SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Sıkı Kaloma Balığı Değil Avcıyı Yorar :

SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Balık oltaya asılıp kaloma boşaltmaya başladığında hemen herkes kalomayı sıkmaya çalışır. Amacı balığı durdurmak ve biran evvel tekneye almaktır. Eğer balık oltadan daha güçlü değilse ve kanca iyi yerinden geçmişse bu mümkün olabilir. Ama balık büyükse, oltadan ve avcıdan daha güçlüdür. Örneğin, 15 kiloluk bir Akyanın kalomanın sıkı olması durumunda koparamayacağı takım ve yoramayacağı avcı yoktur.

SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Büyük balık ile mücadele ederken kalomayı uzun süre mücadele edebileceğimiz bir sıkılıkta ayarlamamız gerekir. Daha sıkı ayarlarsak çok kısa sürede biz yoruluruz. Yorulduğumuz zaman balıkla mücadele edemez hale geliriz. Bu durum hiç keyifli değildir. Böyle bir durumda keyif alacağımız av eziyete dönüşür. Bu durumdan kurtulmak için acil çözümlere ihtiyaç duyarız. Çünkü yorulan her avcı kendince çareler arar. Çoğunlukla bu çözümlemeler çareden çok olumsuz sonuç verir. Bazen de bize ciddi zararlar verebilecek boyutlara ulaşır.

SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Yorgunluk Ciddi Bir Hata Kaynağıdır

Balık avında yorgunluk en önemli hata kaynaklarından birisidir. Böyle bir anda yapılan her hata en iyi ihtimal ile balığın kaçması ile sonuçlanır. Kötü ihtimalleri saymaya başlamak daha da vahimdir. Balığın kaçması yetmezmiş gibi, birde arkasında bir sürü hayal kırıklığı ve maddi hasarlar bırakabilir. En kötüleri de bütün olanların yanında avcının yaralanmasıdır. Sadece balığın kaçması bile ciddi bir travma yaratır. Diğer problemlerin olması durumuna göre travmanın boyutu artar. Sonuçta aklımızı bir sürü keşkeler doldurur. Bu çok can sıkıcı ve umut kırıcı bir durumdur. Adeta insanı avdan ve avcılıktan soğutabilir.

SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Uygun Kaloma ile Mücadele

Uygun kaloma ile mücadele ederken biz avdan keyif alırken, balık kendini yoracak şekilde mücadelesini sürdürür. Bu mücadele sonucunda balık yorulur ve teknenin yanına kadar çekeriz. Yorgun balığı tekneye almak kolaydır. Bu sayede hiçbir olumsuz sorun da çıkmaz. Bize de avın keyfini sürmek ve takipçilerimiz ile avın mutluluğunu paylaşmak kalır.

SIKI KALOMA BALIGI DEGIL AVCIYI YORAR

Her şeyin güzel gittiği bir ortamda keyifler yerindedir. Bu şekilde mücadeleden öğrenilecek pek çok şey vardır. Üstelik bu öğrendiklerimizi balığın mücadelesinden keyif alırken ediniriz. En güzel öğrenme yöntemi budur. Yoksa bir sürü sorun yaşarken de öğrenmek mümkündür. Ama böyle bir durumda kendimizi disipline etmemiz gereken pek çok sorun ile yüzleşmemiz gerekir. Bu sorunların bazıları alışkanlık olduğu için kolayca değiştirmek mümkün olmaz. Bu yüzden pek çok sorun yaşamaya devam ederiz. Bu sorunlardan ancak kendimizi disipline ederek kurtulabiliriz.

Büyük Balık Avı İçin Eğitim Şarttır

Oysa önceden güvendiğimiz tecrübeli birinden alacağımız eğitim bizi pek çok hatalı davranıştan uzak tutacaktır. Bu sayede avımızın daha keyifli geçmesi mümkün olacaktır. Ne kadar çok şey öğrenip ustalaşsak bile, balık kaçırarak öğrenme süreci devam eder. Ancak edinilen tecrübelerle gelişme sürecimiz devam eder. Çünkü deniz ve balık her zaman sürprizlere gebedir. Biz de ancak sürprizleri çözümleyerek ustalaşmaya devam edebiliriz.

Ustalaşma süreci, ömrümüz yetse sonsuza kadar devam edecek bir süreçtir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Sıkı Kaloma Balığı Değil Avcıyı Yorar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.