DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Daha Büyük Balık İstiyoruz :

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Geçen sene hayatlarının sürpriz balık avını yapmışlardı. O gün erkenden yem balığı avlayıp büyük balık avına başlamıştık. Fakat büyük balığa rast gelmek bir türlü kısmet olmamıştı. Artık tur zamanımızı bitirip kıyıya doğru yönelmiştik. Ama oltamız büyük balık avı yapmak umuduyla sudaydı. Kıyıya yaklaştıkça derinlik azaldığı için hızımızı artırdık. Böylece oltanın dibe takılmasını veya sürtmesini engellemiş oluruz. Oltayı kıyıya yaklaştırabileceğimiz en sığ su 10 – 12 m aralığıdır. Bu aşamadan sonra olta dibe sürter veya takılır.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Bu şekilde ilerlerken tam 12 m suyuna girdiğimizde 10 Kg bir Akya oltamıza atlamıştı. Bu sayede çok güzel bir av yapmak kısmet olmuştu. Ama en önemlisi umutların bittiği anda hayatlarının avını yapmak kısmet olmuştu. Bu durum büyük balık avına inancı en fazla arttıran unsurdur.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Tecrübenin Artışıyla Beklentinin Yükselmesi

Bir önceki büyük balık avında elde edilen tecrübe ile beklentileri doğal olarak büyümüştü. Artık daha büyük bir Akya avlamak istiyorlardı. Daha büyük Akyanın mücadele gücünü merak ediyorlardı. Bu sayede tecrübelerini de daha üst seviyelere taşımak istekleri vardı. Bu şekilde avımıza başladık.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Sabah erkenden Adrasan Sahilinde buluşup Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Önce yem balığı avı yaptık. En son yemi adanın yakınında aldık. Hemen canlı yem olarak kullanarak büyük balık avına başladık. Önce kıyıdan Çoban Limanı istikametine doğru 2 – 3 mil hızla dip sırtısı çektik.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Büyük Balık Avının Heyecanı

Büyük balık avına başlamış olmanın heyecanı ile hepimiz biraz ciddileşmiş, ava konsantre olmuştuk. Bir ara oltaya bir şeyler vurur gibi oldu. Yemi kontrol için çektiğimizde oltanın arkasından 10 Kg civarı bir Akya teknenin yanına kadar geldi. Ama oltaya atlamadı. Hemen ardından da dalışa geçti. Bizde yemi kontrol edip, oltayı tekrar suya salarak arkasından gittik.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Bir süre sonra oltaya bir şeyler asıldı. Biraz hızlanınca kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Balığa kalomayı kolayca boşaltabileceği şeklinde yol vererek açık suya doğru çıkmaya başladık. Biz açık suya çıktıkça balık da bizimle beraber açığa doğru gelmeye başladı. Hatta arada durup mücadeleye başladığımızda, bizi geçip açık suya çıkmaya devam etti. Bizde peşinden bir süre daha açık suya doğru çıkmaya devam ettik.

DAHA BUYUK BALIK ISTIYORUZ

Balığın Mücadele Gücü İnanılmazdı

Mücadele esnasında bazen o kadar şiddetli basıyordu ki, bir ara 200 m yakın kalomayı boşalttı. Sonra mücadele ederek ipi geri toplamaya başladık. Son 60 m geldiğimizde balık kendini bu derinliğe sabitledi. Na kadar denesek de her seferinde 80 – 90 m kadar daldı. Bu şekilde kaç tur mücadele ettiğimizi unuttuğumuz bir aşamada artık balık 60 m üzerine gelmeye başladı. Sonrasında balığı daha kolay yukarı çekmeye başladık. Ama hala mücadele edebilecek gücü vardı.

İki saat süren mücadele sonucunda savaşçı Akyamızı tekneye almayı başardık. Mücadelesine bakarak balığın 30 – 40 Kg arası olduğunu düşünmüştük. Ama savaşçı 20 Kg+ geldi. Kilosundan çok mücadele gücü bizi çok etkilemişti. Normalde 20 Kg bir Akya’yı çekmek 2 saat sürmezdi. Fakat bu balık mücadele konusunda özel bir balıktı. Her balık bu kadar mücadele edemez. Mücadelesi ile bizi büyük balık avına doyurdu. Bu ruh haliyle sohbet ederek keyifle dönüşe geçtik.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/wwwBEwXM8Vo

Daha Büyük Balık İstiyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.