YEMLIK PALAMUT AVI ICIN TAKIM HAZIRLIGI YAPIYORUZ

Yemlik palamut avı için takım hazırlığı yapıyoruz :

Bu takımın diğer ismi “Yüzey Sırtısı” dır. Yüzey sırtısı ile yüzeyde av yapan ufak, büyük her türlü balığın avı yapılabilir. Burada en önemli kural; bu takım yüzeye yakın çekildiği için, yüzeye gelerek av yapan balıkların avının yapılmasıdır. Bu şekilde av yapılacaksa, takımda ağırlık kullanımı zorunlu değildir. Hiç ağırlık kullanılmadan da bu takımlar çekilebilir. Hatta yüzeyde balık oynaklarının yoğunlaştığı zamanlarda, 4 – 5 kulaçlık beden misinası çıkarılıp, Palamut çaparisi takılabilir. Böylece yemlik balık ihtiyacı daha hızlı karşılanmış olur.

YEMLIK PALAMUT AVI ICIN TAKIM HAZIRLIGI YAPIYORUZ

Takımın Unsurları Nelerdir

Video’da hazırladığımız gibi sıralayalım. Takım fırdöndü ile başlar. Fırdöndüye 0,70 mm. 30 cm. misina bağlanır. 50 – 75 gr. Ortası delikli bir veya iki kurşun ağırlık geçirilir. Diğer ucuna fırdöndü bağlanır. Fırdöndüye 0,40 mm. 4 – 5 kulaç beden misinası bağlanır. Beden misinasının diğer ucuna da 7 – 9 cm yüzey rapalası bağlanır.

YEMLIK PALAMUT AVI ICIN TAKIM HAZIRLIGI YAPIYORUZ

Yüzey Sırtısı Takımında Kurşun Ağırlık Niçin Kullanılır

 Temel olarak rapala, yüzeyin 2 – 5 m. arasında aşağıdan gelsin diye kullanılır. Bu takımın kurşun ağırlık hiç kullanılmadan çekilmesi normal olandır. Çünkü Palamutlar derinlerden, suyun yüzünde kümelenmiş olan Gümüş Balıklarına hızla saldırarak av yaparlar. Bu saldırı esnasında yüzeye geldiklerinde gümüş balıklarına hızla vurarak suyun dışına fırlarlar ve suya düşerken tekrar gövde ve/veya kuyruklarıyla vururlar. Bu esnada diğerleri de sersemleyen Gümüş Balıklarını toplarlar. Yani Palamutlar yüzeyde vuranlar ve toplayanlar şeklinde av yapar. Eğer siz bu esnada rapalayı bu bölgeye yakın geçirebilirseniz başarı şansınız artar.

YEMLIK PALAMUT AVI ICIN TAKIM HAZIRLIGI YAPIYORUZ

Yüzey Sırtısı Takımlarına Dip Yaptırmak

Bazen yüzeyde hiç balık oynağı gözükmez. Ya da ufak hareketler dışında hiçbir hareket olmaz. Bu esnada oltalara vuran da olmaz. Bu durumlarda tekneyi yavaşlatıp veya kısa süreli durdurarak oltaların dip yapması bekleriz. Takımdaki kurşun ağırlıklar vasıtasıyla takın süzülerek dibe dalarken daha aşağılarda av yapan balıkları cezp etme ihtimali olur. Bu şekilde 10 – 30 m aralığında av yapma şansı ortaya çıkar. Bu bize oldukça büyük bir avantaj sağlar. Bu avantajı yanımızda taşımak adına, takımları 50 – 100 gr ağırlıklarla yapmak doğru olacaktır. Ama yüzeyde balık oynakları varken, takımlardan birinden veya ikisinden de ağırlıkları çıkarmak seçenekler arasında olmalıdır. Maksat av yapmaksa, anlık şartlara ayak uydurmakta fayda vardır.

Yemlik Palamut Avı için Takım Hazırlığı Yapıyoruz

YEMLIK PALAMUT AVI ICIN TAKIM HAZIRLIGI YAPIYORUZ

Yüzey Sırtısında Beden Misinasının Önemi

Sırtı takımlarında avın verimliliğini direk etkileyen en önemli etkenlerden biri de beden misinasıdır. Beden misinası her zaman mümkün olan en ince ve sağlam misinadan tercih edilmelidir. Görünmez misinaların bir avantaj sağladığını kişisel olarak tespit etmişseniz, kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer sizde benim gibi çok önemli görmüyorsanız, daha ince daha sağlam bir monofilament misina kullanabilirsiniz.

Görünmez misinalar, monofilament misinaya göre daha az çekere sahip olurlar. Akdeniz bölgesinde takımlara 300 gr – 30 Kg aralığı balıklar atlayabildikleri için misina sağlamlığı ön plana çıkmaktadır. Büyük balığı almak mümkün olmasa bile, mücadele süresini uzatabilecek her unsur çok önemlidir. Bu arada kalomaya hiç dokunulmadan yapılacak mücadele süresi uzadıkça, geçen süre bizim lehimize olacağını unutmamak gerekir. Geçen her dakikada balık yorulur. Misinanın sağlamlığı avantaj haline gelmeye başlar.

Çıkrık Makinenin Salınması ve Takımın Kullanılması Videosu

Yemlik Palamut Avı Videosuhttps://dai.ly/x24tnip

Yemlik Palamut Avı için Takım Hazırlığı Yapıyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.