TROFE LAGOS AVI

Trofe Lagos Avı :

TROFE LAGOS AVI

Sabah turunda balık avı turuna katılan arkadaşımız yedi senedir süren büyük balık avı hasretine yakaladığımız trofe Akya ile son verdi. Bunun sevinciyle öğleden sonraki tura keyifle av yapmak ve yakaladığımız balığı geri salmak amacıyla çıktık.

TROFE LAGOS AVI

Saat 16.30 önce Adrasan Koyu içinde yemlik balık avı yaptık. Öğleden sonrası olmasına rağmen çok kolayca yemlik balık avını yaptık. Sonra Pırasalı Ada istikametine doğru yöneldik.

TROFE LAGOS AVI

Pırasalı Adanın açığında Akya oltasını hazırlayıp mavi derinliklere bıraktık. Ağır yolla ilerleyerek büyük balık avına başladık. Sabah büyük balık avını yaptığımız için artık risk alıp derin sularda daha değerli balıklara bakabilirdik. Adanın boğaz kısmından geçerek Adrasan‘a doğru girmeye başladık. Adrasan Sahiline kadar sürecek olan 5 millik mesafede büyük balık için olta çekecektik. Özellikle derin yarların olduğu bölgede 50 – 70 m derinliklere kadar oltayı indirip 10 Kg üstü Orkinos ve 5 Kg üstü Fangri ve Trança avı yapmak istiyorduk.

TROFE LAGOS AVI

Bu tür bir av şeklinde yapılması gereken; belli zaman aralıklarında tekneyi durdurup oltanın hızla derinliklere inmesini sağlamak ve sonrasında da bazen yavaş, bazen hızlı çekerek oltanın yükselmesini sağlamaktı. Bu şekilde dipteki balığı kıskandırarak oltaya hamle yapmasını sağlamayı amaçladık. Bunu yaparak ilerledik. Önce 80 – 100 m. suyunu çektik. Hareket olmayınca 60 – 40 m. suyuna girdik. Daha yeni pozisyon almıştık ki, kaloma hızla boşalmaya başladı.

TROFE LAGOS AVI

Oltadaki Balığı Akya Sandık

Balık o kadar güzel asılıyordu ki, önce Akya olduğunu düşündük. Sonra  bu baskı azalarak da olsa devam etti. Baskı azalınca Akya olmadığını anladık. Ama gelen Balon Balığı kesinlikle değildi. Takımı çekerken balık tekneye doğru yaklaştıkça merakımızda arttı. Teknenin yanına geldiğinde Kum Gridası olduğumuzu gördük.

Yemli dip sırtısı ile yeni bir Lagos avı daha yapmıştık. Balığı geri bırakmak için önce kendi kancalarımızı çıkardık. Yutağında bir Parakete iğnesi vardı. Onu çıkarmak biraz zaman aldı. Sonra balığı suya sokarak geri salma çabasına giriştik. Ne kadar nefeslenmesi için çalıştıksa da sonuç alamadık. On dakikalık uğraş sonunda ilk defa bir Lagosu geri salmayı başaramadık.

Sinarit Avı Videosuhttps://youtu.be/ohH73p73PHw

Trofe Lagos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TROFE LAGOS AVI için 4 cevap

 1. Ali der ki:

  Bu balığın başka adı var mı? Bizim sularımızda hangi çeşitleri var? Yemli oltaya geliyor mu?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Lagos balığına Akdeniz bölgesinde Grida denir. Bu balığın çeşitleri genellikle Grida üzerinden isimlendirilir. Örnek: Kum Gridası, Şeytan Gridası, Plaka Gridası, Beyaz Grida vb gibi…

   Lagos avını biz genellikle dip rapalasıyla dip sırtısı yaparak gerçekleştiririz. Balon Balıklarının vereceği hasarları göze alıp yemli takımlara dip yaptırdığımızda, bu takımlarla avını yapmak mümkündür. Ayrıca jigging yöntemiyle de bu balıkların avı yapılabilir. Bu avların pek çok örneği web sitemizde vardır.

 2. Mertcan Şahin der ki:

  Tebrik ediyorum çok güzel bir av olmuş…

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.