonucunda artık yemlik balık olmaktan uzak olan iki tane Yazılı Orkinos yakalamıştık. Sportif balıkçılığın getirdiği ilkelerle bu Orkinosları denize geri göndermeye karar verdik. Yaşadığımız bu heyecan Akya avından boş dönsek bile bize yetecek ölçüdeydi. Çünkü Orkinos avımızı ince takımlarımızla yapmıştık. Bu kamışların mücadele hissi bir başkaydı.

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Akya Oltasının Hazırlanması

Pırasalı Adanın açığında Menderes Bey Akya takımını hazırlamaya başlamıştı. Çok geçmeden oltamızı suya gönderdik. Babam geçen seneki avımızda Akyayla mücadele edecek şansı yakalayamamıştı. O yüzden oltayı doğrudan babama uzattık.  Aradan 20 dakika geçmişti. Önce kamışın ucunda kısmen ufak bir vuruş oldu. Ardından kalama çılgınca ötmeye başladı.

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Bir yıl boyunca kısmeti olan balığı bekleyen babam, bu vuruş sonucunda sanki önümüzdeki 30 dakikalık mücadeleyi ön görürcesine oltayı direkt olarak bana uzattı. Sonunda beklediğimiz mücadele başlamıştı. Balık geçen senekilere göre oldukça güçlü kalomayı alıyordu. Fakat Akya o olağan şokuna girdi. Bu durumdan yararlanmak adına hızlıca makarayı sarmaya başladım. Bu durum böyle bir süre devam etti. Sonra Akya tekrardan basmaya başladı. Böylece 20 dakikalık tabiri caizse halat çekme yarışımız başladı.

Ben bir çekiyorsam, Akya iki çekiyordu. Mecburen Akya’nın yorulmasını bekledik. Mücadelemize bu doğrultuda devam ettik. Avımızın son anlarındaki mücadele çok iyiydi. Balığın kafa vuruşları daha da arttı.  Artık son kez aşağıya basıp teslim oldu. Kurşunlar gelince kamışı kenara koyduk. Elimle misinayı çekmeye başladım. Heyecanla balığın görünmesini bekledik. Sonunda Akya gözüktü. Koyduğumuz hedefe ulaşmıştık. Aşağı yukarı 15 Kg bir Akya avlamıştık. Balığı teknenin kenarına kadar aldık. Sudan hiç çıkarmadık. Toparlanma fırsatı verdik. Sportif balıkçılığa uygun olarak onu güzel bir şekilde özgürlüğüne kavuşturduk. Gidişini hayranlıkla izledik.

Büyük Balık Avında Yakala Bırak Avı

BUYUK BALIK AVINDA YAKALA BIRAK AVI

Büyük Balık Sonrası Gizli Saklı Yer Ödülü

Hedefin gerçekleşmesinin verdiği hazla geri dönmekteydik. Menderes bey babamla beni ufak bir gezintiye çıkaracağını söyledi. Doğa harikası sayılabilecek küçük gizli saklı mağara ve koylara gittik. Ardından gündüz turumuzu sonlandırdık.

Akşam turumuz için yeniden sahildeydik. Bu sefer yemlik balık arayışımız sonuçsuz kaldı. Sabah yakaladığımız yemlerle devam etmek zorunda kaldık.  Akşam turumuzda iki tane 5 – 7 Kg arası küçük Akya kaçırdık. Kalan yemlerimize de Balon Balıkları misafir olunca, heyecan dolu fakat sonuçsuz kalan avımızı sonlandırma kararı aldık.

Ertesi sabahki turda yemlik balıklarımızı yakaladıktan sonra Akya avımıza başlamıştık ki akabinde hemen balon balığı vuruşu aldık. Yemi kontrol etmek durumunda kaldık. Yemin kuyruk tarafı ısırılmıştı. Fakat hala iş görecek durumdaydı. Yemi suya geri gönderdikten yaklaşık 10 dakika sonra, kalama hızla boşalmaya başladı. Önceki sabahki vuruştan çok daha şiddetliydi. Bu mücadelede balık yaklaşık 5-6 dakika kadar kalama almıştı. Biz de onu engelleyecek hiçbir şey yapamıyorduk. Bir anda son bir kafa vuruşuyla balık misinayı koparmayı başardı. Biz de hayatımızın balığını kaçırmış olduk.

Akşam avımızda yemlik balık bulamadık. Sabahtan kalan büyük yemlik balığı 4 parça fileto yaparak avlanma kararı aldık. Fakat “yemlerimiz Balon Balığı istilasına uğradı” desek abartmış olmayız. Avlarımız süresince bizimle sohbetini esirgemeyen ve bilgi paylaşımı konusunda olabildiğince cömert olan Menderes beye çok teşekkür ediyoruz. Seneye fırsatımız olursa eğer hayatımızın balığını yakalamak için Adrasan’a tekrar gelmeyi çok istiyoruz.

Sportmence Bırakılan Akya Videosuhttps://dai.ly/x257x27

Büyük Balık Avında Yakala Bırak Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.