TEKNENIN YANINDA OLTADAN KURTULAN BUYUK BALIKLAR

Teknenin Yanında Oltadan Kurtulan Büyük Balıklar :

Büyük balık avı her amatör balıkçının hayalini süsler. Amatör balıkçı bu istekle balık avına gider ve her avda oltasına bir büyük balığın takılmasını ister. Bu istek, insanları bir sürü zahmete, masrafa katlanarak balık avına gitmesine sebep olur. Bu durum zaman ilerledikçe tutkuya dönüşür. Hata bazı insanların rüyalarını süslemeye başlar.

TEKNENIN YANINDA OLTADAN KURTULAN BUYUK BALIKLAR

Büyük balık avı yapabilmek için insanlar önce bir süre kendileri çabalarlar. Bu çaba genellikle kullanılan malzemenin büyük balık avına uygun olmaması sebebiyle olumlu sonuç vermez. Büyük balık avı için açık suya çıkmak gerekir. Bunun içinde bu işe uygun bir tekne lazımdır. Tekne almak birçok meraklı için kolay iştir. Mesele o tekneyi kullanmak, bir yerde demirleyebilmek ve gerekli bakımları zamanında yapabilmektir. En önemlisi deniz konusunda bilgi sahibi olmaktır.

Büyük Balık Avına Başlamak

Tekne alınmış, konaklama yeri, bakım kısmı halledilmiş ve hatta deniz hakkında zaman içinde bilgi sahibi olunsa bile, büyük balık avı daha uzun süreli bir çalışma ve tecrübe ister. Bu işe girişildiğinde başlarda bilgi eksikliğinden kaynaklı çok fazla masraf yapılır. Ama istenilen sonuçlara genellikle kolayca ulaşılamaz. Yapılan hataları düzeltmek için bu konuda usta olanların bilgisine başvurulur. Ama alınan bilginin doğru uygulanması ve kişinin kendi mantık yapısına uyması oldukça uzun zaman alabilir. Bütün bu zahmetlere göğüs gerip büyük balık avlama isteğini koruyanlar, internet üzerinden başka kaynaklara ulaşıp bilgilerini arttırmak için çabalarlar.

TEKNENIN YANINDA OLTADAN KURTULAN BUYUK BALIKLAR

Büyük Balık Avı Kısmet İşidir

Öğrenme süreci devam ederken insanlar, bu işin gerçek bir kısmet meselesi olduğunu öğrenirler. Çünkü bu kadar gayret gösterip, çabalayıp sonuca ulaşamamanın başka izah tarzı olamaz. Öyle bir zaman gelir ki, tam umutlar kesilmiş vazgeçilmeye hazırlanılıyorken olta hızla gerilir ve büyük bir güçle çekilmeye başlanır. İşte bu an bu işe ne kadar hazırlanıldığının, konuya ne kadar hakim olunduğunun test zamanıdır. Eğer, büyük balık avının bir kaloma meselesi olduğu öğrenilememişse, çok büyük bir ihtimalle bu av hüsranla bitecektir. Balık asıldığında balığa kaloma verilip büyük gücü boşa çıkarılamıyorsa, o güç olta üzerinde maharetini gösterir. Oltayı koparıp mavi derinliklerde gözden kaybolup gider.

TEKNENIN YANINDA OLTADAN KURTULAN BUYUK BALIKLAR

Kaloma bilgisine erişmiş ve kullanımı konusunda biraz deneyim sahibi olanlar için durum biraz daha iyidir. Balık çektikçe yol verip balık gevşettiğinde çekerek zaman içinde balığı yorarak tekneye yanaştırır. Bu ilk avıysa, insan biran evvel balığı tekneye almak ve görmek ister. Çekme işini olabildiğince hızlı yapanları bir sürpriz bekler. Balık bazen teknenin yanına kadar gelmeye razı olabilir veya mücadele ederek de gelebilir. Ama çok yorulmadan teknenin yanına gelen balık, tam tekneye alma aşamasında kafası sudan çıkarılmak istendiğinde çok güçlü bir kafa vuruşuyla avcıyı avlar. Ya misinayı koparır, ya da kancanın geçtiği yeri yırtarak oltadan kurtulup mavi derinliklere kuyruk sallar.

Büyük balığı ancak acele etmeden yorarak çekenler alabilir. Yorularak teknenin yanına kadar gelen balığın kımıldayacak hali kalmadığından tekneye almak kolaydır.

Hem büyük balık avında en önemli şey; balıkla yapılan o muhteşem mücadelenin uzunluğudur. Kaloma boşaldıkça avcı mest olur. Balığın gücünü oltada hissettikçe ne kadar önemli bir iş yaptığını hisseder ve kendisiyle gurur duyar.

Teknenin Yanında Oltadan Kurtulan Büyük Balıklar

Büyük balık avında mücadelenin uzunluğu, balık avının keyfinin büyüklüğü anlamına gelir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Teknenin Yanında Oltadan Kurtulan Büyük Balıklar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.