BUYUK BALIK AVININ SEVINCI BUYUK OLUR

Büyük balık avının sevinci büyük olur :

Üç, dört tane balık oltaya takılıp asılmaya başladığında ne kadar çok çeker. Balıklar çektikçe bizim heyecanımız artar. Kalp atışlarımız hızlandıkça nefes nefese kalırız. Bu ne güzel bir duygudur. Karnımızı doyuracak balığı avladığımıza mı sevinelim? Yoksa avcı olmanın sevincini mi yaşayalım bilemeyiz. Duygular bir birine karışır. Hemen aklımıza birde büyük balık avı yapsaydık gelir. Her halde “ büyük balık avının sevinci de büyük olur “ diye düşünürüz.

BUYUK BALIK AVININ SEVINCI BUYUK OLUR

Ufak balık avının keyfi bu şekilde devam ederken aklımızı büyük balık avı kurcalamaya başlar. Önceleri avladığımız balıklardan biraz daha büyükleri bizi tatmin ederken, giderek daha büyük balıkların avını istemeye başlarız.

Büyük balık avı turlarımıza katılan arkadaşlara “sizin için büyük balık kaç kg dır?” diye sorarım. Kimisi için 1 Kg ve üstü balık büyük balıktır. Kimisi için de 3 veya 5 Kg balık büyük balıktır. Kişi yaşadığı yerde veya ulaşıp av yapabileceği yerde kaç kiloluk balık avlama ihtimali varsa, o balık onun için büyüktür. Büyüklüğün temel belirleyicisi budur.

BUYUK BALIK AVININ SEVINCI BUYUK OLUR

Büyük Balık Avı Yapmanın Zorluğu

Her isteyen için büyük balık avı yapmak, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlarda çok mümkün değildir. Büyük balık avı pahalı, zahmetli ve çok fazla bilgiye ihtiyaç duyulan bir iştir. Bir olta alıp ben büyük balık avlayacağım demekle büyük balık avı yapılamaz. Büyük balık çok güçlüdür. Av yapmaya çalıştığınız olta ve takım büyük balık avı için uygun değilse, balık asılıp koparır. Bir şekilde uygunsa, o balığı çekebilmek için en basitinden kaloma bilgisine ihtiyacınız vardır. Balık asıldığında yol verilmezse balık yine koparıp gider. Kaloma bilgisinden sonra sabra ihtiyacımız vardır. Yeterince sabretmeden balığı biran evvel tekneye almak istersek, yine koparma sorunlarıyla karşılaşırız.

BUYUK BALIK AVININ SEVINCI BUYUK OLUR

Büyük balık avı isteğimizi en ekonomik şekilde ve ihtiyaç duyulan bilgileri bize zamanında aktarabilecek bir rehber olursa, sorun yaşamadan yapabiliriz. Bu sebeple bu konuda deneyimli birilerine ihtiyaç duyarız.

BUYUK BALIK AVININ SEVINCI BUYUK OLUR

Ufak balık avında yaşadığımız onca tecrübeden sonra, artık büyük balık avı tecrübesini yaşamaya sıra gelmiştir. Katıldığınız turda oltanız hızla gerilip, kaloma şiddetle boşaldığında içinizi büyük bir sevinç kaplar. Balığın gücü karşısında ne yapacağınızı bir anda unutursunuz. Bu nasıl bir güçtür. İyi ki kaloma açıkta kalomadan ip boşalıyor dersiniz. Bir de kaloma açık olmasaydı? Oltayı elinizde nasıl tutabilirdiniz ki…?

Rehber Kaptan Desteği

Rehber kaptan, orkestra şefi gibi ne yapacağınızı size tekrar hatırlatır. İfadesinde yorulana kadar oltayı sizin çekmenizi ister bir tavır vardır. Balıkla mücadele edip bu tecrübeyi iliklerinize kadar hissetmeniz gerekiyordur. O ancak, siz gerçekten çok yorulduğunuzda size nefeslenip, biraz dinlenecek kadar yardımcı olur.

Büyük balık avının en önemli kısmı; balık oltaya takılıp tekneye alıncaya kadar geçen zamanda verilen mücadeledir. Balık tekneye alınınca öğrenecekler ve yaşanacak tecrübeler son bulur. Bu sebeple mücadele süresinin uzunluğu, alına keyfin fazla olmasıyla doğru orantılıdır. Bütün bu sebeplerle büyük balık avının sevinci büyük olur.

Büyük Balık Avı Mücadelesi Videosuhttps://youtu.be/5meM5Z4gjCk

Büyük Balık Avının Sevinci Büyük Olur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.