TRANCA

Trança :

TRANCA (Pagrus ehrenbergi – Dentex gibbous)

Dentex gibbous

TRANCA

Sparidae familyasından olan balığı Ege denizi ve Akdeniz’de yaşar. Bilimsel adı Pagrus ehrenbergi mercanı andırır ve özelliklerini taşır. Rengi daha koyu olup üzeri yosun tutmuş gibidir.

238. Dentex gibbous (Rafinesque, 1810)

İsim                            : Trança (Pink dentex)

Habitat                      : Dermesal (Kum, kayalık zemin)

Maksimum Boy      : 106 cm.

Yaşam alanı             : 20 – 200 metre

Beslenme                 : Kavnivor

Dağılım                     : Ege, Akdeniz

Orjin                           : Atlantik – Akdeniz

Dentex gibbous

TRANCA

Çenesi çipura, mercan ve sinarit kadar kuvvetli olup sert ve dişli bir balıktır. Erkeğinin başı tümseklidir. Rengi ise dişisine oranla daha koyudur.

Pagrus ehrenbergi

TRANCA

25-30 kulaç derinliğinde, dibi kırma taşlık veya gemi batıklarının bulunduğu mahallerde yaşar. Kuzey Afrika sahillerinden Ege’nin kıyılarına göç eder, kış aylarında daha ılıman sulara, güneye iner.

Fanyalı ağlar, iri iğne taşıyan kaim paraketa veya bırakmayla avlanıldığı gibi kara-göz, mercan ve çipura avında kullanılan çift göz iskandilli (mavrukalı), iri zokalı takımlarla da avlanılır. Bu balığın avında iğnelerin çelik ve 9/0 no. olmaları, takımda oltanın 100-0.90, bedenin 0.80, kösteklerinin ise 0.70’den çok sağlam misinayla hazırlanması gereklidir.

Bu balıklarının 20-25 kiloluklarına rastlandığı için av sırasında oltayı çok iyi kullanmak gerekir.

Pagrus ehrenbergi

Büyük Balık Avı Mücadelesi Zorludur

Balık yakalandığı anda sert kafa darbeleriyle yol isteyecektir. Mümkün olduğu kadar kontrolünü elden kaçırmadan balığa yol vermeli, ancak uzun ve seri kulaçlarla da çekerek onu yormalıdır. Bu mücadele amatör balıkçı için çok heyecanlı ve zevkli olduğu kadar risklidir de.

Olta ele sarılmadan çekilmeli, olta boşluğu sandala alınırken misinanın üstüne basılmamak ve balık sandala yaklaştığında ürkütmeden, kakıç yardımıyla içeri alınmalıdır.

Pagrus ehrenbergi

Bu balığın avında kullanılan başlıca yemler sübye, iri karides, ahtapot, çağanoz ve ak- yemlerdir. Parça yemlere de geldiği görülür.

Nadire avlanan balıklardan olması sebebiyle avı amatör balıkçılıkta çok değerlidir. Böyle bir av avı yapan için övünç kaynağı olur.

Çok lezzetli olan trança balığı, yakalandıktan sonra pulları temizlenip fileto halinde kesilir. Taze domates suyu, rendelenmiş soğan ve içinde tuz ile defne yaprağı olan bir sos içinde bir gün bekletildikten sonra şişte ızgarası yapılır.

Kaynak: Ali PASİNER

JIGGING YONTEMIYLE TRANCA AVI

Trança Avı Videosuhttps://dai.ly/xl5y66

Trança

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, DENIZ VE BALIK, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

TRANCA için 3 cevap

  1. Hakan Tezulaşan der ki:

    Trança balığının çok değerli olması ve az bulunur olmasının en büyük nedeni: Yavrularının sırtındaki anten şeklindeki sırt dikenidir. Bir çok amatör oltacı ANTENLİ MERCAN diyerek yakalamakla ve bilmeden Trançanın yetişmesine fırsat vermemeleridir. Amatör avcıları antenli mercan ile trança yavrularını nasıl ayırt etmeleri gerektiği hakkında bilgilendirmek gerekmektedir..Bu konuda İnternet te (Fazla olmamakla birlikte) çıkan bilgiler yararlıdır…Prof. Atilla ALPBAZ (Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi) dan bilgi alınması çok yardımcı olacaktır…(Olta balıkçılığında çok deneyimli ve bilgili sayın Suat YİĞİT’ ten de bilgi alınmasını tavsiye ederim..)Bu konuda bilgi sahibi avcıların 2 kg altındaki antenli mercanları (Trança yavrusu olanları) Vurgun yiyerek dilleri şişmediyse denize geri bıraktıklarını biliyoruz..(Karaburun trança avı Deniz Dülger’ i izlemenizi ve paylaşmanızı tavsiye ederim)… Çalışmalarınızda sonsuz başarı dileklerim ile Saygı ve Sevgiler…..

  2. gönül der ki:

    Tracanın avlanabilecek en değerli balık olduğu doğru mu? Bunun sebebi balığın azlığı mi, bu balığın avlanma bilgisinin azlığı mi, yoksa nedir?

    • Menderes Yahşi der ki:

      Evet, Trança’nın avlanabilecek en değerli balık olduğu doğrudur. Özellikle Trança ve Fangri çok zor av veren balıklardır. Bunun en önemli sebebi derin su balıkları olması ve amatör balıkçının jigging dışında bu mesafelerde av yapma zorluklarıdır. Zor av yapıldığı için bu balığın avı konusunda tecrübeli olmak da zordur. Genelde dünya üzerinde amatör anlamda avını yapanlar jigging yöntemiyle ve yemli dip sırtısı ile avlarlar.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.