YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR

Yoga Nedir Aşamaları ve Temel Yoga Pozları Nelerdir :

Yoga nedir?

Hindistan’da dünyaya yayılan bir felsefedir. Bu felsefe din gibi algılanır. Yoga din değildir. Sadece dindeki nefis terbiyesi çalışmasının insan yaşantısına nasıl aktarılması gerektiğini anlatan bir dünya görüşüdür. Yoganın fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamaları vardır. Yaratanın insana en büyük armağanı olan vücudu forma sokan insan dengeye gelir. Vücut bütünlüğü ile dengede olan insan zihin ve ruh bütünlüğü ile de dengeye gelmesi kolaylaşır. Her anlamda bütünlüğe kavuşan insan nefis terbiyesinde önemli bir aşamayı geride bırakır. Sonrası düzenli ve uyumlu bir hayat demektir. Yaşantısında düzenli ve uyumlu insanlar en uyumsuz toplumlar da bile saygı görür. Çünkü insanın temel güdülerinde uyum arayışı vardır. Uyum, zihin ve ruh huzuru için en önemli çalışmadır. Yoga bu uyumu arayan bir felsefedir. Bu uyumu öncelikle beden terbiyesinde sağlamaya çalışır.

YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR

Yoga, pozlar ve meditasyon aracılığıyla zihinsel ve ruhsal sükunete ulaşmaya çalışır. Yoga fiziksel olarak yapılsa da sağladığı en temel fayda zihinsel ve ruhsaldır. Yani yoga, beden ve zihinle çıkılacak bir yoldur. Yoga için “yol, yolculuk” benzetmesi yapılır. Çünkü yoga öğretisi kendini 8 aşamada ifade eder:

YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR
  • Yama: Zarar vermemek, doğruluk, çalmamak, nefsi kontrol etmek
  • Niyama: Kişisel disiplindir. Bu disiplin saf olmak, şükretmek, okuma ve hatırlama gibi disiplinleri barındırır.
  • Asana: Yoga duruşu veya yoga pozudur.
YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR
  • Pranayama: Nefes, yoga felsefesinde yaşam enerjisi olarak kabul edilir.
  • Pratyahara: Duyguları veya duyu organlarını geri çekmek anlamına gelir.
  • Dharana: Konsantrasyon ve odaklanma aşamasıdır.
  • Dhyana: Meditasyon aşamasıdır.
  • Samadhi: Özgürleşme aşamadır. Meditasyon ile bilinçlenme hedeflenir.
YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR

Temel Yoga Pozları

Zihinsel sağlığı geliştirmenin yolu fiziksel sağlığı geliştirmekten geçmektedir. Fiziksel olarak fit olmayan zihinsel olarak huzura kavuşamaz. Fiziksel ve ruhsal sağlığın geliştirilmesinde en önemli unsur nefestir. Hareketler doğru nefeslenme ile yapıldığında fayda sağlar.

YOGA NEDIR ASAMALARI VE TEMEL YOGA POZLARI NELERDIR

Temel Yoga Pozlarına Örnekler Nelerdir?

Ağaç duruşu, üçgen duruşu, öne esneme duruşu, kaydırak duruşu, omurga döndürme duruşu, uçak duruşu, çekirge duruşu, sırtüstü yuvarlanma duruşu, yarım omuz duruşu, saban duruşu, yarım tekerlek duruşu, derin gevşeme duruşu gibi pek poz verme şekli vardır.

Yoga Nedir

Adrasan Koyu: https://youtu.be/k_vmpjIn0PE

Yoga Nedir Aşamaları ve Temel Yoga Pozları Nelerdir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı FOTOGRAFLAR, YOGA TURIZMI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.