MUHTESEM LAMBUKA ILK BUYUK BALIGI OLDU

Muhteşem Lambuka İlk Büyük Balığı Oldu :

Bugün büyük balık avında kullanmak üzere yemlik balık avı yaparken oltamıza takılan devasa Lambuka avını anlatacağım. Bu avı yaparken yaşadıklarımız konusunda bilgi paylaşacağım.

MUHTESEM LAMBUKA ILK BUYUK BALIGI OLDU

Lambukanın Adrasandaki Göç Zaman Aralığı

20 Temmuz – 5 Eylül arası Adrasan civarında Lambuka sürülerinin geçiş dönemidir. Bu dönemde başta Ceneviz Koyu olmak üzere, Çoban Limanı ve bazen de her yer Lambuka sürüleri ile dolar. En güzeli, hiç ummadığınız bir anda bu sürülerin teknenin altında ve etrafında belirmesidir. O kadar hoş bir görüntü oluşur ki, sanki deniz balık kaynıyor gibidir. Özellikle denizlerimizde balığın bu kadar azaldığı bir dönemde, insana balığın bol olduğu zamanları hatırlatır. Zaten her avcının eskilerden duyup “aaahhh, keşke o dönemler yeniden olsa” dediğini hep duyarız. Her balıkçıda bu özlem vardır.

MUHTESEM LAMBUKA ILK BUYUK BALIGI OLDU

Yem Balığı Beklerken Dev Lambuka Oltada

Pırasalı Adanın etrafını dolaşıp Çoban Limanına doğru yol aldık. Çoban Limanın girişi ve koyun hemen her yerinde yem balığı avı yapmak mümkündür. Hevesle Çoban Limanına girerken kaloma çok şiddetle akmaya başladı. Bu balığın yem balığı olmadığı çok açıktı. Hemen büyük balık avı moduna geçtik. Tekneyi kıyıdan uzaklaştırırken diğer oltaları hızla topladık. Sonra bütün dikkatimizi büyük balık mücadelesine verdik. Mücadele ederken etrafımızda devasa Lambukalar dolaşmaya başladı. Artık oltamızda neyin olduğunu biliyorduk.

MUHTESEM LAMBUKA ILK BUYUK BALIGI OLDU

Muhteşem Lambuka’yı Tekneye Alma Çabamız

Dev Lambuka’yı ince takımla tekneye kadar çekmek çok zor olmadı. Asıl zorluk, ince takımlar ve 7 cm rapala ile tekneye alabilmekti. Lambuka’yı çekerken yaşadığımız kolaylık, tekneye alırken kabusa dönmek üzereydi. Önce balığı teknenin yanına kadar getirip elle almayı denedik. Balığa dokunduğumuz an hızla dalışa geçip 30 – 40 m daldı. Bu arada kalomayı gevşettiğimizden sorun yaşamadık. Balık ince takımları koparmadan rahatlıkla dalışını gerçekleştirdi.

MUHTESEM LAMBUKA ILK BUYUK BALIGI OLDU

Tekrar tekrar dev Lambukayı teknenin yanına yaklaştırarak alma girişimlerimiz oldu. Hatta bir ara kuyruğuna halat bağlamayı bile denedik. Sonuç hep hüsran oldu. Balığa dokunduğumuz an dalışa geçti. Sonunda 4.0 VMC kancayı boşta olan oltalardan birine taktık. Çarptırma yöntemi ile kancanın balığa geçmesini sağlayarak bir çırpıda tekneye aldık. Aslında o anda teknede kakıç olsa balığı tekneye almak kolay olacaktı.

Lambuka’yı Tekneye Alma Zorluğunun Sebebi

Örneğin 10 Kg bir Akya ince takıma atladığında, asıl zorluk balıkla mücadele etmektir. Balığı tam anlamıyla yormadan teknenin yanına yaklaştıramazsınız. Balığı teknenin yanına aldığınızda kımıldayacak hali kalmamış olur. Bu durumda balığı tekneye almakta bir zorluk yaşamazsınız. Oysa bir büyük balığı yormadan teknenin yanına alabiliyorsanız, asıl zorluk ince takımları koparmadan tekneye almaktır. Bu durumda teknede ya çok büyük bir kepçe veya daha iyisi kakıç olmasıdır. Geri bırakmayacağınız bir balıksa kakıç ile yakalayıp tekneye kolayca alabilirsiniz. Geri bırakacağınız bir balıksa işiniz çok zordur. En kısa yolu, kancaya yakın bir yerden takımı kesip balığın kurtulmasını sağlamaktır.

Rekor Lambuka Avımız Oldu

Daha önceden dip sırtısı ile 100 cm dev Lambuka avı yapmıştık. O avda takımların ve rapalanın çekeri çok yüksek olduğu için balığı tekneye almak zor olmamıştı. Halbuki bugünkü avdaki en büyük zorluk böyle bir tecrübeyi daha önceden yaşamamış olmaktı. Daha önceden ince takımlara takılan her balığı yorarak teknenin yanına aldığımızdan tekneye alma kısmı en kolay aşama olmuştu.

Muhteşem Lambuka’yı tekneye alarak 120 cm ile rekor Lambuka avımızı yapmış olduk. Böylece bu av, katılımcı arkadaşımızı Nirvana’ya ulaştırırken, aynı zamanda bizi de çok sevindirdi. Bu şekilde bir aşama daha geçilmiş oldu. Bu avda yaşadığımız tecrübe mücadele mantığımıza yeni şeyler kattı. Artık böyle bir durum için daha hazırlıklıyız.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/I8STVYqQBMA

Muhteşem Lambuka İlk Büyük Balığı Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.