BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Balık Avında Amansız Mücadelenin Keyfine Doyum Olmaz :

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Büyük balık avı her balıkçının hayalidir. Avcı avladığı her balığın daha büyük olanını avlamak ister. Bunu her balık cinsi için de ister. Avladığı balık boyları büyüyüp artık daha büyüğü yapılamaz hale gelince bu avları daha ince takımlarla yapmak ister. Mesele avı en fazla mücadele ile yapabilmektir. Böylece ustalık seviyesi en üst derecelere yükselir. Bu aşamalarda avın eti önemini kaybeder. Asıl önemli olan balıkla mücadeledir. Bu yüzden avlanan balıklar en az zararla geri bırakılır. Bu sayede balığın korunması ve çoğaltılması sağlanmış olur. Ne kadar çok usta balıkçımız olursa, o kadar çok balığı koruyacak avcımız olur. Bu şekilde ülkemizdeki balıkçılık kültürü gelişmiş olur.

Balık avında mücadele gücü arttıkça, balığa duyulan saygı da artar.

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

AMANSIZ MÜCADELE ÇEŞİTLERİ

Büyük Balıkla İlk Defa Mücadele Edenin Hali

Büyük balık oltaya vurup kalomayı boşaltmaya başladığı zaman avcı neye uğradığını şaşırır. Bir anda kamış elinden uçup gidecekmiş gibi hisseder. sonra olanca gücüyle kamışa sarılır. “Aman elimden gitmesin” der. Sonra balığın gücünü hisseder. “Bununla nasıl mücadele edeceğiz” der. Bir iki oltanın kolunu çevirmeye çalışır. Hiç de kolay olmadığını fark eder. Bu şekilde başlayan macera onu büyük balık avının büyüsüne sürükler. Mücadelenin ileri aşamalarında avcı pek çok şey öğrenmiş olur. Büyük balıkla olan bu ilk tanışma çok heyecan vericidir.

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Umduğundan Daha Büyük Balıkla Mücadele Edenin Hali

Daha önce avladığı balıktan daha büyüğü oltasına takılan farkı hemen anlar. Kalp atışları hemen hızlanır. Bütün vücudunu heyecanın o garip hissi kaplar. Hemen ne yapması gerektiğini düşünür. Kafasından planlar yapar. Daha önce yaşadığı tecrübeler aklına gelir. Mücadele sürdükçe balığı alma ihtimalinin arttığını bilir. Balık teknenin yanına geldiğinde heyecanı daha da artar. Artık balığı tekneye almak gerekir. En riskli aşama budur. En ufak hatada balık kaçabilir…

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Balığın Beklenenden Daha Sıkı Mücadele Etme Hali

Bazen aynı boy ve kiloda olan balık öncekilere kıyasla daha sıkı mücadele edebilir. Bu avcıda daha büyük balık hissi yaratır. Bu durumda balıkla daha büyük balık varmış gibi mücadele etmek gerekir. Yapılacak en küçük hata balığın kaybedilmesine sebep olur. Bu aşamada sabırlı olmak ve kalomayı kesinlikle sıkmamak gerekir. Mevcut kalomayla mücadele etmek en doğru davranıştır.

Sonunda balık tekneye alındığımızda bu balığın nasıl böyle mücadele ettiğini düşünmeye başlarız. Bazen bu düşünce uzun yıllar zihinlerimizi meşgul eder. Çok az balık böylesi mücadele verir. Böylesi mücadele veren balıkları teknede tutmak doğru değildir. Biz, hayata bu kadar bağlı olan ve her türlü mücadeleyi bize yaşatan balıkları geri salmayı tercih ederiz. Onların yaşamayı en fazla hak eden canlılar olduğunu düşünürüz. Böyle bir avın hikayesi balığın etinden daha değerlidir. Böylesi güzel bir hikayeyi anlatırken balığın hala yaşadığını söyleyebilmek çok gurur vericidir.

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Balığın Bir Şeylere Takılması Durumu

Bazen büyük balıkla mücadele ederken balığın ağırlığı birden artar. Kaloma sabit hızla rutin bir şekilde boşalmaya başlar. Oysa balık hiç bir zaman rutin bir hızla kaloma boşaltmaz. Rutin bir çekiş varsa bir takılmanın habercisidir. Hemen olta kontrol edilmelidir. Elle yapılan kontrolde takılma hemen anlaşılır. Bu durumda eldiven giyip takımı elle çekmek doğru olacaktır.

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Dibe takılan takımı elle çekerken sabırlı olmak gerekir. Hemen gelmesini beklemek doğru değildir. Sabırla çekildiğinde dipte nispeten çürümüş olan misina bazı yerlerden koparak yukarı gelir. Böylece takımı ve balığı olabildiğince yukarı çekme şansı olur. Ama bu iş çok zorlu bir mücadeledir. Teknedeki diğer kişilerinde yardımcı olması gerekir. Buna rağmen takım belli bir yere kadar gelir. Sonrasında artık esnemez ve gelmez olur. Bu durumda başka çözümlere ihtiyaç vardır. Çok zorlarsak takımımızın kopacağını hissederiz.

Takımın artık gelmediği durumlarda takıldığımız misinayı koparacak bir sistem yapmak gerekir. Ama bunu yaparken kendi takımımızı koparmamak gerekir. Bu çok zor bir uygulamadır. Eğer dalma derinliğindeyse dalıp takıldığımız misinayı kesmek de mümkündür. Hiçbirini yapamıyorsak oltayı koparmayı göze alıp çekmemiz gerekir. Bu durumda ip misinayı rulo haline getirilen bir havluya, misina üst üste gelmeyecek şekilde sarılır. Sonra motora hafifçe yol verilir. Artık bu durumda ya takıldığımız misina, yada bizim takım kopar. Bizim takım koparsa balıkta gider. O kadar çaba ve emek de boşa gider.

BALIK AVINDA AMANSIZ MUCADELENIN KEYFINE DOYUM OLMAZ

Hava Şartlarının Avı Zorlaştırdığı Haller

Hava şartlarının kötü olduğu durumlarda zor olan büyük balık mücadelesi daha da zorlaşır. En kolay iş bile çok zor hale gelebilir. Bu durumda en kötü şey takımın misinasını motora dolaştırmaktır. Öncelikle bu sorunla baş etmek gerekir. Bu yüzden tekneyi açığa alıp motoru kapamak gerekir. Sonrasında dalga, akıntı ve rüzgarla mücadele ederek balığı almaya çalışabiliriz. Dalga bizi zora sokmuyorsa gerisi çok problem değildir.

Oltanın Sıkıntı Yarattığı Durumlar

Büyük balık avında en istenmeyecek şey oltanın sıkıntı yaratmasıdır. Balıkla mücadele etmek zor değilmiş gibi, bir de oltanın sıkıntılarıyla uğraşmak hiç güzel değildir. O anda oltanın gözünüzde hiç değeri kalmaz. O güzel anı daha keyifli hale getirmesi gereken aletin doğru çalışmaması çok can sıkıcıdır. Bu yüzden makine, kamış ve ip misina seçiminde çok özenli olmak gerekir. Bütçemizin el verdiği en iyi malzemeyi almak en doğrusudur. Özellikle makine seçimi en önemlisidir.

Malzeme sorun çıkardığında yapabildiğimiz kadar olta ile çekeriz. Sonrasında elle çekmek gerekir. Elle çekerken mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Ama bu aşamada misinayı saracak bir şeye ihtiyaç olacaktır. Yoksa misinayı kaybetme ihtimali vardır. Bu şekilde misina karışacağı için balıkla mücadele toleransımız azalır. Hata yapma payımız kalmaz. Her şey iyice zora girer. Balık avının en can sıkıcı anı budur. Böyle bir anda çözüm bulmak gerçekten çok zordur. Böyle bir anı yaşayana Allah kolaylık versin.

Etrafta Dolaşan Teknelerin Yarattığı Sorunlar

Büyük balık oltaya takıldığında öncelikle tekne yolu üzerinde olmamaya dikkat etmek gerekir. Devamlı kullanılan bir tekne yolu üzerinde bulunuluyorsa mutlaka oradan uzaklaşmak gerekir. Balık oltaya takıldığında teknenin en düşük hızında bölgeden uzaklaşmak mümkündür. Bu sayede daha rahat bir ortamda balık avını sürdürmek mümkün olacaktır.

Her şeye rağmen bir tekne av yaptığınız bölgeden geçmek istiyorsa, ya o bölgeden uzaklaşmak gerekir. Ya da diğer teknenin uzaklaşması için ikaz edilmesi gerekir. Ama motor gürültüleri, kaptanın isteksizliği iletişim kurmayı engelleyebilir. Bu durumda başka çözümler bulunması gerekir. Bu duruma düşmemek için balıkla mücadele ederken etrafı devamlı kontrol etmek ve önceden tedbir almak doğru olacaktır.

Ayrıca etrafta dolaşan teknelerin motor sesi balığı rahatsız edip daha fazla mücadele etmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda kancanın takıldığı yer yırtılıp balığın kurtulmasına sebep olabilir. Buna çözüm kalomayı bir miktar gevşetmektir. Böylece balığın mücadelesi boşa çıkarılabilir. Kancanın takıldığı yerde yırtılmayabilir.

Balığın Yanında Başka Balıkların Bulunması Direnme Gücü Arttırır

Bizim içinde böyle değil midir? Yanımızda bize moral verecek birisi olduğunda normalden daha fazla mücadele edebiliriz. Balıklar için de böyledir. Oltamıza takılan büyük balığın yanında başka büyük balıklar da varsa normale göre daha fazla direnç gösterebilirler. Özellikle bu durum Akya avında sıkça görülen bir durumdur. Sürü oltaya takılan bireyi bir süre yalnız bırakmaz. Eskiden sürü oltadaki Akya ile teknenin yanına kadar yükselirdi. Böyle bir mücadele normale göre daha zor olmakla beraber, sürüyü teknenin yanında görmek çok keyiflidir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/2HCZbczHa94

Balık Avında Amansız Mücadelenin Keyfine Doyum Olmaz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.