BUYUK BALIK AVINI KUCUK BALIK AVI TURUNDAN AYIRAN TEMEL OZELLIKLER

Büyük Balık Avını Küçük Balık Avı Turundan Ayıran Temel Özellikler :

Küçük Balık Avı Yapabilmek İçin Gerekli Olanlar

Küçük balık avı turunda kişiler genellikle kendi takım ve yemleriyle tekneye katılırlar. Hiç küçük balık avı yapmayan birisine ufak bir eğitimden sonra ne yapacağı gösterilebilir. Sonraki avlarda bu eğitimde aldığı bilgileri geliştirerek avına ustalaşarak devam edebilir.

BUYUK BALIK AVINI KUCUK BALIK AVI TURUNDAN AYIRAN TEMEL OZELLIKLER

Küçük balık avında kullanılan malzeme herkesin bütçesine uygundur. Hemen her yerde bulunur. Çeşitte çok fazladır. Yemleri hemen her balık avı malzemesi satan yerden almak mümkündür. Hiçbir şey bulunamadığı zamanlarda karides ve tavuk göğsü yem olarak kullanılabilir. Karides ve tavuk göğsü bütün marketlerde vardır.

BUYUK BALIK AVINI KUCUK BALIK AVI TURUNDAN AYIRAN TEMEL OZELLIKLER

Bu avla uğraşan kimseler kendi takın ve yemleri olduğu sürece av yapmaya hazırdır. İhtiyaçları birkaç balıkçı düğümü, birkaç yedek olta takımı, kurşun ağırlıklar ve güzel bir mera. Küçük balık avı turunda katılımcıların tek ihtiyaç duydukları deneyimli kaptanın onları verimli av yapabilecekleri meralara götürmesidir.

BUYUK BALIK AVINI KUCUK BALIK AVI TURUNDAN AYIRAN TEMEL OZELLIKLER

Küçük balık avı kolay olduğu ve çok fazla meraklısı olduğu için bu işi yapan tekne sayısı da fazladır. Hemen her gidilen yerde bir tekne bulup bu avı yapmak mümkündür.

Büyük Balık Avı İçin İhtiyaç Duyulanlar

Büyük balık avı çok fazla bilgi isteyen bir iştir. Malzeme pahalıdır. Doğru malzemeye erişmek için ne tür bir av yapacağınızın önceden belirlenmesi gerekir.  Bu av yöntemine uygun malzeme tedarik edilir. Büyü balık avı yaygın olmadığı için yem balığı temini de nispeten zordur. Genellikle ava çıkıldığında önce yem balığı avı yapılır. Sonra büyük balık avına geçilir.

Büyük Balık Hangi Yöntemlerle Yapılabilir

Büyük balık canlı yemle, rapalayla, ve jig ile yapılabilir. Bu balıkçılık için daha başka pek çok av yöntemi de vardır. Ama hepsi pahalı malzemelere ihtiyaç duyar. Malzeme pahalı olduğu gibi, kullanılan teknelerin ihtiyaç duyduğu donanımda pahalıdır. Büyük balık avı yaptıracak kaptanların yetişmesi de uzun zaman alır. Büyük balık avı açık denizde yapıldığı için bilinmesi gereken bilgi balık avıyla da sınırlı değildir. Pek çok donanımın verimli bir şekilde kullanımının bilinmesi gerekir.

Büyük balık avını küçük balık avı turundan ayıran temel özellikler nedir diye düşündüğümüzde:

 • Küçük balık avı çabuk öğrenilir. Yapılması kolaydır. Yapmak için tekne ve deneyimli kaptan bulmak kolaydır.
 • Büyük balık avı için çok fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Bu bilgiler mutlaka uygulama yapılarak öğrenilmesi gerekir. Malzeme pahalıdır. Kolay tedariki mümkün değildir. Ava çıkmak için tekne ve deneyimli kaptan bulmak zordur.
 • Küçük balık avı miktar ve değer olarak hiçbir zaman büyük balığın verdiği tatminin yerini tutamaz. Kovalarca ufak balık avlayın, büyük bir balık avının yanında HİÇ
 • Küçük balık karın doyurmak için yapılırken, büyük balık insanın önce gözünü sonra karnını doyurur. Başkalarına da fazlasıyla kalır.

Büyük Balık Avında Öğrenme Süreci

Bu durum göz önüne bulundurulduğunda; küçük balık avına ilk defa gidildiğinde balık avlamak mümkündür. Oysa büyük balık avı turuna öncelikle ÖĞRENMEYE GİDİLİR. İlk balık avı turunda balık avlamayı düşünmek zor gözükmektedir. Hem öğrenip, hem de balık avı yapabilmek için rehber kaptanın öğretme ve durumu doğru yönetme yeteneğine sahip olması gerekir. Bunun için de iletişim yöntemlerini çok iyi kullanabilen bir yeteneğe sahip olması gerekir. Bu durum kaptanın kendisini yetiştirmesiyle mümkün olduğu gibi, aldığı eğitimle de olabilir. Burada en önemli fark; bildiğini aktarabilmektir. Her usta avcı, usta bir rehberdir denilemez. Mesele bildiklerini karşısındakine ne kadar doğru ve uygulanabilir olarak aktarabildiğine bağlıdır.

Büyük balık avlamak ciddi bir eğitim sürecine tabi olduğu için İLETİŞİM OLMADIĞI YERDE BİLGİ HİÇ BİR İŞE YARAMAZ.

Büyük Balık Avını Küçük Balık Avı Turundan Ayıran Temel Özellikler

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/kMe9A09ggcQ

Büyük Balık Avını Küçük Balık Avı Turundan Ayıran Temel Özellikler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIK AVINI KUCUK BALIK AVI TURUNDAN AYIRAN TEMEL OZELLIKLER için 2 cevap

 1. Gonul Yahsi der ki:

  Büyük balık avı turuna gelmek isteyenlerin temel beklentisi ne olmalıdır?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balık avı turuna gelen arkadaşlar için bu av şekli pek çok bilinmezlik içerir. Bu sebeple bu avı yapabilmek için bu konuların öğrenilmesi öncelikli olmalıdır. Öncelikle arkadaşların temel beklentisi büyük balık avını öğrenmek olmalıdır. Büyük balık avında neler öğrenirler:
   – Sırtı avında Çıkrık makine kullanımı.
   – Jig avında olta kullanımı ve jiğ yapma şekilleri.
   – Büyük balık avının tehlikelerine karşı yapılması gerekenler.
   – Büyük balık avının nasıl yapılması gerektiği, yöntem seçimi.
   – Seçilen yöntemlerin olta takımları ve kullanılış şekilleri.
   – Yemli dip sırtısında yem balığının oltaya takılışı ve sırtı çekilme teknikleri.
   – Düğümler, kullanılış yerleri.
   – Büyük balıkla mücadele teknikleri.
   – Büyük balığın tekneye alınışı.
   – Büyük balık etiği ve psikolojisi. Ve bunun gi pek çok şey…

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.