AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Akdenizde Devasa Büyük Balık Avları Yapıyoruz :

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Geçtiğimiz birkaç yıldır Akdeniz’de ciddi büyük balıklar kıyılarda gözükmeye başladı. Gezi tekneleri önceleri 20 – 30 Kg Orkinosların kıyılarda suyun yüzüne atladıklarını görmeye başladı. Her sene boylar büyüdü. Bazı arkadaşlar 100 – 200 Kg Orkinos sürüleri gördüğünü rapor etmeye başladı. Aynı senelerde bizim oltalara takılan balıkların boylarında da artış oldu. Özellikle son iki senedir avladığımız balıklar çok büyüdü.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Önceden Hayalini Kurduğumuz Balıklar Oltalarımıza Takılıyor

2018 senesine gelene kadar 20 Kg balıkların hayalini kurardık. Genelde oltamıza 10 Kg civarı balıklar takılırdı. Sezon içinde bir veya iki tane 18 – 20 Kg balık avladığımız zaman o balıklar sezon rekoru olurdu. Böyle olunca da o sene bizim için çok güzel geçmiş bir sezon olurdu.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

2018 Sezonunda bu değişti. Bir anda avladığımız balıkların boyları büyüdü. Önce 20 Kg üstüne çıkmaya başladı. Sonra 30 Kg oldu. Sezonu 39 Kg rekor avımızı yaparak kapadık. Oysa 2018 senesine kadar rekor balığımız 37 Kg dı.  O balığı da 2013 senesinde avlamıştık.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Balık Boyları Daha Çok Büyüdü

2019 Senesine geldiğimizde “inşallah 2018 senesinde olduğu gibi büyük balıklar avlarız” derken balık boyları daha da büyüdü. 2019 Mayıs ayının ortalarında Adrasan Koyunun içinde oltama 42 Kg bir Akya takıldı. Aslında o gün zıpkınla balık avı yapmaya gitmiştim. Aklımda oltayla büyük balık avı yapmak yoktu. Sabah zıpkınla av yapacağım meraya doğru tekneyle yol alırken arkadan yüzey sırtısı çekiyordum. Hacivat Burnunu geçince bir yem balığı oltama atladı. Mesele denize çıkmışken boşuna vakit harcamamaktı. Denizde bir olta olursa vakit boşuna harcanmamış gibi gelir. “Hadi hayırlısı deyip” yem balığını kovaya koydum.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Zıpkın Beni Yarı Yolda Bıraktı

Zıpkınla avlanırken zıpkının kabzası kırıldı. Çok uzun zamandır kullandığım için eskimişti. Parçaları toplayıp tekneye döndüm. “Gün boşa geçti” diye düşünürken aklıma yem balığı geldi. Teknede eski çıkrık makinenin takılı olduğu 120 cm boyunda bir bir olta vardı. Bu oltayı yem balığı avında kullanıyordum. Onunla büyük balığa olta çekmeye karar verdim. Adrasan Koyuna kadar bir şey olmadı. Koyun ortasındaki dubayı geçip kıyıya yaklaşmıştım ki, kaloma şiddetle akmaya başladı. Çıkrık makinedeki 220 m ip misina hızla tükeniyordu. Önce çaresizlikten kalomayı kademeli olarak sıkmaya başladım. Baktım çare olmayacak. Motoru boşa aldım. Sonra geri vitese taktım. Balık tekneyi çekmeye başlayınca motoru yeniden boşa aldım. Balık artık tekneyi kıç tarafından çekmeye başlamıştı. Bu şekilde dubaya kadar 300 – 400 m kadar çekti. O tekneyi çekerken bende olabildiğince hızlı bir şekilde ip misinayı sardım. Balık bir daha aynı şekilde basarsa ip misinanın yetmeyeceğini çok iyi biliyordum.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Büyük Balıkla Mücadele

Balık dubaya 20 m kala iyice yoruldu. Derinlik orada 23 m olduğu için çok gidecek yeri de kalmamıştı. Tekneye kadar balığı yükseltmem 15 dakika sürmemişti. Balığı görünce bu mevsimde yumurtalı olduğu için koya girdiğini hemen anladım. Balık da nedendir bilinmez çok sakin davrandı. Kancayı çıkarıp 42 Kg Akya’yı geri saldım.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

Üç Hafta Sonra Oltamda Yine Devasa Bir Balık Vardı

Yine zıpkınla av yaparken bu seferde lastik problemi yaşadım. Yine sabah oltama güzel bir Tombik takılmıştı. Onunla av yapmaya karar verdim. “Bu yemle oltaya mutlaka büyük balık vurur” diye düşünüyordum. Ama öyle olmadı. Adrasan Koyunda dubayı geçip kıyıya yöneldiğimde, geri bıraktığım 42 Kg Akya’yı düşünüyordum. Öyle dalmışım ki, artık dip takımı çekmenin mümkün olmadığı 12 m suyuna kadar girmiştim. Hızım fazla olduğu için takım dibe dokunmamıştı.

Düşüncelerden sıyrılıp oltayı toplamak için ayağa kalktığımda daha oltayı üç tur sarmadan kaloma boşalmaya başladı. Bu sefer ip misinanın o kadar fazla boşalmasını beklemedim. Hemen motoru boşa alıp balığın tekneyi çekmeye başlamasını bekledim. Balık tekneyi çekmeye başlayınca kalomayı kademeli olarak sıktım. Balık Yine beni dubaya kadar çekti. Dubanın yanında balığı teknenin yanına aldım. Bu balık da olması gerekenden çok daha sakin davranıyordu. Bir iki defa balığı almayı denediğimde büyük bir güçle kendini elimden kurtardı. Bu denemelerden sonra balığın gelmek istemediğine, benimde balığın yumurtalı olma ihtimaline karşılık balığı alma isteğimin olmadığına karar verdim. Kancayı çıkarırken balık çok sakin davrandı. Sanki onu bırakacağımı biliyordu.

AKDENIZDE DEVASA BUYUK BALIK AVLARI YAPIYORUZ

KISMETIYLE GELEN BUYUK BALIK AVINI HER SENE YAPABILIYOR

Geri Bırakılan Her Balığa Karşılık Olta Bereketle Doluyor

Her iki balığı da geri saldığım için çok mutluydum. Özellikle rekor balık avımı yapıp salmak beni daha çok mutlu etmişti. Onlar sayesinde binlerce Akya yavrusu denizle buluşacaktı. Zaten bu iki balık da benim için bonus olmuştu. Geri salmak ise motivasyonumu arttırmıştı. Kendimi sezona tam anlamıyla hazır hissediyordum.

Sezonda daha büyükler kısmet olur mu” diye düşünüyordum. Öyle de oldu. 30 – 40 Kg balıklar sıradan olmaya başladı. Hatta 3 – 4 balıkta 50 Kg üstüne çıktık. Bu sene rekor balık avımız 54 Kg oldu.

Ufak Balığı Bırak Büyük Oltana Atlasın

Yaptığımız bütün büyük balık avlarının ortak noktası; her avda oltamıza takılan ufak balıkları geri saldıktan sonra büyükleri yakalamış olmamızdır. Artık ufak balıkları veya ihtiyacımız olmayan balıkları geri salmak refleks olmaya başladı. Ayrıca kendimize hedef olarak seçmediğimiz balıklar geldiğinde de geri salıyoruz. Sadece hedeflediğimiz bir büyük balığı kısmetse alıp geri dönüyoruz. Ufak balıkları büyüyüp çoğalsınlar diye geri salıyoruz.

Bereketli Bir Avın Sırrı Nedir

Bereketli büyük balık avlarının sırrı, ufak balıkların büyümesine izin vermekten geçiyor. “Oltama takılan her balığı alırım” diyen avcılar günün sonunda bizim trofeleri konuşarak zamanlarını geçiriyorlar. O arkadaşlarımıza tavsiyem; ufakları geri bırakın, hedeflediğiniz büyük balığa odaklanın. Buna en güzel örnek: Zıpkınla balık avı yaparken önünüzde devasa bir balık sürüsü olsun. Eğer içlerinden sadece bir tanesine odaklanmadıysanız kesin olarak karavana atarsınız. Koca sürüden birisine denk gelir diye düşünüyorsanız, kesinlikle karavana olacağı garantidir. Bu örnekte olduğu gibi balık avına giderken bir hedef belirlemek ve o hedef için çaba harcamak başarıyı getirecektir. Yoksa “o olmazsa bu olur, o da olmazsa başkası olur” gibi bir hedefleme başarı getirmez.

UMUT KESMEDEN SABIRLA YAPILAN BUYUK BALIK AVI SONUC VERIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MTNuf4py_Z4

Akdenizde Devasa Büyük Balık Avları Yapıyoruz

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.