UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Ufak Balıkları Bırakanlar Büyükleri Alır :

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Bir çok balık avı turumuzda oltamıza takılan ufak balığı bıraktığımızda ödülümüz devasa bir balık oldu. Sanki bu sistemin bir gereği gibi gerçekleşti. Büyük balık avına niyetlenmişken zaten ufakları almanın pek bir anlamı yoktur. Hedef büyük balık avlamak olunca, ufakları büyüyüp çoğalması için geri bırakılması mantıklı bir davranıştır. Hem bu sayede balıkların çoğalmasına da katkı sağlanmış olur. Üstelik ufakları geri bırakmak avcıların motivasyonunu da arttırır. Böylece büyük balık avı yapacaklarına dair inançları artar.

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Yakala Bırak Avının Sihri

Avladığı balığı küçük olduğu için geri salmaya başlayanın kısmeti artar. Bunu sağlayan kişinin içinde oluşan mutluluk duygusudur. Bu mutluluk duygusu kişinin kendine duyduğu özgüveni arttır. Böylece motivasyon ve odaklanma artar. Artık avcı büyük balığı hak ettiğini düşünmeye başlar. Bu durum onun büyük balık avlamasını kolaylaştırır. Balık avında en yıkıcı unsur, umutsuzluk duygusudur. Umutsuzluk başladığında av yapma ihtimali biter. Başarı, istek ve arzu olmadan gerçekleşmez. İstek ve arzu azaldığında başarma gayreti de azalır. Başarı, gayrete aşıktır.

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Ufak Akyayı Bırakınca Umudumuz Arttı

Ufak Akyayı bırakmak bizim temel motivasyon kaynağımız oldu. Çünkü bu aşamada zaten küçük de olsa bir Akya avı yapmıştık. Artık sırada büyüğünü avlamak vardı. Tek ihtiyacımız olan yemlik güzel bir balık avı yapmaktı. Onu da Çoban Limanında yaptık. Oltamıza çok güzel bir Tombik geldi.

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Artık Tombik avı yaptığım her seferde Suat Yiğit aklıma geliyor. Avda karşılaştığımızda “abi sende Göbene var mı” diyor. Genellikle de oluyor ve Suat’a bir Göbene veriyorum. Tombik (Göbene), Akya avı için Kalamardan sonraki en verimli yem balığıdır.

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Tombiği hemen canlı yem olarak kullanarak Akya Oltasını hazırladık. Artık büyük balık avımız başladı. Çoban Limanından başlayarak Pırasalı Ada istikametine doğru olta çektik. Artık büyük balığın kalomayı boşaltacağı anı beklemeye başladık. Pırasalı Adanın boğaz kısmını geçerken birkaç vuruş oldu. Tekneye yol verdim. Kısa hızlanmalar yapınca az ileride büyük balık oltaya atladı. Şiddetle kaloma boşaltmaya başladı. Hemen derin suya doğru rölanti hızında yol almaya başladık. Derinliğimiz yeterince artınca tekneyi durdurup mücadeleye devam ettik. Bu aşamada artık balık bizi derin suya doğru çekmeye başladı.

UFAK BALIKLARI BIRAKANLAR BUYUKLERI ALIR

Büyük Balık Yorulmadan Teslim Olmaz 

Mücadele oldukça uzun sürdü. Oltayı en çok çeken arkadaşımızın kızı oldu. Onun yorulduğu aşamalarda baba ve abi mücadeleyi sürdürdü. Baba ve abi kıza kısayla daha hızlı yoruluyorlardı. Ama ağır işin en ufağımız olan kızcağız yaptı. Mücadelenin 110 dakikasında ipe elle müdahale ederek balığın tekneye gelmesini sağladık.

Balık tekneye geldiğinde ufak balığı salmanın ödülünü böylesine muhteşem bir avla almış olduk. Hepimiz çok sevinçliydik. Herkes bu avda bu kadar mutlu olacağını düşünmemişti. Herkes kendi mutluluğunu açıkça ortaya koydu. Ama daha büyük mutluluğu avladığımız, tekneye aldığımız balığı geri bırakıp dalışını seyrederken yaşadık. Yavaş ve huzurlu kuyruk vuruşlarıyla mavi derinliklerdeki özgür yaşantısına geri döndü. Artık onların mavi derinliklerde bir ufak, birde büyük bir Akyası vardı. Ömür boyu unutamayacakları bir hikayeleri oldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https:youtu.be/fqTMFUIDj_4

Ufak Balıkları Bırakanlar Büyükleri Alır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.